Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar pe mine ma cheama :
FLOREDANA.
Nu l-am mai auzit la nimeni de cand sunt.
A fost combinatia mamei mele careia ii placea Loredana, dar pentru ca m-am nascut in apropiere de Florii mi-a pus numele Floredana. Aproape toata lume imi spune Dana, cel mai frumos a fost cand baiatul meu cel mare pe care il cheama Patric, a inteles ca mami este Dana si la 3 anisori ma striga Mami-Dana!
Daaar, sunt intotdeuna sarbatorita de Florii si acum mai am un baietel care este Sebastian Florentin ca sa fie si el sarbatorit impreuna cu mine.


DanaR si baietii ei : http//www.ealbum.ro/danar/a165

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Mie imi plac Sonia, Silvia, Antonia si Stefania de fete - Victor, Maximilian, Antoniu, Tudor - la baieti.
Pe mine ma cheama Coralia, destul de rar zic eu.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aaka spune:

Si numele meu e destul de rar si multa lume zice ca e frumos dar mie nu prea imi place:Adela.
Fetita mea se numeste simplu Tia si numele l-a ales sotul meu,acum imi place ca nimeni nu il poate prescurta sau sa il pronunte urat, pocit ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

mie i-imi plac multe nume mai ales daca le asociez cu copii draguti pe care i-am cunoscut:

teodora
sinziana
smarandita
ecaterina
stefana
victoria
ana
maria
ilinca
gloria
si moderne:
miruna
ella-adelina
doriana
silvana
oriana sau orieta
daria
liana
cristal
perla agata

baieti: sebastian ,andrei,stefan,victor,


monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Pitica mea de 5 luni poarta numele ZOE - si mami e tare mandra de el. Asa o chema pe bunica sotului si mie mi-a placut mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie imi plac:
Clara , Sonia , Mara , Maia , Teodora , Ruxandra,Alexandrina,Zoe,Miruna,Iulia ,Eva, Amna ,Mia,Tia.In engleza imi plac Madeline, Lilly,Julie , Jordan, Chloe,Zoey

De baieti imi plac Tudor , Octavian , Mihai , iar in engleza Sebastian , Alexander

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Tocmai am aflat un alt nume nou.......care pana acum nu l-am mai auzit: CASIA.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Si eu sunt pt. nume simple si romanesti ... o fi si pt. ca am avut eu parte de un nume mai ciudat. Prefer o Maria, Elena etc. decat nu stiu ce nume fistichiu. Bine ca romana si italiana se aseamana, deci sunt muuulte nume comune ca sa nu aiba copilul complexe mai tarziu.

danangie - eu am inceput sa mai studiez si semnificatia numelor. Imi placea si mie mult Martina da' stii ce inseamna? Marta, Martina = servitoare, sluga. Urat !!!!!! De asemenea, imi placea Silvia care inseamna padure ... deja m-am razgandit.

Petronela

puiutul mult dorit !!!!





PETRO eu nu ma iau dupa semnificatii. Cred ca as innebuni sa caut toate semnificatiile numelor. MARTINA imi place, MARTINA ii voi pune. Ca doar nu inseamna ca fata mea va fi sluga. Hmm....asta e urat.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

In schimb, uite ce-am gasit eu despre semnificatia numelui MARTINA: " deriva dal latino Martinus e significa "dedicato a Marte".". Adica: 2 deriva din latinul MARTINUS si semnifica " dedicat lui MARTE"." Deci.........

SILVIA: di origine latina e significa " che ama i boschi", adica: nume de origine latina si semnifica " ca iubeste padurile".








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Pe finuta mea o cheama TEONA iar mie mi se pare un nume delicat si deosebit (este luat din calendarul ortodox).
Pe fetita mea o cheama DIANA - parca nu l-am vazut nici pe acesta in cele 16 agini.

Mergi la inceput