Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Nume de fetite cunoscute de mine in copilarie:
STELA
ANGELICA
CODRUTZA-ROMANITZA
ROMEEA
Sunt nume destul de rare, cat de frumoase sunt..depinde de gustul fiecaruia.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
poze filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Mi-am adus aminte de inca un nume rar pe care l-am intalnit, Reginica, chiar asa, nu diminutiv de la Regina.


Petro

Azi e ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Fetite: LUIZA, OLIVIA, ADELITA, EVA, ALEXIA
Baieti: GABRIEL, LUCIAN, STEFAN, CLAUDIU

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Pe baiatul meu il cheama Andreas Noel, si pe fetita Yasmin Serena.



>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

quote:
Originally posted by Stefana

Un nume rar si superb este ILINCA, insa din pacate n-o sa-l pot folosi, pentru ca ar iesi ditai cacofonia.

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice



Pe fetita mea o cheama Ilinca iar pe sora ei geamana - Maria.

Nume frumoase in calendarul bisericesc, nu-i asa? Nu trebuie mergeti prea departe cu cautatul incercati printre numele vechi romanesti si o sa gasiti nume frumoase, puternice, placute auzului si cu semnificatii.

Stiati ca Ilincile se sarbatoresc de Sf Ilie?


http://new.photos.yahoo.com/claudia.poze/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

quote:
Originally posted by lena[/i

deci sa inteleg ca vreti sa aveti la toti patru numele incepand cu M(foarte dragutz si special)...uite iti dau un link:cu nume si iti spune si originea si semnificatia numelui, sa te duci cu scroll in josul paginii, si vezi ca la litera M sunt o

multime, vreo 10 pagini.

Lena si t-rex Freya



putin off-topic:
Lena,
multumim de link.DIn pura curiozitate am cautat originea prenumelui Sofia(fetita mea poarta acest prenume) si cica e italiana.Desi eu stiam ca greaca 100%(sotul meu e grec si cred ca stie destul de bine si el...)...So???


Mami de pufulet pufilos si Sofilina ursulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

quote:
Originally posted by ECMI

Stiati ca Ilincile se sarbatoresc de Sf Ilie?




Am un dictionar de nume crestine si acolo scrie ca Ilinca de derivat de la Elena, iar derivate fem. de la Ilie sunt Ilia, Ilioaia, Eliana (eu asa i-am pus fetitei al doilea prenume).
E drept ca multa lume considera Ilinca venind de la sf Ilie dar am intrebat inclusiv preoti si e derivat de la Elena.

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

zuzunaki in primul rand felicitari, deci ai nascut, sa-ti traiasca mica sofia sau sophia...uite zice ca e derivat de la grecescul sophia=intelepciune(wisdom)...normal ca e nume grecesc, dar scris asa...sophia zic si ei dar pe pagina doi!!

mariana avem un prieten pe care il cheama Mikkel...si mi se pare tare frumos...e si nume germanic pe deasupra

cat despre numele copilului, eu zic ca e normal daca numele de familie e strain si prenumele sa fie oarecum de citit in limba respectiva...eu una chiar n-as fi putut sa-i pun un nume tipic romanesc, ca s-ar fi chinuit olandezii sa-l pronunte, plus ca am si eu o nebunie, mi se pare ca trebuie sa se "armonizeze" cu numele de familie...sincer mie una combinatii de genul: Jennifer Aciobanitei sau mai stiu eu cum mi se par hilare, cu scuzele de rigoare!!

Sybille
ne potrivim la gust si mie imi plac Lenka si Lenna (ofcorz)suna tare exotic!!

Lena si t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Pe fetita mea o cheama Carla-Alexandra desi cand era in burtica alesesem Mara-Ioana. Cand am nascut-o nu mi s-a parut ca i s-ar potrivi..era o "urlatoare" si mie cea care ar avea numele de Mara-Ioana mi se pare ca ar trebui sa fie o fetita cuminte-cuminte asa ca...a iesit Carla-Alexandra
Imi place tare mult Iliana (derivatie de la Ilie) si Traian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Pe strabunica mea o chema Otilia...mi se pare un nume cu o sonoritate aparte....tot pe aceeasi "linie" e si Otea(sigur de aci' deriva)...totusi asta nu l-am auzit decat in melodia celor de la Zdob si Zdub

...Iarina e iarasi un nume rar si frumos...pare foarte modern, dar e destul de vechi...tot frumoase mi se par si prescurtarile de la Rozalia si Aurica (Aura)...astea chiar sunt niste nume pe care demult nu le-am intalnit

Elise si mamik Florina




poze cu noi


Mergi la inceput