O ...altfel de mama....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Annitha, este incredibil ce pot face unii oameni doar din dorinta de a se razbuna. Este foarte bine ca ai reusit sa aduci copilul acasa, insa trebuie sa faceti ceva din punct de vedere legal ca el sa ramana acolo unde ii este cel mai bine. Cum spunea cineva mai sus, fa tot posibilul si fa acea evaluare psihologica a copilului. De asemenea este foarte important sa te intalnesti cu ea, incearca sa-i depistezi punctele slabe. Eu ce as face in locul tau: as sta de vb cu ea la modul deschis vis-a-vis de soarta copilului cu argumente si, de ce nu, pe stilul ei ;) Cu alte cuvinte... daca nu o intereseaza copilul sa vi-l lase voua, eventual ii poti pune in vedere faptul ca daca nu va puteti intelege de vorba buna, veti apela la avocati. Ar fi bine daca ai putea inregistra o eventuala discutie pe care a vei avea cu ea. S-ar putea sa spuna lucruri in defavoarea ei. Incearca sa o faci sa inteleaga ca iti pasa de copil si ca vrei sa ii oferi tot ce el are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by annitha_cl

Fetelor, Andrei este langa mine, l-am adus acasa ( deci am reusit pentru moment)... acum sunt incurcata cu altceva... cand am vorbuit cu mama lui la telefon vineri, ca sa o conving sa-l lase la noi i-am promis ca merg impreuna cu ea la cumparaturi saptamana asta dar... trecand peste faptul ca vreau sa fiu doar eu cu Andrei imi este greu sa ma duc la cumparaturi cu ea dupa ce m-a jignit de atatea ori la telefon. Eu sunt o persoana care poate trece peste foarte multe lucruri si care poate ierta dar nu stiu de ce ei nu-i pot ierta rautatile. Mai mult de atat eu pe ea nu o cunosc decat din poze si ea pe mine nu ma cunoaste si as prefera sa ramana situatia asa adica sa nu ne cunoastem. In plus ea mi-a spus ca nu mai are bani... si, la cum o cunosc eu, nu vreau sa avem discutii in ceea ce privesc cumparaturile ( ea sa vrea sa-i ia ceva iar eu altceva) pentru ca mie nu-mi plac certurile si nici scenele...
Pe de alta parte i-am promis iar eu imi tin mereu promisiunile si ma simt ciudat sa nu ma tin de cuvant dar nici nu ma incanta ideea de a respecta ceea ce i-am promis. Daca nu ma duc o sa fiu exact ca ea ( adica sa spun una si sa fac alta) daca ma duc sunt 100% convinsa ca o sa regret...
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, cum ati proceda in locul meu?
Cristina

copilul meu



Daca ai promis, du-te, dar cu Andrei.
De fata cu el s-ar putea sa se abtina, ca sa nu se pun aintr-o lumin aproasta si dezavantajanta in fata copilului.

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

annitha_cl si eu te stiu tot de la bobocei si sincer nici nu mi-am dat seama ca nu vorbesti despre copilul tau biologic, cu atata dragoste si emotie ai povestit despre Andrei .

Acum sfatul meu este urmatorul :

- dupa 1 septembrie se termina vacanta judecatoreasca . Sotul tau trebuie sa depuna (prin avocat ) o cerere pentru reincredintare spre crestere si educare a minorului.Prin ordonanta presedentiala depusa odata cu aceasta cerere se poate obtine masura preventiva de schimbare a domiciliului minorului la voi pana la definitivarea cererii de reincredintare.
- in cerere va trebui sa expuna faptul ca mama naturala a fost plecata din tara , ca nu are relatii foarte apropiate cu minorul , ca doreste sa plece din nou si sa lase minorul in grija bunicilor, ca minorul are din acest motiv traume psihologice ( mergi cu Andrei la un psiholog si acesta ii poate face o evaluare pe care apoi o depui ca proba in dosar ).
Evidentiaza cu probe in cerere ca voi ati fost cei care s-au ocupat de cresterea si educarea lui Andrei , ca voi l-ati inscris la gradinita, scoala etc, depuneti declaratii ale directoarei gradinitei sau educatoare in acest sens (pot face eventual o adresa oficiala )
Depune probe ca mama naturala a fost plecata din tara.

Curaj mult, un avocat bun poate castiga usor acest proces

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Printul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Elle, am stat de vorba cu ea si cu blandete si cu amenintari inca de anul trecut si nu am ajuns la nici un rezultat.
Vineri cand am vorbit cu ea la telefon, am fost foarte amabila( eu ca ea m-a luat peste picior si mi-a vorbit pe un ton...si destul de urat) atunci i-am spus ca sotul meu nu stie ca am sunat-o si ca as prefera sa nu afle pentru ca el nu este de acord sa vorbesc cu ea sau sa ma intalnesc cu ea ( ceea ce este adevarat doar ca eu am simtit ca ea va face contra mea si in cele din urma i-am spus sotului meu - mai mult eu nu am secrete fata de el- nu prea i-a convenit sotului dar nu a spus nimic...). Stiti care a fost rasplata ei.. l-a sunat pe sotul meu si i-a spus ca am sunat-o si ca ma ascund de el si ca o sa ma duc cu ea la cumparaturi ( probabil ca a facut asta special ca sa ma cert eu cu sotul meu)... Sotul meu imi spune sa nu ma duc... imi spune ca el o cunoaste mai bine si ca este sigur ca o sa ma supere. I-am spus si eu (sotului) ca o sa-l iau pe Andrei cu mine pentru a nu-i da ocazia sa ma supere iar el mi-a spus ca daca ea i-a spus copilului ca tatal lui e mort chiar cred eu ca ii pasa ei prea mult de Andrei...
Sincer, in doi ani ( de cand sunt cu sotul meu), am vazut ce fel de om este si tocmai de aceea nu-mi vine sa ma intalnesc cu ea...

copilul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Lala, am vorbit cu un avocat si dupa 5 septembrie ( cand ea va fi deja plecata din tara) v-om depune cererea de reincredintare minor in plus eu pot aduce dovezi ca eu am fost internata cu el anul trecut in octombrie cand a fost operat de polipi, eu l-am inscris la gradinita, eu l-am inscris la medicul de familie ( pentru ca la dosar sunt si copii dupa actele mele si o declaratie din partea noastra ca mama este plecata din tara) iar la scoala la fel eu m-am dus sa-l inscriu si acolo nu sunt decat actele mele si ale sotului. In plus doctorita de familie pe care a avut-o cat a stat la bunici in momentul cand i-a inchis dosarul a scris ca motivul este schimbarea domiciliului minorului la tatal deoarece mama este plecata din tara conform contract de munca nr... ( si este trecut nr. contractului de munca pe care ea il are incheiat cu firma care i-a gasit loc de munca in italia, contractul fiind pe trei ani)..


copilul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Draga Annitha, procedezi foarte bine. Toate actele acestea pe care le ai fac dovada faptului ca tu si cu sotzul tau sunteti cei care s-au ocupat de ingrijirea copilului cat timp mama lui a fost plecata pe meleaguri straine. Cu un avocat bun si cu ajutor de la Dzeu veti reusi sa faceti in asa fel incat copilul sa fie in grija voastra, a celor caruia ii pasa de el.
Iubeste-l asa cum l-ai iubit si pana acum, el are nevoie de tine acum mai mult ca oricand... Nici nu vreau sa-mi imaginez ce e in sufletelul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Stiti, m-am decis nu ma voi intalni cu ea. Am vorbit cu sotul meu si el mi-a spus (m-a rugat) sa nu ma duc. A spus ca m-am lasat prea mult umilita de ea ca sa mai fac concesii si sa tin cont de faptul ce eu cand am vorbit cu ea la telefon i-am spus ca sotul meu nu stie ca am sunat-o si ca nu-i voi spune ca merg la cumparaturi cu ea si sa nu-i spuna nimic si primul lucru pe care l-a facut a fost sa-mi sune sotul sa-i spuna ca am sunat-o si ca voi merge cu ea la cumparaturi. Noroc ca sotul meu stia de acest lucru si nu s-a suparat prea tare.. Sa imi amitesc ca a incercat de multe ori sa "bage raca"intre noi doi( ea a vrut sa vina la noi acasa pentru a ma cunoaste pe mine iar sotul meu i-a interzis lucrul acesta -mi-a spus ca la cum o cunoaste el sigur va incerca sa ne desparta, deoarece acum un an a mai incercat sa ne desparta dar nu a reusit desi a fost pe aproape -) si ca ar fi mai bine sa imi vad de treaba mea si sa fac cumparaturile asa cum mi-am propus eu si Andrei inainte de a se intoarce mama lui in tara. Mi-a spus ca ea oricum pleaca vineri (pe 1 sept) din tara si ca asa ma pot ocupa mai bine de Andrei si de mine.
Am hotarat: nu ma voi duce cu ea la cumparaturi chiar daca e pentru prima oara cand imi calc o promisiune.

copilul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Dumnezeu sa-ti dea putere, sanatate si bucurii alaturi de Andrei si sotul tau. Esti o super mama! Nu am putut sa nu-ti scriu, citind cat devotament si cata dragoste daruiesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Draga vichi, iti multumesc si sa dea Bunul Dumnezeu la toata lumea numai sanatate si bucurii.
Astazi sunt fericita! I-am comandat copilului meu un tort asa cum si-a dorit el...e super.Am inceput sa ne pregatim de petrecere. Andrei mi-a spus ca nu vrea ca mama lui sa vina la petrecere ca vrea sa fim doar noi asa ca...



copilul meu




"Daca iubesti frumusetea exterioara atunci nu ma iubi, caci eu nu sunt frumoasa iar in lume sunt multe femei mult mai frumoase decat mine.Daca iubesti bogatia atunci nu ma iubi caci eu sunt saraca iar pe glob sunt multe femei mult mai bogate decat mine! Daca iubesti iubirea atunci IUBESTE-MA caci EU SUNT SINGURA FEMEIE DIN LUME CARE TE POATE IUBI CU IUBIRE ADEVARATA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Annita iubita titlul subiectului tau nu este deloc adecvat...caci tu esti o mama adevarata, ca toate celelate, mai buna si mai grijulie decat mama naturala. Asa ca ai tot dreptul sa te consideri mama lui Andrei.Ca de fapt tu esti aceasta,chiar daca nu l-ai purtat in pantec 9 luni. Ma bucur ca Andrei s-a intors la voi, si ii urez puiului mic La multi ani.
Iar voua va urez putere multa ca sa treceti la actiune si sa faceti si ceva ptr a legaliza situatia asta.

Liliana

Poze cu maimutica mea

Poze noi

Mergi la inceput