stem cells

stem cells | Autor: alinnna

Link direct la acest mesaj

ar tb sa nasc la sfarsitul lui noiembrie - al doilea copilas.
ma intreb dc are rost sa facem prelevarea de sange din ombilic pt conservarea celulelor stem.
a trecut cineva prin asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Interesant. Insa eu inca nu stiu la ce folosesc aceste celule.
Cum pot ajuta copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

si pe mine ma bate gandul. Imi voi intreba doctorita la urmatorul control.

April - uite aici poti citi mai multe despre aceste celule:
http://www.evz.ro/article.php?artid=268308

Alina - si eu nasc in noiembrie - avem un grup constituit aici pe forum - ni te alaturi? Uita-te aici la Odisee http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=60b
... si vezi unde te incadrezi.


Miro29+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Si eu ma tot intreb ce sa fac? Am citit despre aceste celule, stiu ca in Timisoara s-au prelevat pentru prima data la noi in Romania...n-am idee daca in Cluj se face, insa voi discuta si eu cu medicul la urmatorul control...Nu stiu cat e de costisitor!

Oana 22+ cu Denis Cristian
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia718 spune:

Buna, fetelor! Eu sunt din Timisoara si stiu ca se fac aici prelevari de celule. Din cate am inteles de la alte mamici, costa in jur de 900 Euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

in cluj se face...a fost un reportaj la tv anul trecut. Ma mir ca in ditamai capitala nu au bani pt asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinnna spune:

Articolul de Evenimentul Zilei e plin de inexactitati, din pacate referitoare la puncte esentiale ale subiectului tratat. Amesteca celule stem prelevate din embrion cu cele din sangele ombilical. Cele din embrion sunt cele ce pot dezvolta multiple tipuri de tesuturi/ organe. Sunt insa riscant de luat - strica embrionul - nu se face asa decat in stadiu de cercetare. Ceea ce se practica este luarea de sange din ombilic. Aici sunt celule stem cu care se pot trata leucemia infantila, alte boli de sange si diverse forme de cancer.POate se or adauga si alte boli -depinde insa de rezultatele cercetarilor viitoare. Se pot pastra doar 20 de ani.
De aceea ma tot intrebam dc merita si ce experienta ati avut in Romania re prelevarea.
Doctorul meu are o pacienta care urmeaza sa nasca - are contract cu o banca de stemm cells din Belgia, care i-a trimis recipientul special in care medicul roman va pastra trebui sa puna sangele. E o noutate pt el si nu stie inca cum va fi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Foarte interesant.
Stiam cate ceva, pentru ca am vazut acum vreo 2-3 saptamani un documentar pe Discovery despre asa ceva. S intr-adevar, era vorba de un bebe care a avut probleme majre dupa nastere, la cativa anisori si caruia aceste celule i-au salvat viatza.
Dupa parerea mea merita, pacat ca nu se face si la noi...
Poate pana in decembrie cand nasc vom stii mai multe?!
Poate intervine in acest subiect si cineva care a facut acest lucru.

Pupicei, Ingeras 24+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Aici aveti mai multe informatii. Am inteles de la reprezentanta acestei firme ca se poate recolta in principiu oriunde in tara, cu conditia ca medicii sa fie de acord si sa invete sa recolteze. In orasele mari merg reprezentatii firmei si le demonstreaza cum se face. La Cluj se face sigur, si la Bucuresti si in toate orasele universitare cred ca fac deja.

http://www.cordbloodcenter.com/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Cataghe, multumim mult pentru link. Am stat azi si am citit cam tot ce scrie pe site-ul respectiv. Tu ce stii, firma asta e serioasa? Chiar si fac ceea ce au spus? Cum se poate verifica ca totul e ok, si ca de fapt nu arunci banii pe fereastra? Doar prin intermediul acestei firme din Slovacia se poate face aceasta prelevare si pastrare? Te intreb toate astea pentru ca stiu ca tu esti in domeniu si poate stii mai multe de firma respectiva, sau ma poti indruma unde sa caut mai multe informatii despre ei sau despre altii care fac acelasi lucru.
Multumesc mult


Ruxi 19+ si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii



Concediu vara 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

daca ar fi posibil si in bucuresti taaare m-ar interesa! eu, daca ajungem sanatosi, o sa nasc la municipal..cataghe, tu pe la ce spital esti acum?

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput