Beta HCG - valori normale

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Mirelusi sa stii ca din saptamana a 8a mult mai relevanta este ecografia. Asa am citit peste tot. Tu ti-ai facut ecografie?

Elen si eu am dureri, de la inceput chiar, exact ca la menstruatie. Uneori am mai des noaptea, nu stiu de ce. Mie doctorul mi-a spus ca No-Spa trebuie luat imediat ce apar durerile, indiferent de intensitate dar eu trebuie sa recunosc ca nu le iau decat daca ma doare rau. Probabil ca sunt cam inconstienta dar la cat de greata imi este nu suport pur si simplu nici o pastila.

Carmen de ce nu ti-a facut ecografie? Pai sarcina ta este destul de mare. Si ce inseamna ca ai colul cam tare? In ceea ce ma priveste acum o saptamana am facut o ecografie: l-am vazut pe bebe la ecograf (avea doar 4.7 mm) si ii batea inimioara (puls 120 bm). Oricum sunt in continuare nelinistita desi incerc sa vad lucrurile in roz. Intr-o noapte am facut un atac de panica de toata frumusetea, lucru care nu s-a mai intamplat de cateva luni bune.

Va astept cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:


Fetelor ajutati-ma si pe mine, sunt cam speriata.
Eu am facut inseminare in ziua 11, ciclu de 28 zile, si beta hcg fix la 2 saptamani de la inseminare este 9,4.
Mi s-a spus sa-l repet peste cateva zile, voi ce ziceti e de bine, ca eu sper din tot sufletul.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Mihaela pot sa-ti dau tot valorile Medsana.

negativ: 0-5
sapt. 3-4 (1-2 de la conceptie): 9-130
sapt. 4-5 (2-3 de la conceptie): 75-2600

Ce sa zic... la tine nu pare sa fie negativ, dar mi se pare f. mica valoarea. Repeta si tu testul peste 2 zile, vezi ce iese. Nu cumva ai facut Pregnyl pt. inseminare? Vezi ca asta pozitiveaza fals beta Hcg-ul. Eliminarea lui dureaza diferit in functie de doza utilizata.


Monica 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Salutare fetelor!
eu deja sunt speriata de-a dreptul vazand valorile voastre.Din pacate cred ca la mine sunt probleme mari.La 5 saptamani BHCG-ul nu creste cum ar trebui.L-am facut cam de trei ori in 7 zile,si valorile sunt:luni 420,vineri 760,si lunea asta 950....nu se dubleaza nicidecum.Sunt foarte trista,mai ales pentru ca ieri a trebuit sa fugim la urgenta pt ca am avut dureri si sangerari.Maine repet analizele,dar nu prea mai am sperante,desi sangerarea aproape s-a oprit,si durerile m-au cam lasat...
A mai patit cineva la fel?Oare mai sunt sperante totusi?

La ecografie intravaginala vineri sacul avea 4 mm si ieri 6,8...deci e pozitionat bine,nu e extrauterina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

As vrea sa adaug 2 lucruri la tot ce s-a spus. E oarecum gresit sa dam pe forum valori normale pentru HCG in diferite saptamani. Fiecare laborator de analize are testerii lui si valorile care ies in functie de testeri pot fi usor diferite de la laborator la laborator. Normal e ceea ce zice laboratorul respectiv ca e normal.

Cat despre molara... din cate am studiat pana acum, molara este totusi o chestie foarte foarte rara (Slava Domnului) si cam tot atat de grava... nu m-as gabi sa ma ingrijorez tocmai cu asa ceva!

Sa fie gemenutzi!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre28 spune:

salut fetele
am fost si eu la medic acum cateva zile si mi-a spus ca sarcina pare mai mica decat ar trebui sa fie. degeaba am incercat sa-i explic ca am avut ovulatie tarzie ca nu ma bagat in seama. ma trimis sa-mi fac betahcg seric repetat la 48 de ore
ce parere aveti de rezultat?
prima data a iesit 38560 si peste 48 de ore 65756
mie mi-a zis dr.meu ca trebuie cel putin sa se dubleze,dar am intrebat si un alt dr. care a zis ca e ok.
nu mai stiu ce sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Parerea mea este ca e perfect. Dublarea aia nu este la litera legii... vorbim de un organism viu si nu de niste functii matematice. Poate sa fie putin mai mic sau putin mai mare de dublu si e OK.

deci nici o grija si sanatate multa!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Andre, s-ar putea ca totul sa fie OK, dar mai repeta tesul in alte 48 ore. De obicei daca nu se dubleaza valoare ( in sapt. mici), poate fi vorba, Doamne fereste, de o extrauterina, sau de o sarcina cu probleme. Mie mi s-a intamplat , de 2 ori, asa ca stiu.
Sper din suflet ca totul sa fie bine cu sarcina ta.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

Buna fetelor!
Poate puteti sa ma ajutati cu un sfat. Ce credeti valoarea 7.5 la BHCG e negativa? Eu am avut o sarcina oprita in evolutie la 8 sapt. pe 05.06.2007 si eram suspecta de sarcina molara.
Nici acum nu stiu cauza opririi sau cum a fost sarcina pt. ca au uitat sa-mi dea biopsia la laborator.
De atunci valoarea la BHCG a scazut in 33 de zile la 2.3. Dr. mi-a spus sa nu mai fac analiza ca e in regula si nu a fost mola. dar fiind asa speriata am tot repetat-o ka 2 sapt. Stiam ca in cazul unei sarcini molare dupa ce ai ajuns la valoarea 0 trebuie sa se mentina de 3 ori 0.
La mine val negative au fost 2.3 si apoi 1. La a 3-a analiza am valoare 7.5.
Oare e cazul sa ma sperii?
Nu cred ca intra in calcul o sarcina pt ca nu am facut-o decit 1 data si cu prezervativ.

tuturor! Multa sanatate

myry

Mergi la inceput