Cand se fac vizite?

Cand se fac vizite? | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum este la voi si de aceea vreu sa vad ce se petrece si in alte case. La noi avem musafiri doar dupa ora 20, 21..sau si dupa 22, 23. Si se pleaca si dupa 24. Am tot rabdat, am tot spus sotului ca am copii mici, ca nu-i ora de vizita, ...si pana la urma m-am enervat si le-am spus eu verde in fata. Daca pana atunci am fost diplomata atunci am explodat. A tinut cateva zile si s-a trecut la vechiul obicei. Ce sa fac?
Azi am avut o zi ingrozitoare. A fost sa-mi pierd copilul cel mic, asa pur si simplu, sa pateasca ceva si eu ca mama sa nu stiu ce sa fac. S-a invinetit, tremura, inima ii sarea din piept. Nu pot sa va descriu prin ce am trecut. Dupa o zi petrecuta doar cu copilul in brate...mi-a adormit. Cand s-a trezit se simtea mai bine si am decis sa ne plimbam. La ora 21.30 au venit musafirii. Baiatul plangea, fata cerea papa...si ei ma intrebau ce fac, de ce plang, ce au....si eu simteam ca mor. Nu ar reusit sa-l adorm decat dupa 22.30. El care nu se culca mai tarziu de 20. Am uitat sa va spun ca sunt socri cei cu vizitele nocturne.
La voi cum este? Cand vin in vizita neamurile, prietenii sau la ce ora va suna?(asta e o alta poveste, daca nu vin suna si la ora 24)
Cum ati proceda in acesta situatie? Cat este ziua de mare nu ar veni sa ne vada, nu ne-ar chema in vizita, nu ar da un telefon....doar la lasarea intunericului se trezesc sa faca vizite(cred ca nu au stare noaptea?). Nu au alti copii, nu au alti nepoti....deci nu au alte probleme, motive sa nu aiba timp ziua de vizite.




Paula & Alexa(13.12.1003) & Paul(03.01.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Paula, daca ei sint nesimtzitzi shi n-au intzeles nici cind le-ai spus in fatza, nu le mai deskide usha, da avertizeaza-i inainte, dupa ora 6 jumate dupa-amiaza nu se mai primesc vizite. Daca vin, tzine-i la usha shi cu asta basta, fara sa le deskizi, pur shi simplu ca shi cind n-ai fi acasa. O data, de doo ori, shi p-orma o sa se sature de stat pe preshuletzu de la usha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Salut Paula2003,
nu am copii dar am trecut prin perioade de genul asta la inceputul casatoriei(cu ceva timp in urma)si a durat mai bine de un an. Incepeam serviciul dupa 12(ziua) si eu si sotul meu, e real ca nu ne culcam devreme dar toti prietenii considerau ca suntem bucurosi de oaspeti dupa 10 seara pana la 3 dimineata. Nu veneau aceiasi in fiecare seara. Ei veneau cam o data pe saptamana dar pentru noi era toata saptamana la fel. Obosisem groaznic si eram suparata pe toti.

Dupa un timp am inceput sa nu mai tin cont de ei. Ma duceam sa fac dus in mijlocul discutiei, sa mananc si eventual sa ma culc. Le spuneam; ``nu pot sa te urmaresc de oboseala``, ``scuze dar trebuie sa fac dus ca n-am apucat azi`` sau `` eu trebuie sa ma culc``, ``voi simtiti-va bine, eu trebuie sa...``. Si sotul meu facea la fel. Daca avea chef sa stea de vorba cu ei, treaba lui. Tin minte ca uneori ma duceam in pat si citeam ca sa ma linistesc. Faceam abstractie ca sunt alti oameni in casa. S-a terminat cu vizitele la un moment dat. Nici nu-mi mai dau seama cand.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

paula, eu zic ca daca se considera"de-ai casei" de-si "permit" sa vina asa tarziu in vizita atunci pune-i la treaba...soacra sa o spele si sa-i dea sa pape fetitei, socrul sa-l duca la nani pe paul, mai gasesti tu cate ceva sa le dai de lucru prin casa si sa vezi ce frumos si elegant scapi de vizitele nocturne...
la mine si soacra si mama cand vin(la orice ora anuntza inainte) ma ajuta nu ma incurca, eu atunci ma simt libera, pot eu sa plec de-acasa...ce Dumnezeu...daca vin sa-ti dea o mana de ajutor nu sa te incurce...te pomenesti ca le mai faci si o mica tratatie...
sotul tau saracul cred ca este intre ciocan si nicovala dar trebuie schimbat totusi acest obicei.
la noi se respecta programul de masa si somn al copilashilor, nici la telefon nu-si permite nimeni sa sune...le-am spus la toti de la ora x la ora y va rog sa nu sunati ca deranjati si oamenii au inteles...ma rog daca e ceva urgent atunci se accepta scuzele
te pupiti doresc numai bine si tie si copilashilor, multa sanatate celor mici...ai toata admiratia si respectul meu


monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu am ramas surprinsa citind ca iti sunt socri..deci bunicii copiilor.Pai spune-le cinstit in fata..oameni buni,nu va ganditi la copilasii astia?Sau macar daca tot vin sa ii distreze,nu sa stea la kafelutza si sa te intrebe ce au de miorlaie??Si vorba monicai,daca tot vin macar plecati voi de acasa.Ia iesiti de trei ori la rand undeva.Cum intra pe usa spune-le ceva de genul Mamitica soacra ai picat la tanc ca avem bilete la film la 8,dat viitoare ca e ziua lu' ixulescu si la pariu ca dupa a treia tura o raresc?Normal ca or sa te besteleasca pe fata sau pe din dos,dar cred ca merita riscul,nu?:)Sotzul tau ce zice de vizitele astea tarzii si constante ale parintilor sai?Realizeaza ca te deranjeaza?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Din cite am inteles, degeaba le-ai spus, un timp au facut pauza apoi au revenit la vechile obiceiuri. Cred ca ar fi mai bine sa insiste sotul sa le spuna sa vina muuuult mai devreme daca vor sa-si vada nepotii.
Nu stiu cite camere ai, dar daca ai posibilitatea, ignora-i, du-te in camera cu copii, culca-i si eventual culcate si tu, macar cu ei in camera daca nu la tine in dormitor. Chiar daca la ora aia copii dorm, nu sta cu ei, daca suna la usa, ori du-te in camera cu copii inainte sa intre pe usa, ori daca nu le spui politicos ca tb sa stai cu copii...
Daca n-ai unde sa te retragi, atunci e nashpa rau, dar poate ar fi bine sa cashti tot timpul, sa tot spui "vai ce somn mi-e" si "cit sint de obosita", ca poate totusi pina la urma se simt.

Sotul tau ce spune ? Ca el presupun ca a doaua zi merge la serviciu. Cum rezista ? Tb sa incerci sa-l convingi pe el sa vorbeasca cu ei, altfel nu cred ca ai sorti de izbinda.

PS Ati putea sa dezactivati seara soneria sa faceti liniste si sa nu deschideti
A doua zi sa le spuneti ca ati inchis soneria ca sa nu treziti copii si v-ati culcat si voi ca sinteti tare obositi in ultimul timp.

Asta daca nu reusesti sa-ti convingi sotul sa vb cu ei

Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Paula,trebuie sa inteleaga ca ora 22-23 nu este ora de vizita indiferent cine sunt!In conditiile in care voi aveti copii,unul micut care are un anumit program etc,le-as explica ca la ora aia copii dorm si daca nu dorm e din cauza lor ca fac galagie ca se trezesc sa vina in vizita noaptea.
Eu nici cand se ruga de mine o prietena sa ma duc pana la ea nu voiam,caci era ora 10 seara(ne conversam pe mess) si imi era jena.Si sa-ti spun drept nici ora 21 nu mi se pare ok..Eu n-am copii mici,dar nici n-am avut probleme de genu',asta pt ca cine venea in vizita doreau la fel de mult ca la o anumita ora sa cam plece caci a doua zi aveau ba scoala,ba servici..
In locul tau le-as mai spune inca o data cu mentiunea ca daca mai vin la ora aia nu le deschid usa.Si dupa ora 21 as decupla soneria,as inchide telefoanele si gata!Liniste si armonie.
Edit:aa si sa nu zica ca-s rea,le-as spune ca-s dispusa la vizite, dar la ore mai omenesti asa,nu cand ar trebui sa dormim.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

la noi nu exista asa ceva. copilul e pe primul loc la capitolul confort. ce e drept, aici suntem amandoi de acord...
nu i-am lasat niciodata pe socri sa vorbeasca tare cand dormea serban, sa-l giugiuleasca daca era miorlait sau sa se apropie de el daca era vreunul bolnav. la vizite la fel - toata lumea afara sau mucles daca era ora de somn.
cat despre vizitele nocturne - chiar si voi trebuie sa va odihniti, nu?! mai ales daca ai doi copii si sunt bolnaviori.
problema trebuie transata in primul rand cu sotul... probabil ca nu-i prea vine sa le atraga atentia propriilor parinti, dar la urma urmei voi sunteti familia lui si presupun ca nici el nu-i tocmai odihnit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Niste prieteni de-ai sotului se mai intimpla sa vina si dupa ora 22 dar copilul doarme in camera lui care se afla in celalt capat al casei.Nu-mi face mare placere sa-i servesc la ora aia tirzie.am discutat cu sotul si el nu le-ar spune niciodata direct chestia asta.

Cred ca merita sa incerce sotul tau sa discute cu parintii lui despre aceste vizite.(sper sa aiba mai mult curaj decit al meu)

Sabina 19+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Paula draga mea, tu intrebi daca situatia asta e normala, iti spun cu mana pe inima ca nu e. Si niste oameni normali n-ar face ceea ce fac "musafirii" vostri. Cu atat mai mult cu cat sunt din familie ar trebui sa va inteleaga, sa va sustina...
Stiu inca ca e poveste mai lunga cu soacra ta. Daca nu intelege nicicum, puneti piciorul in prag si la propriu si la figurat.
Si sotul tau ar trebui sa fie cel cu atitudinea radicala, pentru ca el este la mijloc. Cred ca ii e greu pt ca sunt parintii lui, dar nu isi poate sacrifica familia de dragul lor. Sa le explice pe inteles cum stau lucrurile si sa ia masuri.
Nu stiu ce metode ati incercat, dar trebuie sa gasiti ceva sa mearga.
si sper sa se rezolve

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Intrebare: cind se fac vizite?
Raspuns: cind acestea sint asteptate!

In general, orice fel de vizita se face in urma unei invitatii. Nu concep sa primesc o vizita, nici macar una a propriilor mei parinti, fara un telefon in prealabil, telefon care ne lamureste de ambele parti daca se poate (sau nu) sa existe o vizita, la un anumit moment dat, in contextul respectiv.

Locuiesc la mica distanta de mama mea (citeva sute de metri), avem o relatie apropiata si excelenta insa ea nu vine niciodata la mine, daca nu suna inainte sau daca nu am stabilit lucrul asta in ziua precedenta. Reciproca este valabila. Pur si simplu asa ni se pare (amindurora) de bun simt.

Ipotetic vorbind, daca s-ar intimpla sa primesc o vizita de la socrii mei la orele imposibile despre care discutam, eu nu le-as deschide usa decit pentru a lamuri pentru prima si ultima data ca dorim sa fim scutiti, pe viitor de ceva asemanator.

Si, daca stii sa-i spui, unui om EXACT ce vrei sa-i spui, sa ma credeti pe cuvint ca va intelege de prima (si ultima, repet) oara.

Asadar, Paula, eu cred ca nu te-au luat foarte in serios ( si au recidivat) pentru ca ai fost prea dragutza/politicoasa sau nu le-ai spus-o atit de explicit incit sa le treaca prin os!
Fii mai ferma. Mai bine sa se supere decit sa te streseze, in continuare.

Edit: daca tu consideri ca le esti cumva indatorata cu ceva si crezi ca pierzi din "joc" fiind prea ferma, reevalueaza situatia si stabileste prioritatile. Ori, ori!



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput