Mamici de ianuarie - februarie 2007 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

criss68, nu gasesc nici un zambaretz care roseste mercic de aprecieri

ALINATXA, pai nu lipsesc, clar, dar cand ne organizam?

adela2006, se pare ca nu e neobisnuit ca sanii sa se pregateasca un pic mai devreme de venirea infometatului bebe, dar oricum, pentru orice eventualitate, intreaba medicul. Dar eu cred ca nu ai de ce sa iti faci probleme

gio, tinem pumnii cu cerclajul.

Pitilache, eu nu m-am vopsit de 4 luni, dar cred ca mai mult de lene am auzit ca ar fi daunator, dar nu am "sapat" dupa informatii concludente si sigure... incerc maine sa ma uit si daca gasesc ceva relevant, iti zic.

Salina, si eu fac la fel atunci cand sunt chestii gen religie, care e un subiect in care prefer sa nu scormonesc pentru ca nu exista dovezi stiintifice in nici unul din sensurile de abordare a discutiei. Dar atunci cand stiinta s-a ocupat de anumite subiecte si - pentru ca aceleasi probleme m-au framantat - am si cautat documentatie serioasa din surse credibile si am aflat date cat de cat apropiate de adevarul gol-golut, parca imi pare rau, asa, sa vad ca altii se chinuie sau pur si simplu nu-si usureaza viata fiindca nu le stiu sau fiindca vreo legenda urbana/mit le-a parvenit sub forma de informatie solida si corecta. Sunt adepta unei vieti cu minim de suferinta si daca pot sa evit suferinta, o fac. Iar daca pot sa usurez si viata altora, cu atat mai bine.

Atat de multe fete in zona Drumul Taberei, incat cred ca e o idee sa ne vedem pe la vreo terasa de pe acolo, ce ziceti?

TOTAL offtopic, dar nu pot sa ma abtin, ca prea a iesit bine... fetelor, am facut o ciorba de vacuta... o ne-bu-ni-e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Amaya,felicitari pt fetita !sa creasca mare,frumoasa si sanatoasa!
Ana Alx,nu stiu dca teincurajeaza ca nu mai am greturi..imi pare rau ca tu inca le ai si sper din suflet sa scapi cat mai repede. depinde de la sarcina la sarcina,draga mea,unele scapa mai repede,altele mai tarziu,nu avem ce face..
Cat de rau iti e ? Mie initial mi-a recomandat un medic niste medicamente ,sa scap de greturi,iar un al doilea mi-a spus sa le iau doar in caz de forta majora,adica daca vomit de 10 ori pe zi.Altfel,e mai bine sa le evit.Asa ca nu am luat niciunul,am rezistat..dar poate ca mie imi e usor sa vorbesc,pt ca nu m-au tinut mult.,.nu stiu ce as fi facut sa fiu in locul tau.Succes in alegere si sa scapi cat mai repede!
Creeme folosesc! Pt tot corpul.

fetelor,nu se poate asa ceva ! acum cateva zile ma gandeamca suntem un grup minunat.
am sris si am sters...pur si simplu sunt dezamagita de ceea ce am citit...sper ca pe viitor sa ne respectam,si sa nu confundam lipsa de respect cu sinceritatea .

dolphin
,sa iti traiasca baietelul mare si frumos si sanatos!!
aiska
Salina,agitata mica ! calmeaza-te ca totul o sa fie bine,ai sa vezi!bineinteles ca bebele era bine din moment ce doctororului ii ardea sa studieze miscarile lui.asta e bine,nu e rau,sunt medici morocanosi care nu scot un cuvintel,si se uita doar pt ei acolo.
wannajo,da ,eu folosesc o crema de la farmacie,pt vergeturi si la la la ,e pt cele 9 luni,plus o luna dupa nastere.Cautati la farmacii ,intrebati si alegeti.eu am luat ce imi recomandasera din spital.
criss
,nu vad de ce sa nu te preocupe si silueta ,ai dreptate,medicii recomanda asta .e tot pt binele copilului,nu pt raul lui. si,sa ne fie clar fetelor,una nu exclude pe cealalta: faptul ca v-ati dorit copiii nu exclude sa va ganditi si la :silueta,lucrusoare,sexul copilului,cosmetica,haine,frumusete...NIMIC DIN ASTEA NU IMPIEDICA CRESTEREA COPILUIUI.nu inseamna ca prin faptul ca vi s-a dat minunea mult asteptata sa refuzati acum toate celelalte ganduri referitoare la viata voastra,pt ca venirea ORICARUI coppil pe lume e o minune,si nu doar pt cele care asteapta 12 ani.Asa ca fii fericita ca poti sa te gandesti si la silueta,ca te poti mentine,admir orice femeie care se ingrijeste pe ea si copilul sau in paralel!
Messa,te admir pt diplomatia de care ai dat dovada!
Catalina,eu am lucrul acasa,in cea mai mare parte,cu mici exceptii .Cand nu dorm e din cauza insomniilor date de sarcina,nimic deosebit.Imi fac programul in functie si de ceea ce am de facut.Eu incep munca la orice ora.Fac eforturi doar cand trebuie sa ajung la banci,acte..etc.In rest,linistita cu programul meu.Si cand nu am somn,imi continui activitatile de zi,noaptea.Si cand obosesc,fac pauza si intru sa vad ce mai faceti.Zilele astea am fost ocupata,si nu am avut timp sa va vad..
Adevarul e ca si asa tot aman multe si se aduna ..Dar prind zile in care sunt mai activa si le rezolv.
Tu,dca iti iei medical,apai stai fata mea si profita de concediu,iei o pauza!! Mergi pe undeva cateva zile,eu inca nu pot lasa totul balta sa plec,si tare dor imi e de mare,as vrea sa ajung macar cateva zile dar suntem ocupati si in weekenduri acum...si pana in septembrie vom fi la fel de ocupati.poate am noroc atunci sa prind cateva zile libere si sa vad si eu marea.
stai intinsa,vezi filme..doar esti in concediu,nu?mai uiti de munca!
Alinatxa,Robert Nicolas e foarte frumos nume.Sa iti traiasca! mare,frumos,sanatos!
Terbitza,felicitari pt miscarile lui bebe!
Messa,te felicit si eu pt diplomatie!
ADELA,NU TE SPERIA,ti se pregatesc sanii de laptic.
mariana,imi place povestea suedeza!


Linistea mea e importanta,sanatatea copilului meu,dar deasemenea si sanatatea voastra si linistea voastra,pt mine,e la fel de importanta!
Va doresc multa liniste in suflet !

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna, ti-as recomanda vopsea fara amoniac...eu cu asa ceva m-am vopsit....nu am vrut sa risc nimic, chiar daca sunt pareri diferite referitor la vopsit...decizia iti apartine, eu tin prea mult la bebe incat sa risc ceva..pupici si sarcina usoara


quote:
Originally posted by pitilache

Fetelor, vroiam sa va intreb ce parere aveti voi despre vopsitul parului in timpul sarcinii. Multumesc!

Piti
13+



dolores 24+David Cristian
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Plangi cu sufletul,fara a-ti umezii ochii,razi pentru a putea reusi, iubeste pentru a-ti umple inima cu adevarata dragoste. e tot ce-ti trebuie pt a putea fi fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Buna dimineata fetelor,
In dimineata asta sunt tare trista si suparata.Se pare ca sunt inconjurata de oameni egoisti carorra le pasa in primul rand de propria persoana.Cel mai mult in viata am urat egoismul si insesnibilitatea.Asta e nu ma pot schimba.Am si cam plans nitel pana cand am zis ca trebuie sa am grija in primul rand de puiul meu si sa nu il trezesc.A fost o chestie pe care nu am putut sa o controlez si am explodat.Trebuie sa ma gandesc foarte bine cum sa fac ptr ca puiul meu sa creasca sanatos atat din punct de vedere fizic dar mai cu seama spiritual si conceptional.Ma tot lovesc de conceptii bolnave si imi este asha de frica ca el sa nu fie lovit de ele.Eu am fost o persoana careia ia pasat foarte mult de cei din jur,am incercat sa inteleg,sa ajut dar se pare ca trebuie sa invat sa iau persoanele asha cum sunt si sa nu ma astept la mari schimbari .Sunt o balanta zic eu cam sensibila sufleteste.Nu pot sa ignor si nu pot sa fiu mai egoista.E tare greu sa fii asha si tare rau .
Sper ca nu v-am suparat ....mie o sa imi treaca cu siguranta ca de obicei.Va pup

http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

MEXXA pai asteptam fetele sa vina din tarile calde.Aelita bine ca ai mai dat si tu un semn de viata
Ce bine amaya ca stai aproape....

http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

heeeiiii,

si eu ..si eu... in gashca din Dr Taberei....

Se vorbea ceva de o intalnire??? Unde, cand??

Vai ce ma amuza ideea de multe, multe burticutze la un loc...


................................................
Nimic nu-i intamplator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Alinatxa,

esti asa o dragutza, ca zau nu merita sa te superi .... si nu doar pt ca esti o dragutza...

Uite eu am constatat o sensibilitate sporita pe care o am la tot ce ma inconjoara si la ceea ce mi se intampla. Imi vine uneori sa plang din lcururi mici - de care mai apoi, imi dau seama ca sunt atat de neinsemnate. Spre ex ieri eram cu masina in service si pt ca dobitocii aia au zis ca masina nu are nimic (desi eu auzeam un zgomot la roata) si m-am intors sa le dau cu ea in cap dupa ce ma expediasera cum ca ar fi oki....cat am mai asteptat sa o desfaca din nou sa se mai uite o data, m-am ascuns in baie si am tras o portie de plans.

Intr-un fel, cred ca este explicabil prin faptul ca instinctual, suntem precum leoaicele fata de puii lor - atunci cand ceva sau cineva atenteaza la linistea puilor....protectia pe care subconstientul o manifesta se transforma in lacrimi, accese de furie...samd


Asa ca, fetelor incercati sa fiti calme - desi stiu ca practica paleste in fata teoriei...dar macar incercati.

pupici la toate burticutzele


................................................
Nimic nu-i intamplator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Bine v-am gasit!

Mi-a placut tare mult ideea lui Meg de a povesti despre ce idei cresc in capsoarele copilasilor nostri referitor la puiutii despre care noi le vorbim ca sunt in burtica. Sa vedeti ce-i spun eu fiica-mi (4,5 ani) si ce intrebari imi toarna.
La ideea pediatrei, i-am spus ca mami si tati s-au iubit tare mult si pentru ca Doamne Doamne i-a vazut asa cuminti si buni le-a facut un cadou extraordinar: a pus in burtica lui mami o samanta de viata care a crescut vreme de 9 luni si apoi d-na doctor a ajutat-o pe ea (pentru ca ii povesteam chiar de aparitia ei) sa iasa afara. Ei, cum pe unde...pe la buric. Aaaa...pana aici a fost simplu, stati sa vedeti intrebarea domnisoarei: "pai de ce trebuie ca bebe sa iasa prin buric din burtica, nu e mai simplu sa iasa pe unde iese si pipi?"
Uiha, pai inseamna ca ori viata asta e mai logica decat m-a dus pe mine capul sa o pricep pana la varsta asta, ori fie-mea gandeste cu vo cativa ani mai mult decat are, pentru ca varianta ca a auzit de undeva pica. Nu s-a intamplat inca sa auda vreo nazdravanie pe la colegi sau prieteni pe care sa nu mi-o reproduca sau sa nu-mi ceara parerea...la ureche evident.

Concluzia mea a fost una simpla: pai daca adevarurile sunt atat de evidente, singura mea sansa e sa i le servesc intr-o maniera cat mai usor de priceput. Bine, ca sa nu mai spun cum se tinea cu mana de burtica razand cand a auzit la desene cum un copil credea ca bebeii sunt adusi de berze...

Adela am vazut va fetele deja ti-au raspus: si eu sunt de parere ca este colostru. Desi la mine n-a curs picatura la prima sarcina, iar laptele s-a lasat greu convins sa vina, acum vad ca apar niste cojite care desi le curat destul de des, se formeaza la loc si au o consistenta moale. Am gandit ca de data asta poate stie directia mai bine si vine inaintea lui bebe.

Despre alaptat si sani mici cred ca pot vorbi in cunostinta de cauza. Dragele mele, eu care credeam ca o sa cam am de suferit din cauza asta, am vazut cum in perioada sarcinii mi-ai crescut sanii cam cu un numar, iar laptele dupa ce s-a lasat induplecat sa vina a rezistat eroic pana la 1 an si 4 luni ale fiica-mi care se indragostise de tzitzi si nu-i mai dadea pace. Desi stiu bine ce avantaje mari mi-a adus alaptatul, de data asta cred ca o sa pun stop inainte de un an, dupa devine destul de obositor (ca sa nu mai vorbesc de ranile pe care copilul ni le face crezand ca se joaca).
Sunt multe de zis aici, insa fiecare are (din experienta sau nu) propriile convingeri. Eu am incercat sa va spun cateva din parerile si experientele mele.
Problema este ca pe cat de mandra eram de noua dimensiune, pe atat de deprimata am fost cand am vazut ce a ramas dupa intzarcat...huh. Mi-am "amenintat" sotul ca dupa ce-l alaptez pe bebe 2 asa ma bate un gand de ridicat si marit...

Cu drag va doresc o zi linistita!

Simona 17+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Salutare fetelor, am tot citit ce ati scris in ultimele zile, si m-au cam surprins si intristat totodata controversele ascutite din ultima vreme. Nici eu nu sunt de acord cu atitudinile dictatoriale, cred in libertatea mea de a alege ce sa fac cu viata mea, iar daca sunt riscuri la mijloc, sa mi le asum. O sa capat si eu un topor in cap fiindca o sa-mi nasc primul copil la 37 de ani? Un pusi mare pentru Messa, daca nu spunea ea ce a spus acum vreo doua zile, poate-i dadeam eu drumul. Noroc ca sunt in concediu, vin rar la birou sa-mi verific e-mail-urile si activitatea de pe forum. Sunt de acord cu ea asupra atitudinii mama-copil, nici eu nu cred ca trebuie sa ma anihilez fiindca va veni copilul.

Alinataxa, chiar nu merita sa pui la inima toate prostiile, cred ca tu te mai lupti inca pentru animalutele tale. Spune-mi, cei carete tot bat la cap iti vor creste copilul, sau tu? Eu ascult parerile altora, dar fac ceea ce-mi dicteaza inima si intuitia mea, altfel as fi ca o barca pe valuri. Iubitul meu e si el balanta, e mai influentabil, in timp ce eu sunt o varsatoare incapatanata, care nu prea lasa carma din mana.

Fetelor, lasati certurile si paranoia, marea noastra majoritate am intrat in al doilea trimestru de sarcina, hai sa ne petrecem lunile urmatoare gandind pozitiv si nu luandu-ne de cap pentru te miri ce, ascunse de un anonimat relativ.

Va imbratisez, aveti grija de voi.

cristiana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ola fetele,
am fost la eco si avem o


Am vazut cum se misca si isi rodea unghiile si se tot rasucea prin burtica. I-am zis la dr sa scrie pe buletin IULIA. Ca pt al doilea nume mai negociez cu tati.

Are 1,4 mm translucenta nucala, 144 batai/minut, 8,76 cm lungime si 93 de g greutate.

Singura problema este s-a vazut un chist de plex coroid dreapta de 5,1 mm, in cutia craniana. Am citit in fuga ceva pe net si se pare ca ar dispare prin sapt 22-24. Nu stiu Asta e singurul lucru care ma ingrijoreaza. Iar peste 2 sapt ma duc la triplu test. Oricum mai merg la o echo in alta parte marti. sa vedem ce zice si dr celalalt.

14+ si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput