Am nevoie de informatii - cerclaj

Am nevoie de informatii - cerclaj | Autor: gio

Link direct la acest mesaj

Urmeaza sa fac cerclaj sapt viitoare, si cum am ceva timp sa ma interesez, as vrea sa-mi spuneti la ce sa ma astept. Despre procedura in sine stiu destule ca m-am informat, acum cel mai tare ma intereseaza daca la voi s-a folosit anestezie locala/generala, cum v-ati simtit dupa, daca ati stat dupa numai in pat, cand ati nascut (adica vazusem niste statistici cum ca in sarcinile cu risc procentul mamelor cu cerclaj care nasc prematur este acelasi cu al mamelor care nu au cerclaj). Si nu in ultimul rand, daca ati facut de curand, la ce sa ma astept (financiar vorbind, stiti voi...eu ma voi interna la Polizu).

Am schimbat titlul subiectului, poate dintre persoanele care il citesc se gaseste cineva care a facut de curand si imi poate raspunde. MA intereseseaza destul de mult cat v-a costat interventia...

Multumesc mult!!

Va pup

16 +
http://community.webshots.com/user/taisiaeliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Gio, in Finlanda se face rar cerclaj din cauza statisticilor pe care le-ai gasit si tu.
Daca-mi aduc bine aminte Anis de noi a avut cerclaj.
Tot ce iti pot spune este ca aici se face doar in cazul in care colul este cam moale,scurt si putin deschis.Altfel,nu.
Poate Anis vine inainte sa-l faci tu si iti spune mai multe.


Sabina 16+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Mersi Aiska,

la mine asa si e colul (ce mai e din el).

stiu ca anis a facut dar stiu ca dr cel putin nu primeste nimic si sunt familiarizata cu tarifele de la elias ca sa zic asa....

ma intereseaza mai mult experiente de la alti doctori& spitale

16 +
http://community.webshots.com/user/taisiaeliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

E grozav sa gasesti pe cineva cu aceleasi preocupari ca si ale tale!
Eu am facut cerclaj cam de 10 zile si nu am avut timp sa ma informez ca a fost de azi pe maine. Insa mie mi-au facut o injectie in vena (prin branula) cu Diazepam, atat cat sa adoarma si mama si bb, dar sa nu puna in pericol viata niciunuia. Nu am simtit nimic si desi mi-au zis ca ma voi trezi repede, am facut ochi abia dupa o ora si jumate si desi ma simteam usor ametita, mi-era o foame... am simtit o vaga senzatie de voma, dar a trecut repede, si am papat prin branula vreo 5 pungi de glucoza(pana seara) si dupa vreo 2 ore, o infirmiera mi-a dat o cutie mica de Nutri Day si branza dulce. Am stat o noapte in spital (asa face dr meu cu toate) si sunt ok si acum.
Financiar, eu la Constanta, am dat doctorului 1.500.000 lei, anestezistei 500.000 lei, si infirmierei 100.000 lei (mi-a luat si plosca de cateva ori cand a ajuns gluza in vezica).
Asta a fost experienta mea, sper sa fie totul bine la voi si sa ne scrii cand te intorci de la spital. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

mersi mult de info,

Chiar imi folosesc, mai ales ca nu stiam ca se face anestezia cu Diazepam. La preturile astea ma gandeam si eu,

te pup si ai grija de tine

16 +
http://community.webshots.com/user/taisiaeliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am obtinut sarcina prin fertilizare dupa ani si ani de tratamente. A fost o sarcina cu probleme care a fost dusa la capat(Mihnea a venit pe lume la 39 de saptamani) stand la pat. La 3 luni faceam cerclaj. Pot sa spun ca desi nu faceam absolut nimic stateam doar la pat si plimbari usoare m-am felicitat dupa luna a saptea ca am facut cerclaj. Anestezia a fost generala dar f usoara. Cand ma luau de pe masa sa ma puna pe targa ptr a ma aduce in salon eram deja treaza. Cerclajul l-am facut anul trecut la Municipal. Am stat o noapte in spital mi s-a facut o perfuzie cu gynipral ptr ca la mine colul era OK motivul ptr care am facut cerclajul au fost contractiile care au fot pe tot parcursul sarcinii chiar de la 3 luni. Eu zic ca daca mamica este cuminte si nu face efort poate duce sarcina la capat fara probleme cu cerclaj.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Am facut si eu cerclaj acum o saptamana am dat da dr. 2000.000 si la anestezist 1000.000 O fi bine ? din cate am citit anul trecut se dadea 1mil. sau 1 500.000 la dr si 500 la anestezist acum au mai crescut preturile Nu stiu de ce cred ca ca nu prea au fost multumiti mi-au dat medical 75% desii trebuia 100%In fine vedem cum evolueaza cert e ca stau cumintica si am contractii nedureroase in cursul noptii dar le rezolv cu no-spa Daca mai aveti pareri mai povestitine Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Eu am facut cerclaj in spt 29, din cauza colului moale si a contractiilor. M-am internat dimineata si pe la 6 dupa amiaza eram acasa, ptr ca mi s-a facut anestezie locala cu Mialgin(cred ca asa se scrie). N-am simtit nimic, am fost constienta in timpul operatiei, iar dupa am avut o usoara ameteala si atat. Firul mi l-au scos la 38 de spt, iar la 39spt si 3 zile am nascut.
N-am stat numai in pat, dar am evitat sa stau mult timp pe scaun.

Poze

Mergi la inceput