CIRESE de mai-iunie 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Ioana, cum ati introdus biberonul?Ati reusit?Si noi ne luptam cu aceeasi problema.



Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Hello, hello!
Va multumim pentru toate gandurile bune si sfaturile voastre!
Pana la urma am fost la Stanciu si ne-a dat de capat asa cum intotdeauna o face: avem debacterizare, nici vorba de intoleranta. In urma vaccinului s-a produs asta (observasem eu oarece modificari dar fiind frecventa ok, am zis ca..deh, bebe alimentat la san face kk cum vrea el) dar acum doua saptamani cand a primit tratament cu antibiotic 5 zile din cauza unei bronsite capricioase aduse cu drag de Katja de la gradi si care nu vroia sa ne lase in pace deloc...ala ne-a pus capac si ne-a omorat si urmele de bacterii bune care ne ajutau la digerat, pe care le mai aveam. Laptele fara lactoza a fost o idee buna totusi pentru ca ne-a pus oarecum pe picioare dar el singur nu putea rezolva problema, doar o parte din simptome, problema profunda ramanand. Asa ca am retrecut pe san in exclusivitate si ne repopulam burtica cu bacterii prietenoase si o curatam cu smecta.Chestie care va dura cam o saptamana.
Ne-a interzis total sa facem la 4 luni vaccinul gratuit , care ne-ar da peste cap iar , urmand sa facem pentaxim sau infanrix si sa speram ca va fi ok. Oricum, daca ne cauzeaza...contracaram, ca acuma ne stim deja sensibili.
Intru mai tarziu sa va citesc cap-coada si sa va mai dau niste pupici, ca acum suntem cam grabiti, am intrat doar sa va spunem ce am rezolvat.
muulti la toate mamicilie si ciresele dulci!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Gata...am reevenit si eu dupa o absentza indelungata.

Multa sanatate bebelushilor bolnaviori,sa se faca bine repede.

Lyly...ma bucur ca au venit vremuri mai bune si pt tine

Am fost o saptamana in Bucovina sa-mi incarc bateriile si am venit cu ele mai mult sau mai putin incarcate...Intre noi fie vorba...si 24 din 24 daca as dormi tot as simti ca mai trebuie.Sincer...nu cred ca am sa mai dorm vreo-data asa de mult cum obisnuiam.A fost destul de greu fara bebel o saptamana...(sa o previn pe Luana ce o asteapta),dar a fost si bine.Nu m-am stresat din cauza ei ca ar pati ceva...era cu mama si stiu ca nu i-ar face nimik nasol(aveam emotii ce-i drept sa n-o gasesc papand sarmale,dar n-a fost cazul).In schimb cand m-am intors am gasit un copil mai mare ca cel pe care-l lasasem...mai lungan,mai grasun si mai destept si acre seamana leit cu tac-su(abia acum mi-am dat seama)...Nu credeam ca intr-o saptamana se pot intampla atatea lucruri si acum mi-am dat si eu seama de ce se minunau toti care o vedeau la 2-3 saptamani.A fost ciudat pt ca am avut senzatia ca am lipsit mai mult de o saptamana si parca atunci imi venea sa zic ca nu mai plec nicaieri fara ea.

Am citit si eu destul de rapid ce s-a mai scris.
Si mie imi cade parul ca la concurs...iau vitamine sa vedem daca e vo ameliorare,daca nu am sa incerc tratamentul pt. caderea parului de la Vichi...cica e super bun...l-a incercat cineva si s-a pricopsit cu ditai' claia de par.

As fi si eu curioasa cum ati descoperit intoleranta la lactoza.Noi pana acum nu avem nimik dubios,dar in caz ca apare sa stim si noi.Si o intrebare...ca am citit ca ar fi reactie secundara dupa vaccin...daca n-a facut dupa vaccinul de la 2 luni...e cumva posibil sa patzeasca dupa cel de la 4 luni?

Azi inaugurez si eu tetinele Avent cu flux variabil ca mai are 12 zile si face 4 luni sa vedem...asa papa mai mult?Totusi din punctul asta de vedere nu am de ce sa ma plang.Papa intre 130-170 ml la o masa,per total 800ml. As vrea doar sa pape mai mult seara si sa doarma mai mult de ore.Adik daca tot s-a facut mare...sa se faca mare si cu somnul si sa doarma toata noaptea.

Asteptam sa vina pediatra din concediu sa ne consultam despre diversificare.Carmina...parca tu erai tare nerabdatoare cu diversificarea...io nu sunt....cand ma gandesc ca tre sa stau sa fierb leguminoase ore in sir,sa le fac piure si sa ma mai si lupt cu ea sa i le dau...uhhhh...ma intorc iar la cratitza.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Fetelor da' ce liniste pe-aici!
Noi suntem bine, de azi am schimbat cantitatea de lapte, am trecut la 180ml la o masa pt ca piti deja facea scandal la 3 ore si un pic. Acuma s-a saturat si vad ca sta cumintel 4 ore, nu se mai agita ca inainte.Cel mai mult ma bucur ca doarme noaptea de la 10 la 7 dimineata. Dormin si noi ca ursuletii, bine ca ne da pace!

Azi am facut dulceata....pt prima data! Asa ca va spun maine daca e comestibila ....


**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Mai am putin si pic si eu....cat poate urla matzuca asta a mea....

ADIB pup familia frumoasa....nu o mai ascunde de acuma.

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

HELP!

Am nevoie de niste provizii de laptic ! Cine poate sa imi doneze ceva???
Nu am voie sa alaptez 2-3 zile si nu as vrea sa introduc brusc lapte praf!!

Pls!!!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

amiss, imi pare rau ca eu nu pot sa te ajut, nu sunt in Bucuresti, sunt sigura ca o sa te ajute cineva cat de curand, desi vad ca e urgenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am fost la doc si deocamdata cica n-am mastita. Comprese cu apa rece in continuare..
Mocutza mananca cam prost de cand am venit in Bucuresti Mai mult se zvarcoleste in timpul mesei! Se vede treaba ca nu-i prieste aerul asta
Ioana,multa sanatate lui Serghei!
Vivi, eu daca plec in concediu negresit il iau si pe Mocutza... oricum n-am cu cine sa-l las singur mai multe zile.
Luana, ne vedem, cum sa nu, acum cred ca am curajul sa-l pun pe Mocutza in scoica sa plec cu el.
Cand ne trece lenea o sa mai punem si noi niste poze in album.


Lacri si Alexandru 30 mai 2006
Album pozici
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/3;10704;0;1;1/c/59.5/t/54/s/60/k/4c88/weight.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

adi, pai da, asa da! alta viata!

vivi, bine-ai venit si sarumana pentru incurajari, imi tremura deja picioarele cand ma gandesc la plecare... uff, sa ma incurajati in we, ca mi-e o teama.., imi trec o infinitate de scenarii horror prin minte.. am rugat-o pe mama sa lase cupilu nespalat, ca e mai safe asa... bine ca am luat biletele, ca altfel nu stiu daca nu renuntam..

Luana si Hora - 14 Mai 2006

Hora Lucia
www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

"Toamna,dafinul ia culoarea schimbatoare a fosforului si, dupa zilele lungi, suparator de pline de praf, simti primele zvacniri ale toamnei ca aripile unui fluture, falfaind in dorinta de a se deschide."(Lawrence Durrell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

gabi, superb carutzul, go for it! si eu am cu trei roti si, sincer, nu pricep de ce mai exista carucioare cu patru.. in fiecare zi ma uit la carutzul meu si sunt fericita (prietenii stiu de ce!)
nicoleta,
doroti, la multi ani, ieri a fost sfanta natalia si tot voiam sa iti scriu!!
lacra, bine ai venit! te-astept la o vedere!
steluta, multumim mult. pupam!
ioana, ne-ai dat uitarii?? ce-ai rezolvat? papati?! te asteptam cu vesti bune

Luana si Hora - 14 Mai 2006

Hora Lucia
www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

"Toamna,dafinul ia culoarea schimbatoare a fosforului si, dupa zilele lungi, suparator de pline de praf, simti primele zvacniri ale toamnei ca aripile unui fluture, falfaind in dorinta de a se deschide."(Lawrence Durrell)



Mersi mult Luana, eu credeam ca mati uitat.
Peste 2 saptamini es la servici si o sa fiu posibil mai des pe aici, ca acum cam greu ba nu avem lumina ba net, ori am de lucru mult.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena

Mergi la inceput