Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Un nume rar si superb este ILINCA, insa din pacate n-o sa-l pot folosi, pentru ca ar iesi ditai cacofonia.

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

MARIMAR,ai scris niste nume care si mie imi plac foarte mult, sunt exact pe sufletul meu!!!

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Stefana, te referi la un nume pentru fetita ta, nu? Dar daca pui intre Ilinca si numele de familie un alt prenume, eviti cacofonia. Si numele de familie si-l schimba oricum, cel mai probabil, dupa casatorie.
Eu zic ca nu-i asa de grava cacofonia sau alt fel de nepotrivire - uite, de ex, inchipuie-ti ca iti cunosteai viitorul sot si prenumele tau nu se potrivea cu numele lui de familie - ar fi avut vreo importanta?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Menna spune:

Un nume frumos pt fetita am auzit eu de la prietena mea care tocmai a nascut si si-a botezat fetita Anais
Ps: Pe mine ma cheama si Dora si Carmen, asta apropos ca am vazut scris adineaori ca sunt nume rare (teoretic,caci Dora am auzit o gramada)

Menna

"I am still determined to be cheerful and happy, in whatever situation I may be; for I have also learned from experience that the greater part of our happiness or misery depends upon our dispositions and not upon our circumstances..."

www.animapro.org/" target="_blank">Intra aici si alegeti catelusul spre adoptie - SI EI AU DREPTUL LA VIATA!!!
"Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA." - Articolul 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, Paris 1978.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Nume rare(in zilele noastre) si frumoase la fetite: Nina(), Dorina, Carmen, Corina, Cornelia, Claudia, Catrina, Smaranda, Eva, Ilinca, Catinca, Ecaterina, Ramona, Rada, Emilia, Olivia, Livia, Lidia, Lucia, Mirabela, Mirela, Sorina, Sanziana.
Nume rare(in zilele noastre) si frumoase la baietei: Cornel, Mircea, Radu, Emilian, Eusebiu, Emanuel, Dorin, Sorin.
Si sunt sigura ca mai sunt, dar nu-mi vin in minte acum.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

mi-ar fi placut sa am o fetita pe care s-o botez ana-sanziana... n-a fost sa fie. dar ce, doru nu e un nume frumos pentru un baietel??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

Voi credeti ca numele rare poarta ghinion? Mie mi-ar placea un nume rar pt copilul meu..dar ma obsedeaza ce am citit!

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...



de ce zici asta, poate daca numele este unul "inventat" sau "combinat"...asta am auzit-o aici(adica oameni care au combinat jumatate din numele unuia si jumatate din al altuia)...de exemplu numele lu fii mea e rar aici, mai folosit in tarile scandinave, dar este un nume real...adica a fost o zeita Freya...si chiar am vazut pe fashion tv, 2 modele din Norvegia si Suedia pe care le chema asa...deci eu zic ca atata timp cat exista numele, desi e mai rar intalnit...nu ai de ce sa-ti faci probleme...poate doar ca nu stiu cum sa-l pronunte oamenii sau sa-l scrie, atat!!

Lena si t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Fetita mea se va numi Dorothea ptr ca am vrut un nume mai rar. Oscilam intre Sarah, Sofie sau Sofia dar numai la gradinita copiilor mei sunt vreo 3-4 fetite cu aceste nume. Nu zic ca nu-s frumoase, dar prea comune.

In Romania am auzit tot mai rar:
Georgeta
Dumitra
Marijana
Virgil
Petru si Petra (Petruta)
Valentina
Eugen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Lena stiai ca Freia e si o ciocolata super gustoasa?
Mie imi place foarte mult numele asta!

Cunoaste cineva nume rare de baieti/fetite cu litera "M"?
Eu n-am prea gasit ceva foarte potrivit atit in Suedia cit si in Romania,nici n-am cautat foarte mult e drept...

Pina acum am luat in consideratie:

-Maxim
-Meda
-Marcel
-Mara
-Mia
-Marius

Mariana 14+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976


Cunoaste cineva nume rare de baieti/fetite cu litera "M"?
Eu n-am prea gasit ceva foarte potrivit atit in Suedia cit si in Romania,nici n-am cautat foarte mult e drept...

Pina acum am luat in consideratie:

-Maxim
-Meda
-Marcel
-Mara
-Mia
-Marius

Mariana 14+
mama de Monica, Matei si Markus



Mariana, iti dau o sugestie pentru nume de fetita: Malina. Nu l-am mai auzit de ani buni. Deci, rar, sa zicem ca este :)) Mai ramane sa-ti si placa .

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput