cezariana vs. nastere normala

cezariana vs. nastere normala | Autor: dulcetika`

Link direct la acest mesaj

buna gravidutelorsi pupici pe burtici am inceput sa ma gandesc la asta inca de cand am avlat fericita veste.mie mi-e frica si de o injectie, asa ca primul gand a fost cezariana. acum, dupa ce m-am mai documentat am inceput sa ma tem si de cezarianacine sa ma mai inteleaga???!!!!!! sotul meu este de acord cu orice hotarire as lua...insa eu nu stiu inca ce sa aleg. voi ce ati ales? mai spuneti-mi si voi avantaje/dezavantaje. va pupic pe toate cu tot cu bebelusi
18+Miruna Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

Hai sa-ti povestesc cum a fost la mine.Am facut cezariana datorita facpului ca am avut luxatie de sold bilaterala in copilarie si nu este indicata nasterea naturala,deci nu am ales.S-ar fi putut totusi sa fi ajuns tot aici deoarece fetita mea a avut 3.900 la nastere.
Deci,am facut anestezie generala,am stat o noapte la reanimare,atunci am avut ceva dureri,de adoua zi am stai in rezerva cu bebita.Am putut sa o alaptez,sa o schim,fara nici o problema.Imi faceau niste calmante,la care am renuntat la cere deoarece nu era cazul.Acasa am avut grija singura de copil,doar sotul seara cand venea de la sevici.Nu am avut dureri,cicatricea acum abia se mai vede.Eu cred ca depinde si de persoana,de cum priveste lucrurile.Nu am stat nici o data sa ma gandesc ca sunt operata,eram cu o tipa in salon care se vaita non stop si se gandea ca ea e taiata pe "uter".Acasa pe ptimul loc era bb-ul,adica daca nu aveam timp nu gateam(sotul era si este intelegator),iar pt curatenia mare am angajat femeie.Eu nu recomand neaparat cezariana,dar nu pot spune ca pt mine arepezantat vr-un handicap.Sper ca si a doua oara sa ma recuperez la fel.
Oricum totul sta in atitudine,asa ca fii "barbata"indiferent de modul in care iti vei aduce pe lume minunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Cred ca aici vei gasi destule informatii si pareri pro si contra.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetika` spune:

multumesc, anateo pentru incurajari. sincera sa fiu, parerile sunt impartite. insa facand o comparatie, cel putin din cazurile pe care le cunosc eu, mi-am dat seama ca mult mai putine probleme apar la nasterea prin cezariana. eu nu stiu ce sa zic..nu depinde doar de mine, depinde si de ce va spune doctorul. deocamdata am uter retrovers, care se poate indrepta pe timpul sarcini..daca nu..situatia este clara. in plus, sunt foarte micuta..aveam 45-46 kg inainte si acum in sapt. 17 abia am ajuns la 49-50...bazinul este foarte ingust si inca nu da semne sa se lateasca iar bbelina mea se pare ca are o crestere spectaculoasa...adica pare mai mare decat este de fapt:P cred ca seamana cu ta-su , care are aproape 2 m (1.92) si peste 110 kg. in conditiile astea, toata lumea imi spune ca nu voi avea de ales si ca mi se va recomanda cezariana. eu nu vreau sa risc, insa mai este timp pana atunci. din cate am inteles u, se masoara si se decide in functie de niste parametrii. am incredere in medicul meu si sunt sigura ca ma va ajuta sa iau decizia cea mai buna. cu toate astea, este normal sa vreau sa stiu cat mai multe pareri pentru ca asta ma va ajuta sa ma pregatesc "sufleteste" pupici dulci!!!!!
17+Miruna Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia718 spune:

Buna, fetelor! Sa va spun cum a fost la mine: am ajuns la cezariana, dupa 15 ore de travaliu, dilatatie 2 cm, dar contractii in ultimele ore din minut in minut si de intensitate 160. Degeaba, bebelina nu vroia sa iasa, desi membranele mi se rupsesera cu vreo 16 ore inainte. Contractiile fiind foarte mari, mi s-a facut epidurala, dar ... n-a prins (vreo 3 doze). Lichidul se inverzise, m-au trecut pe antibiotice, perfuzii de dilatare nu puteau sa-mi dea, pt. ca in momentul ala inima fetitei batea foarte slab, asa ca... am ajuns la cezariana. Vreau sa spun ca mult timp dupa (fetita mea are acum 6 luni si jumatate)am vazut cezariana ca pe un esec si ma rugam din rasputeri ca la urmatoarea nastere sa nasc normal. Asta... pana cand o prietena de-a mea a nascut natural si a ramas cu niste traume si urmari fizice destul de serioase, astfel incat a ajuns ea sa ma invidieze pe mine ca am facut cezariana. Asa ca, in final, am renuntat la ideea de a naste pe viitor natural(desi sunt de parere ca ramane cea mai buna cale, DACA nu apar complicatii). Sigur, poate ca experienta prietenei mele a fost o exceptie, adica mai mult ca sigur, dar cel putin nu mai imi fac griji pentru sentimentul de vinovatie -pe care nu mi-l explic, caci nu eu am vrut sa ajung la cezariana- pe care l-am avut cateva luni bune. In final, ideea e sa se ia cea mai buna hotarare pentru copil.
P.S. Si nu consider ca mamele care fac cezariana la cerere sunt mai putin mame decat altele. Examenul de mama se da dupa aducerea acasa a puiutului...

Mergi la inceput