Galusti cu prune!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Hahaha,
adriana acum am citit reteta ta si e la fel cu a mea!
Deci, garantat va ies excelente, numai sa tineti cont de tips-uri.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Multumesc, fetelor, am inteles in fine pe unde greseam!
nu am facut inca anul asta, am programat joi sa fac ! Sper ca o sa iasa! Nu stiam de scortisoara, nu stiam ca se lasa aluatul mai moale si se pune faina ptr. a le modela etc.


Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by Oana

Nu le vad nici eu rostul fara pesmet si fara prune. Doar de aia se numesc galuste cu prune, nu?
"Gombotzi" stiu ca se numesc in Ardeal, nu-i asa April?

Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul



da,da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu nu pun decat 1 lingura-2 de faina in aluat ca sa-l lege, in schimb il fac cu gris (incerc sa il cumpar cat mai mare, nu marunt). Ies pufuoase asigurat. Cat despre prune, eu caut sa cumpar prune mai mici, le scot samburele si pun in ele in locul samburelui putin zahar si scortisoara. Sunt delicioase asa.

Nunta noastra de vis

www.youtube.com/watch?v=A0TRU7LWAb0" target="_blank">Videoclip nunta 1

www.youtube.com/watch?v=ymnOMBTa_RA" target="_blank">Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Am facut azi galusti cu prune dupa ce am studiat topicul asta de ieri seara incontinuu. Cred ca sunt mai bine de 5 ani de cand n-am mai facut.

Aluatul a fost foarte greu de manevrat pentru ca era lipicios. Am pus faina in palma dar tot a mers greu. Cred ca am pus destula faina in compozitie. Ca sa nu se mai lipeasca cred ca trebuia sa pun 1 kg de faina la 1.5 kg cartofi.

Dupa fierbere a fost dificil sa le tavalesc prin pesmet, fierbinti....

Iar la gust nu sunt grozave, compozitia se lipeste de dinti, parca nu ar fi bine fierte...

Unde oare am gresit?




Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Cam 10% din ele s-au desfacut in timpul fierberii.

Galustile facute azi sunt departe de a se topi in gura..............

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Eu nu pun decat 1 lingura-2 de faina in aluat ca sa-l lege, in schimb il fac cu gris (incerc sa il cumpar cat mai mare, nu marunt). Ies pufuoase asigurat. Cat despre prune, eu caut sa cumpar prune mai mici, le scot samburele si pun in ele in locul samburelui putin zahar si scortisoara. Sunt delicioase asa.

Nunta noastra de vis

www.youtube.com/watch?v=A0TRU7LWAb0" target="_blank">Videoclip nunta 1

www.youtube.com/watch?v=ymnOMBTa_RA" target="_blank">Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




O sa fac si eu cu prunele fara samburi cum ai zis tu, dar 1-2 linguri de faina cam la ce cantitate de cartofi? Mcm zice ca s-au desfacut!


Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

katty, sincera sa fiu n-am cantarit niciodata cartofii inainte sa-i pun la fiert. Sa zicem cam 1kg-1kg jumate de cartofi. Aluatul il prepar cum il simt la mana (adica sa nu se lipeasca), dar cum spuneam eu il prepar cu gris. N-am patit sa mi se desfaca la fiert atata vreme cat am strans cum trebuie guguloiul. Parca am pus si o lingura de ulei in aluat, dar nu mai tin sigur minte, ca a trecut un an de cand n-am mai facut. Stiu sigur ca pun 1 lg. de ulei in galustile de gris pentru supa si ies foarte pufoase.

Cristina, eu n-am facut niciodata gomboti in care sa pun doar faina, dupa cum am spus, eu folosesc doar gris si o lingura maxim 2 de faina ca sa se lege aluatul. M-am mirat sa vad in retele spuse pana acum ca fetele folosesc doar faina, eu stiam ca daca pui doar faina sunt clicosi (adica ai impresia ca nu-s fierti).

Nunta noastra de vis

www.youtube.com/watch?v=A0TRU7LWAb0" target="_blank">Videoclip nunta 1

www.youtube.com/watch?v=ymnOMBTa_RA" target="_blank">Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Merci, Alynutza, omisesem ca pui si gris! Da, se pune si un pic de ulei! Stai ca fac eu poimaine si va spun cum ies!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Katty, sper sa-ti iasa bune si pufoase (desi pufoase e musai sa iasa daca pui gris, tocmai pentru ca ala, spre deosebire de faina, se umfla la fiert). Eu nu aveam in plan, dar cred ca o sa fac si eu zilele astea, ca prea mi-ati facut pofta.

Nunta noastra de vis

www.youtube.com/watch?v=A0TRU7LWAb0" target="_blank">Videoclip nunta 1

www.youtube.com/watch?v=ymnOMBTa_RA" target="_blank">Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput