Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

Cand am ramas insarcinata am fost convinsa ca va fi fetita si o va chema IRIS.Dupa 4 luni s-a dovedit ca nu o va chema IRIS ci VLAD TUDOR(nu sunt niste nume rare , dar noua ne-au placut foarte mult) pt ca nu era fetita ci ditamai baietoiul.
Alte nume frumoase si rare(zic eu):
fete-IARINA , GLORIA , LUANA ,AMIRA
baieti-IANIS , LUCA , MATEI , MARIO

------------------------
ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

un nume deosebit si foarte rar (eu una nu l-am mai intalnit pana acum) este HORA, pt fetita:)

alina si alexandra



raspundem la apel! Pe fiica-mea o cheama Hora.
Eu sunt Luana Ines.

daca aveam baiat era Nichita Zaharia. la Nicoara am fi renuntat, caci trei e prea mult.
pe langa Hora Lucia au iesit din competitie, din pacate, Ada si Thaisa. deh, nu le putem avea pe toate, daca nu m-am pus pe facut copii mai devreme, asa-mi trebe...


Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Nume de fata: Ina, Rianna, Mia, Lia, Mona, Sara

Nume de baieti: Rares, Cristian, Luca

Astea sunt cele care imiplac mie f.f mult

Ruxandra

www.dropshots.com/Ruxel

votati-ne aici: Iubire
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

quote:
Originally posted by ariel_7000

un nume deosebit si foarte rar (eu una nu l-am mai intalnit pana acum) este HORA, pt fetita:)

alina si alexandra



raspundem la apel! Pe fiica-mea o cheama Hora.
Eu sunt Luana Ines.

daca aveam baiat era Nichita Zaharia. la Nicoara am fi renuntat, caci trei e prea mult.
pe langa Hora Lucia au iesit din competitie, din pacate, Ada si Thaisa. deh, nu le putem avea pe toate, daca nu m-am pus pe facut copii mai devreme, asa-mi trebe...


Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc




De unde vine Hora? E nume portughez cumva, ca mi se pare ca asa suna ??
Parintii tai au fost foarte inspirati, imi plac foarte mult ambele nume: Luana si Ines

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Pentru fetita noastra am ales ceva care sa se potriveasca si in romana si engleza si sa aiba aceeasi ortografie, asa ca am gasit: Veronica. Ne place la nebunie. Mi-ar mai fi placut: Maria, Andreea, Ramona, Roberta, Monica, dar sunt atatea nume frumoase ca noi ne-am decis doar cu 1 saptamana inainte de nastere.

Eu nu inteleg de ce trebuie ca numele copilului meu sa fie unic in oras, tara, univers...
Ca oricum suntem unici, pana la clonare , dar asa cum ziceau unele fete are importanta si cum suna cu numele de familie. Daca ma gandesc ca se marita si o s-o cheme Brotac nu-i mai aleg prenume sau cum??
Si eu i-am dat un singur prenume ca tot pomelnicul de nume pe hartie tot degeaba il cari si doar ca mentionezi un nume pe hartie si nu-l folosesti niciodata ... desi toata lumea te striga folosind doar unul. Am intalnit si cu 5 prenume (in R !!!!!) Era ceva de nedescris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

To eu: am recitit mesajul si ma doare capul !
Am ametit niste fraze la sfarsit, dar sper sa va dati seama de intelesul corect, am vrut sa sterg mesajul, dar nu stiu cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

pt fete imi plac in mod deosebit cele ce se termina in consoane... mandra mea e Ingrid Izabel, dar imi place mult si Ondin, mai ziceati voi Ines, nepoata-mea e Iris...

pe baieti ii cheama Rares Mihai, Andrei, imi mai place Marc, Septimiu, Sebastian...sunt o gramada

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Marimar,

Hora vine de la dragul de Radu Tudoran, din ciclul "Sfarsit de mileniu", era un personaj minunat. Cand eram pustoaica am dat peste Hora si mi-am spus ca, daca voi avea vreodata o fata, asa o va chema... si uite ca mi-am amintit la timp..
Cu Portugalia m-ai lovit in plin; sunt topita dupa tot ce e lusitan, cand eram gravida cu fiica-mea m-am apucat sa si invat portugheza. acolo ne-am facut si luna de miere si acolo speram sa ne traim si batranetile (care nu mai par asa indepartate...)
Hora in portugheza ar insemna Acum. Nu e un nume folosit la ei, insa suna tare bine pentru urechile lor. Tot asa si Lucia, al doilea nume. recunosc, m-am gandit si cum ar fi sa traiasca acolo...
De la mitologicele Hore vine si cuvantul "ora".
Multumim pentru aprecieri!!

Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Luana,
in italiana "ora" inseamna "acum"

eu cind eram mica imi placea Ines iar cu Luana am cochetat cind eram gravida cu fetita ( o cheama Maria-Romana)

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

nume rare astazi si romanesti:
AURELIA,ANGELA,LACRAMIOARA,VIORICA,MIHAELA,GABRIELA,IUSTINA,VALERIA,CODRUTA,SORINA,ANCA,MEDEEA,ADELINA,LILIANA,ROXANA,STELA
iar la baieti:
VLAD,CODRUT,SORIN,VIOREL,TUDOR,
si nume sunt multe...eu am ales numele fetitei mele dupa semnificatie...si cum nu va descoperisem iar in cercul meu de prietene numele la putere era denisa am ales pt.fetita mea alexia(ocrotitoare)...gandeam atunci ca e rar ...l-am auzit primadata acum 6 ani la o moldoveanaca de peste prut,mi-a placut si mi-a placut si semnificatia lui...iar imediat dupa ce l-am trecut in certificat am vazut ca e defapt o moda cu acest nume...
nu regret ca l-am pus...oricum fetita mea e o raritate prin ea insasi si nu prin nume...
si apropo de nume de origine straina...pe o pritena o cheama Mauria...
mama ei citise o carte si ii olacuse mult numele de Maura doar ca la sfat cel care a scris certificatul nu a auzit prea bine si a iesit Mauria iar diminutivul pe care il avea in copilarie era Ritza de la Mauritza...
Cred ca numele trebuie sa defineasca si caracterul copilului sau temperamentul lui...pt. mine numele de ANNA KARENINA,nume pe care l-a dat o cunostinta fetei ei....il voi asocia intotdeauna cu eroina lui tolstoi...


Just Me !

Mergi la inceput