Nu mai scriu la Know how on line

Nu mai scriu la Know how on line | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Din pacate nu ma ajuta deloc forumul de la aceasta sectiune. Am pus 2 intrebari (1. ca mi-a intrat cineva pe adresa de messenger si 2. cu centrala termica) si mi s-au inchis. Eu am cautat la indice si nu am gasit nimik. Nu pot, nu am timp fizic pentru astfel de cautari. Din aceasta cauza am gasit pe alte siteuri mult mai explicit, cu toate ca eu nu sunt membru pe acele forumuri.
Nu va mai intreb nimik, cu toate ca sigur m-ar ajuta alti useri.
Va multumesc

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

codru, zii ce intrebari ai despre centrala, ca poate te pot ajuta. scrie'mi pe pm eventual, sau pot sa'ti dau adresa mea de yahoo.

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Initial creeata de codruta_grg

Din pacate nu ma ajuta deloc forumul de la aceasta sectiune. Am pus 2 intrebari (1. ca mi-a intrat cineva pe adresa de messenger si 2. cu centrala termica) si mi s-au inchis. Eu am cautat la indice si nu am gasit nimik...



despre centrale termice:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68432
in plus, este tot acolo un link dat de mine catre forumul softpedia unde e un maret thread despre centrale, calorifere, preturi, conditii, garantii si alte care tin de treaba asta...ai de citit acolo si aici destul...doar cel de pe softpedia are vreo 117 pagini...

ideea cu postatul tuturor intrebarilor despre un anumit subiect intr-un singur loc tine de ordine si de usurinta cu care membrii forumului gasesc raspunsuri la intrebarile lor...
cand te-am rugat sa copy/paste la subiectul despre messenger, ideea asa am avut-o in cap...stiu cu siguranta ca s-a mai vb despre situatii ca a ta, iti ziceam acolo ca am raspuns si atunci insa nu mai tin minte care a fost finalitatea acelui subiect...
daca initatorul threadului respectiv ar fi intrebat despre problema asta tot pe topicul despre yahoo messenger, ar fi ramas si pentru posteritate, astfel incat cei care trec prin situatii similare sa vada ce s-a mai discutat si eventuale solutii...


quote:

Nu pot, nu am timp fizic pentru astfel de cautari. Din aceasta cauza am gasit pe alte siteuri mult mai explicit, cu toate ca eu nu sunt membru pe acele forumuri.
Nu va mai intreb nimik, cu toate ca sigur m-ar ajuta alti useri.
Va multumesc



nu inteleg ce mai exact vrei...
sa bagi un ochi pe index dureaza mult mai putin decat deschiderea unui subiect...mai mult, apasand tastele CONTROL si F ai deschisa optiunea de cautare in pagina, daca sa zicem ca indexul ti se pare destul de stufos...oricum, noi am incercat sa-l facem cat de cat ordonat, dupa cum vezi e relativ structurat...
daca tu nu mai vrei sa postezi aici, nu-i decat optiunea ta...

in ultimul rand, imi permit sa-ti atrag atentia ca un astfel de subiect trebuia eventual deschis la Anunturi tehnice & Probleme si Sugestii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sa nu fie cu suparare: inteleg nevoia de "concentrare" a informatiei, dar cand iti arde buza de o chestie dracu' sta sa citeasca 117 pagini. Ideea e ca daca pun o intrebare in subiect nou poate am un raspuns mai rapid.
Daca de exemplu e un subiect mare despre messenger nu stiu cine sta sa urmareasca acolo cine ce mai intreaba. Poate itnru o data si gata asa ca chiar daca as stii poate sa lamuresc omu' pur si simplu nu-i vad intrebarea.
Pe cand daca vad un subiect nou se prea poate sa intru sa raspund.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cred ca trebuie sa tineti seama (moderatorii) si de actualizarea informatiei, poate raspunsurile de anul trecut sunt expirate, tehnologia avanseaza prea rapid ca sa ne mai foloseasca ce a fost anul trecut.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Informatiile postate sunt in ordine cronologica fata de data postarii lor. Continutul, realitatea, actualitatea sau corectitudinea informatiei postate nu cade in sarcina www.desprecopii.com aceste informatii nefiind certificate avand caracter orientativ.
Cat despre timpul alocat de fiecare din noi pentru a gasi informatiile dorite cred ca este de asemenea un interes si o decizie strict personala.
Structurarea informatiilor pe forum este o munca laborioasa dupa mine si eficacitatea se vede in timp.
Daca doriti un exemplu paralel este ca si atunci cand intrati intr-o librarie si cautati o carte anume. Daca acea librarie este corect amenajata (structurata) probabilitatea de a pierde timp pentru a gasi cartea dorita scade mult in caz contrar exista posibilitatea de a nu cumpara cartea desi ea chiar exista pe undeva pe acolo.
In final mai doresc sa precizez ca internetul ramane cea ma puternica modalitatea de a face rost de informatii dar nu se reduce la un site/forum/thread. Ca mananca timp asa este dar ...

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by marius

Daca doriti un exemplu paralel este ca si atunci cand intrati intr-o librarie si cautati o carte anume.

Nu, nu-i deloc asa.
E ca atunci cind ai o problema si intrebi niste prieteni.
Si ei ti-ar raspunde, dar vine cineva si te expediaza, scurt, la librarie. Sa-ti cauti raspunsul intr-o carte.

Ar fi mai potrivit sa inchideti/mutati subiectele cind ajung pe pagina a doua. Lasati omul sa primeasca doua-trei raspunsuri, sa se lamureasca asa, cit de cit.




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Exact asta e ideea, 3-4 raspunsuri rapide. As cauta, dar motorul de cautare nu merge exact cand ma intereseaza (prea multi utilizatori) si nu ma lasa sa caut subiectul. Asa sa rasfoiesc cateva pagini, sincer, cine stie cauta pe google, gaseste mai multe decat in cateva pagini aici. (fara suparare)

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

@iileana si codruta
oriunde v-ati putea uita pe un alt forum, indiferent de subiectele discutate pe acolo, asta e regula...
se vorbeste despre centrale/faianta, gresie/ roboti de bucatarie/ constructie case intr-un singur loc...subiectul despre constructi case a ajuns pe DC la capitolul []8[/b] pagina 16...cel cu centrale nu are decat 3 pagini deocamdata, insa uitati-va pe softpedia, un subiect asemanator are peste 100 de pagni...e drept, unele informatii sunt vechi, insa acolo s-a stras tot ce s-a vb despre centrale din 2003 pana in august 2006...pun pariu ca cel putin 40-50 de pagini sunt cu informatii din 2005-2006...
bagati un ochi si pe celelalte arii unde mai exista index de subiecte, la fel se procedeaza...

indexul e facut tocmai pentru ca motorul de cautare pe DC nu merge mereu...sau asa ne-am gandit noi cei care l-am facut, ca ar fi mai usor de gasit informatia cat timp nu merge SEARCH-ul...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

fara indoiala ca un index e binevenit si e de apreciat munca celor care-l creeaza. discutia de fata insa se refera la inchiderea prematura a unor subiecte si trimiterea intrebarii la un subiect stufos unde nu va raspunde nimeni cu graba. stiu asta pt. ca eu am patit-o, am avut de ales de pe o zi pe alta intre 2 telefoane mobile si am intrebat pe forum care e mai bun, am pus si "urgent" in titlu, iar rezultatul a fost ca urgent mi-a fost inchis subiectul, intrebarea mutata la subiectul despre telefoane mobile unde putini au intrat, asa ca pana la urma nu am obtinut ajutorul pe care scontam.
vad ca si altii au patit la fel, asa incat moderatori, cu tot respectul, incercati sa intelegeti si punctul nostru de vedere.

edit-nu ma trimiteti pe softpedia si alte forumuri, ca eu numai aici sunt inscrisa si de aici doresc sfaturi.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Dante, ce incercam eu sa spun e ca daca ma arde sa stiu cum insurubez un bec, mi-ar placea sa pot pune aceasta intrebare punctuala, sa primesc citeva raspunsuri, nu sa fiu trimisa la subiectul "corpuri de iluminat". Pe de alta parte, cum spune si Aissa, daca deschid, ca user care n-are neaparat de intrebat ceva, capitolul si vad intrebarea cu becul si stiu sa raspund, raspund si gata, altfel nu cred ca as urmari subiectul cu corpurile de iluminat, ca nu ma intereseaza.
Cum pot exista libere si nestingherite subiecte gen ce floare/animal/culoare preferi, cred ca poate fi lasat deschis citeva zile si subiectul cu becul, care chiar e util cuiva.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput