Ajutor! Caut (urgent) medic special!

Ajutor! Caut (urgent) medic special! | Autor: Fomalhauti

Link direct la acest mesaj

Urmeaza sa nasc foarte curand. Medicul meu pleaca in concediu. M-a lasat in grija altui medic dar acesta nu este deloc ce imi doresc.
Ce imi doresc? Mie nu mi se pare ca sunt prea pretentioasa...
1. Imi doresc un spital cu rooming-in (adica sa stau cu bebe in camera). Dupa stiinta mea in Bucuresti numai Polizu si Municipal ofera aceasta facilitate.Mai sunt si altele?
2. Vreau ca sotul meu sa stea tot timpul cu mine.
3. Nu vreau cezariana. Adica, in cazul in care ar fi probleme speciale nu mi-ar trece prin cap sa periclitez viata bebelusului sau a mea. Dar nu as vrea sa mi se faca cezariana doar pentru ca am 42 de ani si "miopie forte". Am mai nascut normal fara probleme si as vrea sa mi se acorde sansa...
4. Nu chiar in ultimul rand as vrea ca medicul sa apara la spital in timp util, la orice ora din zi si din noapte.
Sunt pregatita cu sumele "medii" pentru nastere in "sistemul sanitar de stat", dar o clinica particulara nu intra in discutie.
Cine stie un medic care accepta dorintele mele?
Multumesc mult, mult,
Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Fomalhauti la Spitalul Elias voi nate si eu, doctorul mi-a zis ca pot alege dak vreau sa stau cu bebe sau nu. Au si rezerve. Sotul poate sa asiste si la nastere. Eu voi opta pt rezervel tip garsoniera, in care am aer condititonat, tv, frigider, baie proprie si fotolii in cazul in care cineva vrea sa stea cu tine.Eu am vazut aceste rezerve-garsoniere si arata super bine. Pretul este de 100 Euro/o zi si o noapte.Ele apartin Centrului Medical Unirea, dak nasti cu un doctor de la Elias poti sa mergi acolo. Daca eu si bebe vom fi bine in 48 de ore de la nastere ne lasa acasa, asta ar insemna ca voi plati 200 Euri pt 2 zile, eu zic ca se merita. Doctorul meu se numeste Dr.Vladareanu, pot sa-ti recomand si dr. Tututnaru tot de la Elias care sigur corespunde cerintelor tale
daca mai ai si alte intrebari trimite-mi un PM.
Pupici si nastere usoara

32 +
pozele noastre
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Multumesc pentru raspuns. Dar ar fi niste mici probleme...Nu stiam ca tatal poate asista la nastere la Elias. Eu auzisem (ce-i drept, cu ceva timp in urma) ca nimeni nu poate intra la Elias (ma refer la vizitatori). Si mai e problema financiara: 200 euro nu sunt un capat de tara, dar daca apar probleme si trebuie sa stau nu doua ci, sa zicem, 10 zile (am batut in lemn, dar se poate intampla)....
Si, pe aici, pe forum, doctorul Vladareanu nu apare ca un fan al cezarienelor? Vezi tu, daca medicului "ii plac" cezarienele, la mine pretextul chiar exista.
Oricum, multumesc mult pentru raspuns. Eu m-am trezit de dimineata si am alergat la calculator convinsa ca voi gasi o lunga lista de raspunsuri, de n-o sa mai stiu ce sa aleg...As fi fost chiar dezamagita rau de tot sa nu gasesc nici un raspuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu06 spune:

Eu am nascut la Elias in urma cu 4 luni la dr. Filipescu. In general, toti medicii sunt buni si corespund cerintelor tale. Poti alege daca vrei sa stai in rezerva cu copilul tau sau nu. Conditiile sunt destul de bune iar doctorul meu a fost chemat la 20:00 ca sa ma bage in cezariana. Si in 20 min. a fost la spital. Orice ai alege, nastere usoara si un bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Multumesc. Cred ca va trebui sa trec pe la Elias curand....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am nascut la Giulesti. Doctorita cu care am nascut (ambii copii) efan nastere normala cu peridurala. De asemenea daca conditiile sunt OK, e de acord si cu declansarea nasterii, astfel incat sa nu alergi noaptea dintr-un capat in altul al Bucurestiului, mai ales daca e iarna si super-ghetus cum a fost in cazul meu.
La primul copil sotul a putut sta cu mine la nastere si a filmat "momentul". La al doilea copil nu s-a mai putut pt ca era sala de nasteri ingrozitor de plina si nu aveau nici doctorii loc sa se invarta. Asa ca ... cum ai norocul. La cezariene nu e o problema, poate sa stea cu tine si sa filmeze pt ca in sala de operatii e doar cate un pacient - odata .
Exista un salon de 4 paturi cu sitem rooming-in - e gratis si cateva rezerve - pe bani (dar nu foarte multi). Recunosc, eu am preferat varianta eu la salon si copilul la BB-i. Macar cele 2 nopti de spitalizare sa le dorm si eu. Oricum lapte n-aveam... asa ca ce sa-i fac puiului..sa alerg dupa asitente pt o seringa de lapte praf sau glucoza...
Dr. e femeie, tanara (35-36 cred), scolita pe afara, cu ceva "influenta" in spital, are si ea copiii... si nu in ultimul rand are "mana" la epiziotomie. A doua zi dupa nastere stateam pe "dansa" sara probleme.

Nastere usoara!

Daca vrei mai multe amanunte, da-mi un pm si iti scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

Si, pe aici, pe forum, doctorul Vladareanu nu apare ca un fan al cezarienelor? Vezi tu, daca medicului "ii plac" cezarienele, la mine pretextul chiar exista.



Mie nu mi s-a parut a fi fan cezariana. Pe mine chiar m-a incurajat sa nasc normal, cu peridurala. E adevarat ca la mine nu exista nici un "pretext", doar teama de durere ma facea sa cochetez cu ideea cezarienei, dar a fost inlaturata de cuvantul magic "peridurala".


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput