Ai nostri, ca brazii! - ianfeb2005 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Anda,naspa faza cu statul in casa 10 zile.

Ce vaccin urmeaza acum?Eu sunt in pom cu programa si cu medicul de familie,pediatru,de fapt acum mi-am dat seama ca nu mai am un medic stabil pt Natalia care s-o stie de cand e nascuta.In Buc la medicul ei de familie n-am mai ajuns din ianuarie,in Liban am inceputul cu unul,am continuat cu altul si acum in vara am dus-o la un al treilea,ba am gasit si un al patrulea.Am facut o varza.Urmeaza sa vad si in Belgia cum ma descurc...

Lavinia

poze Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc,witchie.imi pare rau pt reactia la vaccin,la noi au trecut 2 zile si deocamdata totul e bine,desi azi mi s a parut usor iritat.baietelul meu cantareste doar 10 kg si voiam sa va intreb daca mai e vreo mamica printre noi care are un copil la fel de slab.ca eu am facut o adevarata psihoza....i am tot facut analizele,ultima data dupa ce am venit de la mare,ca mi se parea mie ca e cam apatic,adica se culca mult mai devreme,la 22,cand el nu se culca niciodata mai devreme de 23 30,afara nu se mai juca,asa,cu foc...ultimele analize i le facusem la 10 luni,la budimex,cand a fost suspect de recidiva a infectiei urinare.din fericire,n a fost vb de asa ceva,ci de rubeola,dupa diagnosticul dat de med pediatru,desi eu banuiesc ca a fost mai degraba rozeola.si acum,ca si la 2,6 si 10 luni,analizele i au iesit bine,si calciul si hemoglobina,desi lapte nu bea deloc.pana acum o luna ii mai dadeam in somn,dar acum nu mai vrea nici asa.ieri am fost la circ,am luat bilete la un fel de loja,adica niste scaune de plastic asezate chiar langa arena unde se efectua reprezentatia,vreo jumatate de spectacol a fost captivat de tot ce se intampla acolo,dar pe urma,banuiesc eu ca din cauza unor copii mai mari care stateau chiar langa noi si care tipau infernal de tare si dadeau cu picioarele in cartonul care imprejmuia arena, s a cam speriat si a inceput sa l strige pe tati,care era undeva in spatele nostru,ca nu si mai luase si el bilet la loja,ci undeva mai in spate,ca sa mai economisim 50mii.mare economie!asa ca tati a tb sa si paraseasca locul si am stat cu randul cu el in brate,ca nu mai voia pe scaun.in pauza dintre reprezentatii s a plimbat si cu poneiul,chiar de 2 ori,ca i a placut f mult...pacat ca o sg tura costa 50mii.cand am ajuns acasa,am constatat ca bagajul lui de cuvinte s a imbogatit cu 2 cuvinte noi-caii si bavo,adica bravo,ca tot spuneam eu asa dupa ce se termina un numar de circ.pacat ca la noi in oras nu prea ai unde sa duci copiii,decat in parcuri,si alea 3 la numar si nu f mari.asta e dezavantajul unui oras de provincie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiflo spune:

anda, imi pare rau pt irinuca, dar de ce treebuie sa tina regim ? tare greu cu bonele astea, la noi in familie bunicii sint angajati pe pozitia asta (dar nu la copilul meu ci la varul lui), pacat ca la tine nu se poate !
crinuta, ruladele arata f bine mmmmm mmmmm !!!
eu am facut aseara prajitura cu aluatul de la Natalia, am pus un strat de mere si apoi brinza cu stafide, a iesit chiar bunishoara. Am pus brinza degresata ca n-am gasit altceva.
monalac, eu am intilnit copii care la 13 luni cintareau 7.5 kg si parintii nu pareau afectati de asta. nu toti copiii se dezvolta la fel, important e sa fie sanatosi.
mai pun niste poze in albumul de aug si am sa fac inca unul de sept. cu pozele de aseara cind m-am luptat cu Gabi sa imi lase mie teul sa spal pe jos! pina la urma i-am dat si lui unul mai mic (de sters geamurile) dar nu prea i-a convenit.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bubu, da, le-am umplut cu gem( capsuni si ananas), ca asa scria in reteta sa fie gem sau ciocolata, iar cum nu aveam Nutella in casa am folosit ce aveam la indemana.
Amin a devorat deja o rulada.
Este o reteta ultra rapida, cand se anunta un musafir in ultima ora si nu ai nimic in casa. In 30 de min esti gata.


Crevetii pane i-a facut Amin, insa mancarea de orez cu creveti am facut-o eu.
Daca vrei sa iti iasa asa, ma refer la cei pane, trebuie sa faci un amestec de 2,3 oua, faina, putin praf de copt, sare, piper, si ultima data Amin a pus putin lapte praf de la Rayan ( nu rade) iar gustul... plangi in timp ce mananci, atat de buni sunt.

Tortul ala cu branza se face cu branza de vaci? Ca daca da, nu m-a tentat niciodata reteta aceea.



Incet, incet ne pregatim sa plecam de aici.
Eu voi pleca in Germania intati, bineinteles cu Rayan, iar Amin intai isi va cauta alt job aici, mai bine platit, iar daca gasim ceva sau reusim sa ne stabilim in Germania vine si el.
Nici Canada nu am scos-o din calcul inca, dar prefer sa incerc intai cu Germania.



Aseara m-am apucat sa ii cant " Nani, nani, puiul mamii" lui Rayan, deoarece nu dadea semne sa adoarma si la un moment dat a inceput sa isi cante singur cu ochii aproape inchisi pana a adormit.
Sa il fi vazut cum canta" nani, nanghi, nina, mia". A fost tare dulce.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, pai la ce castron de creveti pane ati facut voi, cred ca dau 500.000 pe creveti...sunt f.f. scumpi...arata demential, si cred ca sunt buni, sunt lesinata! Poate fac si eu rulada saptamana asta. Tortul ala e cu branza de vaci, da, nu m-a incantat, ti-am zis. Am poze cu el in albumul "praji" la pozele mele.

Mona, nu e slabut la 10 kg, si eu stiu destui copilasi cu greutatea asta la 1,8 ani, asa ca stai linistita. Bine ca i-au iesit analizele bine sa nu mai stai ingrijorata.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna dimineata mamici.

Andreiutul meu mi-e facut de ieri dupa-amiaza febra, 38,5 grade maxim. L-am trecut pe antitermice si toata noaptea a fost bine fara febra. Acum de dimineata la fel fara febra. Sa dea Domnul sa nu evolueze in nici un fel, muci si tuse, si sa nu mai faca febra. Oricum m-am pregatit cu Ambroxol si Pivalone in caz de nevoie.

Va dorim o duminica placuta

Oana 18+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

"Pentru BARBYE, una dintre noi- trebuie sa ajuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Bubu, eu iti scrisesm la capitolul anterior ca am vazut filmul si pozele lui Vladut. Mi-au placut mult! Sa stii ca azi am pus gogosarii dupa reteta ta. Mi-au iesit 2 borcane de 3 kg si 6 de 800g. Compozitia lichida a trebuit marita. Sper sa iasa gustosi. Merci inca o data ca mi-ai dat instructiunile.
Witchie, of, imi pare tare rau ca acum te confrunti cu inca o alta belea. Adevarata vorba aia cu necazul ca nu vine singur. Sanatate multa Irinucai.
Monalac, frumoasa experienta de la circ. Eu nu ma incumet sa merg cu Matei caci el nu prea are stare de fel. Sanatate lui Cristi!
Amaya, sanatate lui Andrei! Sa dea Domnu' sa nu mai aiba febra!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Poze August

Forum despre Flori Presate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liviana, sper si eu sa-ti iasa gogosarii, ca altfel...ma fac de ras . Ma bucur ca ti-au placut pozele si filmuletul! Azi am pus ardei iute bulgaresc! O sa fac o poza la camara din balcon sa vezi cate am pus.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bubu, nu uita ca aici crevetii proaspeti costa (4$ kg), deci oricine isi permite.
Eu in Romania nu mi-as permite asa ceva, dar aici profit.


Ti-am vazut tortul. Arata foarte bine, la gust imi inchipui ca nu e cine stie ce, deoarece branza de vaci nu e ca Mascarpone sau Philadelphhia, iar eu nu as folosi-o la prajituri deloc.


Inca iti admir eclerele, nu stiu de ce mie nu mi-au iesit, dar de cate ori ma uit la pozele tale, salivez cand vad Fingers, prajitura mea preferata, cea mai buna din lume ( dupa mine).



Amaya, sanatate lui Andrei.


pupici



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Fetele, multumesc pentru raspunsuri! Se pare ca numai Bia lui Kris mai doarme asa putin ca noi

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput