VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

John, dupa cum s-a mai spus, poti sa cauti dupa substanta de baza din Melaoline care e methoxsalen,nu stim cum se numeste in Spania, s-a mai intrebat...
Despre Vitix nu am auzit de rezultate prea bune...nu inteleg de ce-l mai recomanda dermatologii...Eu zic sa incepi Novitilul cand e soare sau daca iti iei lampa,altfel s-ar putea sa nu obtii rezultate, ar fi pacat...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

john cu novitil si fara soare sau solar nu ajungi la nimic......novitil-ul e f f bun...iti spun din proprie experienta....din fericire eu nu am pe fata insa cunosc pe cineva care a avut toata fata depigmentata...in decurs de cateva luni a mai ramas doar cu o pata mica in jurul unui ochi.....
ideea e sa te tii klumea de trat daca il incepi..adica sa te dai de 2 ori pe zi cu crema si sa mergi la solar de 2-3 ori pe sapt....eu am inceput cu 6 min si am ajuns sa stau cate 12 sau chiar 15 de fiecare data....
pe maini merge intr-adevar f f greu dar cred ca cel mai imp pt tine acum e sa scapi de cele de pe fata.....
mult succes...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

multumesc mult de raspuns.si eu auzisem ca vitixul nu da rezultate prea bune sau chiar deloc dar in lipsa de altceva l-am folosit si pt ca am avut macar bafta sa fac rost de pastilele si gelul vitix gratuit de la spitalul militar din bv.presupun ca as obtine rezultate mai bune daca as folosii novitilul in acelasi timp cu melaoline nu? sper sa reusesc sa fac rost si de melaoline luna asta sau cea care vine ... melaoline determina neaparat o sensibilitate sporita a ochilor la lumina sau depinde de la caz la caz? am citit pe aici ca unii au dezcoltat o anumita sensibilitate la lumina mai puternica.
merci inca odata si va doresc si voua mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

John,eu ma gandesc ca ar fi mai bine sa le iei pe rand...oricum ambele presupun soare...pana atimci ai timp sa te decizi:)..mai bine ai incerca cu Novitil, pare mai putin nociv- parerea mea, si daca tot il ai...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

n.am reusit sa fac poze la lampa dar am gasit linkuri cu poze:


http://www.expertcr.cz/quaestus/sortImages/Philips/360260026048-202.jpg


http://www.ad-webtrade.de/ebay_pics/gb_philips02.jpg


a mai inceput o pata de pe frunte sa se pigmenteze de la margini spre interior...si celelalte puncte de repigmentare sa se mareasca...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Super, Anca !!!

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

john ar fi ideal sa folosesti melaoline si novitil in acelasi timp.......sunt sigura ca rezultatele ar fi mult mai bune decat daca ai folosi doar unul dintre ele.....
iar in legatura cu cealalta intrebare...intr-adevar in ziua in care iau pastilele imi obosesc ochii f repede.....si nu sunt singura care am observat lucrul asta.....eu pana acum n-am avut niciodata pb cu vederea.....sper sa nu am nici de acum incolo.....
ideea e sa porti ochelari de soare (cumparati de la un cabinet oftalmologic) atunci cand umblii prin soare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getak spune:

John, azi am fost la dermatolog aici in Spania si am aflat ca Melaolin se numeste aici OXSORALEN, mi-a dat reteta si mi-a spus ca il gasesc in orice farmacie, dar nu stiu daca se elibereaaza fara reteta. Cand ma duc sa-l cumpar o sa intreb care este pretul si daca se da fara reteta apoi te anunt si pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

mersi mult chiar te rog sa ma anunti si pe mine ... am fratele in spania si poate imi cumpara el de acolo si nu mai apelez la alte relatii sa iau din grecia ...si as mai avea o intrebare pt tine alexa sau cine stie :la cat timp dupa ce se aplica novitilul trebuie sa te expui la soare/solar? presupun ca la un interval cat de mic ... nush ma gandeam ca poate conteaza si asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

pai imediat dupa ce te dai cu gelul.....citeste cu atentie instructiunile de pe site...acolo iti recomanda si anumite alimente care ar tr consumate...si multe altele....

Mergi la inceput