Prichindei martie-aprilie 2005 (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Noi inca nu ne agitam la capitotul scapat de biberon. Bea cu cana cu cioc apa, ceai, suc, dar seara si dim serveste singur, fara ajutor cate o sticla de lapte. Dimineatza il trezim cu laptele practic, mai si motaie un pic pana rade toata sticla!
Seara bea, apoi ne spalam pe dintisori, asha ca nu ma agit!

pisicutza, pai compleurile astea mai subtiri, bluzitza si pantalonas nu tot trening se numesc?(In fine asta i-am cumparat si socra-mea zice ca e ok, ca i l-am dus acolo)
Ma bucur ca Matei e mai bine!

Intrebare intrebatoare:
- la un mom dat ziceati ca sa nu dam Almette la copilasi din cauza ca ar contine nu's ce minunatii
Si m-am dus la Carrefour si m-am pus pe citit:
Brinza topita : muulte componente ciudate
Almette: zice numai brinza de vaci din lapte pasteurizat si sare
Cascaval: nu pomeneste de nici un E
Asha sa fie?
Exista obligativitatea sa scrie pe ambalaj din ce e facut?


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anca Micaela Multumim pentru aprecieri! Diseara abia astept sa o vad pe Ema ala munte

Ligia Si Ioana e pasionata de pet-uri!!! Nu-i scapa nici macar o sticla! Cand intram intr-un magazin trebuie sa-i dau o sticluta in mana ca sa am pace. De doua ori (odata in Grecia) am uitat ca are sticla in mana, am pus pe banda la casa doar ce aveam in cos/carucior... mi-a fost o rusine, or fi crezut ca vrem sa furam...

Danuta succes cu seful! Tinem pumnii sa-i placa piticii si sa nu-ti faca probleme!

Mamacita n-are treaba bona, o plimbi si la plaja!

Andira bafta la examene! Si eu m-am intristat de sfarsitul lui Steve... A scapat el de atatea animalite mai periculoase si l-a dat gata un peste... pacat.
Fetele mele nu acceptau bibe decat flamande fiind si numai de la altcineva initial. Daca sugeau de la mine putin nici prin cap nu le mai trecea sa accepte bibe, indiferent cine il oferea.

tuturor!



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

pt iubitorii de caini: http://www.metacafe.com/watch/209112/video/

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ligia Almette ca si Danone erau listate intr-o brosura Greenpeace din Germania ( Zuzu) pe lista cu produse nasoale, adica nenaturale complet, obtinute cu chimicale. Legea romaneasca obliga firmele sa scie continutul pe eticheta, dar nu sunt deloc convinsa ca se scrie chiar tot. De exemplu bag mana in foc pentru iarturile Danone cu 0% grasime, contin cu siguranta gelatina, dar nu prea e pe eticheta, si alte asemenea chestii. Almette sigur e din branza 100%, dar nu stii din ce zona e laptele, poate e poluata, si nu stii ce adauga ei laptelui pentru a-l face branzica si pentru a-l pastra. Eu inclin sa-i cred pe cei de la Greenpeace. In plus, branzica ii poti face tu foarte usor din lapte cu suc de lamaie, e poaspata si stii ce ai pus in ea.
Cat despre branza topita, se stie ca-i plina de nebunii. Din fericire nebuniile apar si pe eticheta.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Andira succes la examen,probabil ca ai dat deja examneul,insa m-am gandit la tine tot timpul,dar a fost calc ocupat(de sotul meu) si nu am avut cum sa trimit mesaj

Ligia cred ca tot trenink,dar eu zicea ca o bluza sa costea mai putin de 100 si o pereche de pantaloni mai putin de 100,nu impreuna.Tin minte ca Mamacita ii dadea lu' Alexutu Almette poate iti zicea ea ce parere are.

Vazusem si eu stirea cu Steve si ca sa zic asa nu e chiar banala boala lui pentru ca este a treia oara in istoria Australiei cand este inregistrat un atac savarsit de pestele respectiv si culmea a treia oara l-a atacat pe Steve

Cat priveste Greenpeace nu pot sa zic ca ar trebui sa avem 100% incredere in ei,ca am vazut un raport pe care il facusera ei cu efectele Cernobilului si nu era chiar obiectiv,si aveau informatii pe care le scosesera din context si evident ca relatau ceva ce nu era asa.Asa ca eu una sunt mai reticenta.Sigur ca nu iau partea celor de la Danone.Statul obliga a se scrie pe eticheta toate componentele produsului+inca alte chestii,insa nu stiu daca au obligativitate sa si scrie care E este substanta respectiva.Oricum eu una nu sunt impotriva E si numai cateva dintre ele au efecte nocive demonstrate si oricum sigur ca nici nu mai sunt folosite.Pe Wikipedia sunt prezentate aproape toate E.Daca vreti sa va uitati o puteti face aici

In rest am fost azi la plimbare si o femeie a lesinat langa noi.Evident ca am fost singurele persoane care ne-am dus sa o ajutamSi pana la urma a mai venit o persoana.Am sunat la salvare si a stat sotul meu cu femeiea pana a venit salvarea.Eu si Matei am plecat acasa.Si culmea salvarea a reusit sa ajunga in 20 min la ora de trafic.





Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

mai da ce liniste pe aici. Si eu care credeam ca pana m-am ocupat eu de bagat legume in congelator voi ati scris

pisicutza, da, am citit si eu apoi ca nu e o chestie obisnuita sa fi atacat de pisica de mare. Nasol ce sa zic, pacat ...

Branza de vaci Radu inca maninca facuta in casa, dar tot va trebui usor usor sa mai mancam si cate ceva din comert!In fine, oricum Almete e cam scumpa pt gustul meu, mie imi place Brinza fagaras de la Prodlacta si Branzica de casa de la Covalact!

Pisicuta nu ma mir ca nu s-a bagat nimeni pe persoana care a lesinat. Stiu din proprie experientza cum mi s-a facut rau in statia de autobuz cand eram gravida, am cazut (pe banca adevarat), dar tot cazut se numeste si absolut nimeni nu s-a bagat. Mi-am revenit singura dupa cateva minute.
Pe de alta parte am patit si sa sar sa ajut pe cineva si surpriza, era asha de beata ca de-abia statea in picioare.

Hai ca va spun noapte buna daca ati disparut toate!


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Hop si noi!
Desi bona isi luase si costumul de baie fara s-o avertizez,rrox,am schimbat planul pe drum.Vazand ca trageam de volan 'tamai monstrul de masina din cauza vantului,mi-am imaginat cam cum ar fi pe plaja si n-am mai batut drumul pana acolo.Ne-am oprit intr-un parc de distractii,la Tabacarie,"Tara piticilor",amenajat de primarie cu tot ce trebuie pentru prichindei.Si da-i distractie,desi Alex a fost ingrozitor de marait astazi.El care realmente haleste,a mancat mai mult impins de ma-sa,sub privirile ingrozite ale bonei.Acum...de ce o fi fost speriata,nu stiu,de faptul ca el maraia si eu incercam sa-i bag niste peste in gurita[peste pe care l-a ras apoi,la 18,deci nu era rau deloc]sau ca-si imagina cam cum ar fi fara mine acasa,nu stiu,dar sper sa nu dea bir cu fugitii,ca pe bunici sigur i-a speriat de nu se mai incumeta nimeni sa aiba grija de elM-am uitat indelung in gurita lui,nimic,ceva semne de canini,dar maraitul nu pot sa-l pun pe seama nici unei alte cauze obiective!Asa ca maine am stabilit un control la stomatolog,primul din vietisoara lui,si sunt tare curioasa cum il va convinge sa deschida gurita si s-o tina asa fara scandal.Fetele care ati mai dus piciii la stoma,cum a decurs operatiunea?
Deci poze mai asteptam,ca noi avem ceva evenimente neplacute prin casa si nu se poa',dar nu uit.
Si ca tot veni vorba,am vazut-o pe Ema cea turista si indragostita de,evident,obiectul pasiunii lui Alex:peturile!Creste,creste!
andira,asteptam rezultate extra!
ligia,eu ii dau Almette,caci stiam de Danone,dar nu si de Almette,iar din aceasta gama numai cu smantana,ptr.ca am vazut ca numai pe aia nu apar alte substante decat branza si sare.Pe celelalte Almette apar agenti de ingrosare,gume etc.,deci banuiesc ca asta este ok.am citit mai demult un articol apropos de mancarea din borcanele,asa zis considerata safe,ca exista in aproape toate tarile regula lui 2%:adica orice component care nu ajunge la 2%din masa produsului nu se mentioneaza pe eticheta.Pai poate sa fie si otrava,nu,si e legal?!Deci,in lumina celor citite pe larg atunci,m-am gandit ca,daca e sa sufli si-n iaurt[sau in Almette],nu-i mai dai nimic,il tii pe lapte de san toata viata,si asta daca mama nu ingera stiu eu ceMa feresc in continuare,dar macar in produsele pe care nu scrie altceva incep sa am incredere,caci in curand,la gradinita,va primi ce cu gandul nu gandesti!


Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna seara mamici

Au adormit piticii?

OFFFFFFFF, eu n-am piticutza langa mine, dar mi-a spus buni ca doarme deja.

cenia,noi am fost cu Dora atunci cand am inscris- la cresa.A dus-o sutol meu in clasa la copii si a plans cand am vrut sa plecam.Abiam am luat-o de langa copii. Sper sa nu se obisnuiasca foarte greu.

Va uram succes.

Noi trebaluim prin bucatarie sa uitam ca n-o avem pe Dora acasa.



Pupici

Ionela si Dora

Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE DIN VACANTA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Fetelor, Dora nu vrea sa mestece.
Mai este vreun pitic asa puturos ca ea?

Nu vrea nici paine cu unt.


Pupici

Ionela si Dora

Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE DIN VACANTA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Ana,te rog sa ma scuzi ca nu ti-am urat sanatate pentru dragii incercati,nu e celebra .de acum. ignorare,ci faptul ca trecem prin evenimente foarte importante si neplacute pentru familie,noroc cu Alex ce ne mai inveseleste.
cenia,,las ca trece!Speram repede.
nino,bine ai revenit.Intram la grupa "mutulica"?Nu stiu,Alexutu' cred ca intra la grupa "vorbareti nearticulati si de neoprit",in afara de "mama","tata","apa", nothing pe limba noastra,dar gramada pe a lui+gesturi inconfundabile,inclusiv "sic,sic",pe care insa-l face lovind pumnisorii unul de altul nu unul peste altulBine,eu nu consider cuvinte"baba"=buni si"bubu"=bunu'si alte traduceri libere

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput