VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

nu trebe reteta in grecia pentru melaoline...dar cica.s pb.in perioada asta la fabrica...si dc farmaciile nu.l au pe stoc o comanda se onoreaza in 10 zile...e un prieten de.al meu acum in concediu acolo si mi.a spus asta...ca i.am dat bani sa.mi mai aduca 10 cutii...azi se duce in salonic si mai colinda farmacii..sper sa gaseasca...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

buna,

mai oameni buni, in afara de astea ce presupun sa stai la soare are cineva rezultate cu vreun tratament? Eu am alergie la soare de cand cu Cernobil si nu ma bag... cu homeopate incepuse cineva dintre voi, cum e?

multam'.

Eu am fost intrenata in spital cu fetita mea o saptamana si cand credeam si eu ca a stagnat vitiligo (de la trat. homeopat) m-am mai trezit cu niste pete suplimentare, plus zona zoster de buna imunitate ce am...

http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

megg...nu stiu de nici un trat. pentru vitiligo fara stat la soare/lampa...la noi ala homeopat a fost un mare fassss...


Ce mai faceti?

Intr.adevar la greci e o pb.in sist.farmaceutic...nu a reusit sa gaseasca decat 6 cutii...

Cu intratul melaoline legal in farmacii am fost sfatuita sa asteptam 1 ian.2007...ca va fi mai usor dupa aderare...am vrut sa va spun asta ca sa va faceti stocuri sa nu intrerupeti trat...

Va invit la Marsul ROZ AVON impotriva cancerului la san!http://www.avoncosmetics.ro/PRSuite/info/aboutCommunityList.jsp?index=0&item=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Anca, tu ai fost la dr. acela homeopat renumit , care avea si acupunctura? Am uitat cine a zis de el.

Eu am inceput candva un tratament cu Cerebrolysin (dat de dr. Nedelcu)dar nu m-am tinut de el ca aveam si Advantan si nu-sh ce somnifere si m-au speriat prospectele....
imi spusese sa scot din alimentatie orice are legatura cu cofeina - cafea, ciocolata, cacao - si sa mananc zilnic 2 mere si 1 sau 2 morcovi.


http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

eu n-am reusit sa-mi fac rost de melaoline inca....si ca sa nu intrerup trat mi-am cump oxoralen.....sunt niste pastilute galbene gelatinoase......sunt curioasa daca o sa am rezultate .....oricum cred ca e mai bine decat nimic....
o sa va zic si voua ce se intampla pentru ca sunt sigura ca multi sunt in situatia mea....adica in imposibilitatea de a-si face rost de melaoline......
numai bine va doresc....
pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

nu megg, sotul meu a fost la un homeopat din Pl...rec.de medicul nostru de familie (in care medic io am incredere oarba)...s.a dus initial de fapt trimis de med.de fam.pentru o alergie nespecifica...ii apareau bube pe talpi care dispareau singure in 15 min...pur si simplu ii apareau fara logica...dar alea 15 min.cate le avea nu putea sa mearga...dr.noastra i.a spus ca la homeopatie cedeaza cel mai repede acest tip de alergii...dupa ce s.a dus prima oara, homeopatul l.a mai chemat o data pana sa.i dea trat.ca sa.l mai intrebe cate ceva...din fisa aia a lor "despre tot neamul!" si mi.a venit mie ideea sa.i zic sotului sa.l intrebe si de vitiligo...homeopatul i.a zis ca intai sa rez.cu alergia si dupa aia cu vitiligo...a tinut trat.homeopat pt.alergie cam 3 luni si intradevar s.au vazut rez...in sensul ca de acum 5 ani nu a mai avut pb.cu alergia...si dupe cele 3 luni l.am trimis si pentru vitiligo...si i.a dat trat...dar l.a avertizat ca trebe tinut ani de zile, trebe fara E.uri, fara stres, mancat natural, fara cafea si tutun si alcool...etc...mai avea sa.i zica fara femei...si homeopatul l.a mai avertizat ca oricum nu garanteaza ca dupe multi ani de trat...si respectand toate indicatiile date de el s.ar vindeca...asa ca a tinut ceva timp trat.(cateva luni)...nu s.a vazut nimic...si dupe aia am hotarat sa facem un bb si i.am zis sa lase toate trat, homeopate sau nu...ca vreau bb sanatos...si a intrerupt...

l.am dus si la o bioenergeticiana de aci de la noi, tot rec.de dr.mea de fam...tipa asta facea masaj energetic si detoxifiant...adev.e ca io m.am simtit super bine facand masajul la ea...si sarcina am avut.o fara pb.si copilul super sanatos (inainte sa raman gravi am intrerupt, ca ea mi.a zis ca nu e bine cat sunt gravi)...cert e ca tipa era super buna (mi.a rez.si ceva pb.cu coloana pe care le am destul de grave incat toti medicii care m.au vazut sa ma sfatuiasca sa nu fac niciodata copil ca a mea coloana vertebrala nu suporta o sarcina...si paralizez...lucru care nu s.a intamplat si am trecut ok prin sarcina, am nascut si natural si acum sunt inca bine...doar nesimtita ca mi.am propus ca dupa ce termin cu alaptatul sa ma duc iar la ea saptamanal...si pitix s.a intarcat acu' un an jumate...si io n.am ajuns inca la ea sa reincep...)
...hai ca m.am lungit rau...in fine, concluzia e ca si tipa asta cu masajul incepuse sa.i faca masaj energetic si detoxifiant...dar nici macar ea (care simtea in talpa ce organ "nu merge" bine...)...nu ne.a garantat nimic...a zis ca.i bun masajul...dar ea nu crede ca.l poate vindeca...ca pur si simplu nu simtea care e dereglarea la el...


...acum cu melaoline chiar se vede diferenta de la zi la zi...in fine, exagerez...dar se vede bine diferenta de la sapt.la sapt...adica dc te uiti azi si peste o sapt.remarci noi punctulete de pigmentare...

...v.am mai spus ca el a mai facut si PUVA la cab.dermato cu oxoralen solutie...mi.a spus ca si atunci se vedea ceva...dar cu melaoline e cam de 5 ori mai rapid...


imi pare rau ca ati ramas fara melaoline...poate incercati pe la fetele de pe DC din grecia sa va trimita...

ma gandeam sa rugam adminul sau un moderator sa ne ajute sa le trimita ei un mesaj de "help" ca sa nu fim acuzati de spam...

Va invit la Marsul ROZ AVON impotriva cancerului la san!http://www.avoncosmetics.ro/PRSuite/info/aboutCommunityList.jsp?index=0&item=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Anca, multumesc pt raspuns. Si eu am facut niste sedinte cu bienergie si am vazut rezultate, desi sotul meu era f suspicios si nici n-a vrut sa cunoasca persoana respectiva (venea acasa). Eu nu ramaneam insarcinata dar analizele le aveam ok. Dupa sedintele astea cu bioenergie am ramas imediat. Sotul meu si acum zice ca noroc ca seamana fii-sa cu el ca altfel era suspect... zice ca totusi daca a aparut in curtea lui o creste. gluumeste, of course.
Deci una peste alta la mine a fost ok cu bioenergie, n-am intrebat explicit de vitiligo, doar in treacat si a dat tot un raspuns de genul ca nu crede ca ajuta decat prin diminuarea stresului. Persoana respectiva practica si aromoterapia.
Homeopata mea ma lasa sa beau cafea (i-am zi sca-s dependenta dar ca beau slaba si numai una pe zi) dar a zis ca sa treaca minim 3-4 ore intre pastilute si cafea. eu perseverez, sa vad cat ma tine.
O s-o intreb si de melaoline asta dar eu am alergie la soare si mi-e frica sa nu dau in altele mai grave... eu ies vara la soare cu creme cu protectie 50-60 ...


http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

buna
in sfarsit am inceput si eu tratamentul la dermatologie Cluj
am luat 2 pastile si am stat 1 minut la o intensitate de 0.3 J/cmp
data viitoare trebuie sa iau 3 pastile , zice ca la greutatea mea 2 e prea putin , si o sa mareasca intensitatea cu cate 0.05 J/sedinta
la fel si timpul de expunere treptat
va trebui sa fac cel putin 35 sedinte , cate 3/sapt.pentru a putea vedea efectul
eu sper sa apara caci am avut bune rezultate cu expunerea la soare+melaoline
au acolo 2 aparate verticale , unul UVA si unul nbUVB
gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Anca stau la aparat cu UVA.
Doar ziceam ca au acolo si un aparat , tot vertical , cu UVB.Zicea ca in cazul in care nu se obtin rezultate cu UVA sau nu poti lua medicamentul din cauza ca nu il poti tolera atunci se poate face terapia cu UVB.Nu in paralel.
Nu mi-a zis nimic de vitamine sau altceva.M-a intrebat doar daca il tolerez.Ea stie ca am luat in vara Melaoline si am stat la soare.Si nu m-a aprobat deloc!!!Zice ca am avut mare noroc ca nu am facut arsuri.
g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by gabi30

buna
in sfarsit am inceput si eu tratamentul la dermatologie Cluj
am luat 2 pastile si am stat 1 minut la o intensitate de 0.3 J/cmp
data viitoare trebuie sa iau 3 pastile , zice ca la greutatea mea 2 e prea putin , si o sa mareasca intensitatea cu cate 0.05 J/sedinta
la fel si timpul de expunere treptat
va trebui sa fac cel putin 35 sedinte , cate 3/sapt.pentru a putea vedea efectul
eu sper sa apara caci am avut bune rezultate cu expunerea la soare+melaoline
au acolo 2 aparate verticale , unul UVA si unul nbUVB
gabi




gabi, mai zi o data...ca neuronul meu s.a blegit...iei melaoline si faci UVA/UVB la dermato???

stai la lampa UVA sau la nbUVB???

ti.a mai zis ceva dr.de vitamine, protectoare hepatice...ceva???


cu chestia ca ar trebui 3 melaoline stiu...ca am facut cu dr.de fam.calculul si la greutatea sotului (aprox.70 kg) trebuiau chiar aproape 4...dar totusi si de.mi.a zis ca fiind cam toxic...mai bine ia doar 2/3...el ia 2, dar acum ca am facut stoc de melaoline poate indraznesc sa.i dau 3...



Mergi la inceput