cancer la plamani- ce mai e de facut?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Anca si poate imi scrii si numele dr-lui chirurg din Buc, el a fost la Institutul de pneumologie Marius Nasta.El nu este de operat, dar poate isi da si el cu parerea(poti sa-mi scrii pe PM) sa nu facem reclama aici.

Si inca ceva ca eu nu am inteles prea bine, daca stiti voi sa ma luminati.
Doctorul a spus ca tumoarea este de natura beligna(si ca asta e bine ca nu se extinde la alte organe) ca daca era maligna era mai grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Anca, spuneam ca pofta de mancare avea si inainte, dar de cand a lasat tigarile, mananca mai des, cum se spune ca cine se lasa de fumat se ingrasa tocmai pt ca mananca mai mult.

Da, sigur trebuie sa mearga si la alt doctor, acum insa e la spital pt prima cura de citostatice. Tocmai am vorbit la tel si a spus ca se simte bine, nu i-a fost rau de la ele si ca doctorul este multumit. Acum nu stiu poate reactiile rele se vad abia peste cateva zile, nu stiu nu zic decat Doamne Ajuta sa fie bine!

In legatura cu moralul asa este si este bine pt cine are puterea sa fie tare, eu din pacate nu sunt asa, cand am aflat n-am mai fost buna de nimic,nici sa fac mancare la copii, nu ma mai
interesa nimic as fi stat numai sa plang, dar cum am vorbit cu tata la telefon si l-am auzit cat este de optimist si cu moralul bun mi-a fost si mie un pic mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @na spune:

Desi citesc forumul de mult timp, raspund foarte rar. Situatia in care esti Christel m-a determinat insa sa-ti raspund.
tumoare maligna=tumoare canceroasa; tumoare benigna=tumoare necanceroasa
In situatia aceasta (daca spui ca a fost diagnosticat cu tumoare benigna) este obligatoriu sa ceara o alta parere. Mi se pare ca exista unele neconcordante intre diagnostic si tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Si eu sunt de acord cu ce a zis @na.
Din cate stiu eu, citostatice se fac in cazul unei tumori maligne (acesta este cancer). Tumorile benigne nu sunt cancer.

Apoi ... cancerul la plamani este unul dintre cele mai rapide ca evolutie deci ce au zis fetele mai sus face sens...

Cu scuzele de rigoare pt persoanele din provincie... eu sincer cred ca majoritatea personalului medical calificat este concentrat in Bucuresti.

Tatal unei vecine a fost daignosticat cu cancer la un spital din provincie si de fapt avea altceva.. tratabil bine merci.

Cati ani are tatal tau? Trebuie stiut ca la oamenii in varsta cancerul evolueaza mai greu;

La spit Fundeni este un medic f bun (oncolog): Dr Silviu Ciurea;
la Spit Nasta este un dr f bun MIHALTEANU care are ore si la Medsana.

Poate nu ar strica sa iti iei vreo 2 saptamani liber sa vorbesti tu cu medicii, sa i 'incurajezi' si sa vezi de fapt care i situatia. Medicii am observat ca vorbesc cu oamenii mai in varsta cam cum vorbim noi cu copii nostrii...Trebuie sa fie un adult in putere pe acolo ca sa se implice mai mult.

Inca o data iti urez sanatate si noroc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Christel mii de scuze ca te-am lasat fara un raspuns, am fost plecati si am lasat calc acasa.

M-a socat ceea ce ai scris. Adica tumora este benigna si ii fac citostatice? Ceea ce ti-au spus fetele este perfect adevarat... eu am crezut ca nu inteleg bine dar se pare ca asa este!

In priumul rand pentru a stii daca este benigna sau maligna trebuie sa ii faca o biopsie. El nu cred ca a facut asa ceva si sincer nu prea stiu daca la plamani se poate face, m-ai prins pe langa cu asta. Oricum ca sa stii daca este benigna sau maligna nu este suficenta o tomografie.

Daca tumora este benigna, presupunem ca are aceasta analiza nu are nevoie de citostatice pentru ca este practic infoensiva.

Adi_dalma ti-a scris ceva ce am omis si este super important: tumora evolueaza maigreu la persoanele in varsta. Celule fiind "batrane" se reproduc mai greu, inclusiv cele canceroase. Este un aspect care nu trebuie neglijat. Noi cu bunica am decis sa nu faca nici un tratament (de fapt a decis ea iar noi am fost deacord cu ea) pentru ca parea sa avanseze foarte greu.

Un alt aspect ar fi si cel al alimentatiei. Sunt anumite vitamine care hranesc in exclusivitate tumora (B-urile de exemplu) si ar trebui evitate. Nu se dau nici supolimente nutritive.

Toate acestea insa ar trebui sa le aflati de la un medic oncolog. Cum ti-a spus Adi_dalma, mai bine vine la bucuresti, la Fundeni, specializat pe oncologie(mediul este insa infricosator) sau la un alt spital ori clinica particulara (in fond este vorba de o consultatie). Nu zic ca aici sunt cei mai buni medici insa are mai multe sanse sa gaseasca unul competent.

Doctorita de care iti spuneam este specializata pe chirurgie asa ca nu ar putea sa va ajute. Un oncolog bun chiar nu stiu, experientele noastre (de data asta cu socrul meu) au fost jalnice. Oncologul stia o schema pe care o aplica oricui. Am ajuns la chirurg si am schimbat 3 pana am ajuns la Dr. Georgescu care l-a salvat la 1 pas de septicemie...nu comentez. Boala oricum a fost avansata asa ca tot acolo s-a ajuns din pacate insa a fost chinuit.

Te sfatuiesc sincer sa mergi pe mana unui oncolog ca de operatie nu se pune problema si de preferat sa fie recomandat de cineva. El ii va spune tatalui tau ce este de facut si in primul rand ce are ca din ceea ce spuneai se pare ca nici nu are cancer. O tumora benigna creste si atat...dar nu omoara. Una maligna, creste si se extinde, da metastaze. Este o diferenta enorma!

Multa sanatate si asteptam vesti!


EMANUEL-POZE MAI VECHI
EMANUELCOWBOY
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Christel imi pare foarte rau insa nu dispera! Eu ma trag din neamul Nasta (cel cu spitalul) si din pacate toata familia mea a avut de-a face cu spitalul. Pot sa iti zic ca doctorii sunt cei mai buni si iti recomand sa te duci la Prof. Paul Stoicescu sau la Dr. Irina Strambu. Sunt cei mai buni si se si preocupa de pacienti.

Sa auzim numai de bine!

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Draga mea,stiu prin ce treci pentru ca si in familia mea din pacate avem un bolnav de cancer,unchiul meu,care se stinge pe zi ce trece vazand cu ochii.Durerea este imensa mai ales ca mama lui,mamaia mea,traieste si nu-si poate inchipui ca peste putin timp isi va ingropa copilul.Doamne-ajuta sa fie diagnosticul gresit in cazul tatalui tau si multa sanatate ii doresc.


Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama

Cine da din coate...departe ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Christel, scuza-ma ca iti spun, dar cred ca v-ati grabit cu citostaticele. IN astfel de situatii e bine sa ai mai multe opinii, cu atat mai mult cu cat tatal tau se simte bine.
In toamna, mama mea a fost diagnosticata cu metastaza la ficat, ceea ce presupunea ca mai exista cel putin o metastaza. N-am crezut nici un moment ca ar avea asa ceva, asa ca am trimis-o acasa si am supravegheat-o atent.
Acum, la 10 luni de la diagnosticare este bine merci, are pofta de mancare, munceste, e vesela, habar nu are ca in toamna i s-a pus diagnosticul de metastaza la ficat.
Norocul meu si al ei a fost ca a trebuit sa-mi fac curaj sa-i dau o asfel de veste, sa-mi pregatesc discursul, sa caut cuvinte cat mai putin dureroase (daca exista asa ceva),timp in care am observat ca se simte din ce in ce mai bine.
Diagnosticul a fost pus in Bucuresti, la Municipal si confirmat la Fundeni. Nu stiu ce se intampla in spitalele noastre si cum reusessc sa dea erori asa de mari la analize. Transaminazele ii iesisera la prima analiza de 3 ori peste limita normala si la o saptamana erau la valoarea normala. Fosfaza alcalina cam la fel, scazuse dubios de mult intr-o saptamana. Pe baza acestor analize,coroborate cu tomografia i s-a pus diagnosticul.
I-am trimis analizele verisoarei mele in Norvegia (este asistenta medicala) si s-au crucit doctorii cand au vazut diferenta intre valorile obtinute la prima si la a doua analiza.
Metastaza s-a dovedit a fi o banala alunita pe ficat.
Sfatul meu este sa mai incercati si in alta parte, nu chinuiti bietul om cu citostatice!
Multa sanatate tatalui tau si astept sa ne spui ca doctorii s-au inselat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Marci ma uimesti cu ceea ce spui. E posibil asa ceva? Pai si mamei i-au pus diagnosticul asta si daca nu e? Ea oricum a facut cito 6 sedinte deci si daca nu era nimik, sa zicem, dupa atatea chimicale bine nu mai poate fi. Spune-mi te rog daca mama ta a mai avut un cancer primar inaite de acest diagnostic pt ca din cate stiu eu metastazele se fac dupa ce persoana a avut undeva o tumora operata sau tratata. Si mama e la Fundeni si eu nu am nici o incredere in doctorii de acolo, sunt superficiali si mitocani.

Doamne ce bine ar fi sa fie si la mama cum a fost la tine!!!

Stiti cumva daca la tomografie sau pe baza unor simple analize de sange se poate spune daca tumora e benigna sau maligna? Sau trebuie facuta musai o biopsie? Se poate face biopsie pt tumora de pe ficat? Cam multe intrebari am dar sunt disperata si nu stiu daca sa am incredere in ce spun si fac doctroii nostri. Pentru ca atata timp cat te baga in seama doar daca dai banu' nu pot sa ma incred in profesionalismul lor.

Sanatate tuturor celor care sufera de boala asta cumplita si sa ne ajute Dzeu pe toti! Si nu uitati ca azi a inceput postul Sf Maria. Rugati-va mult la Ea si cu siguranta va auzi.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Crinut, depinde cum se simte mama ta. A mea, ce-i drept, cand a venit la spital era putin slabita, dar era normal sa fie asa. Ea are colecistul scos si iti dai seama ca daca faci abuz de grasime iti dai ficatul peste cap.
Mamei mele mai trebuia sa-i faca si markerii (nu stiu cum se scrie corect) tumorali, dar nu au mai apucat, n-am mai adus-o.
La ea se banuia ca ar fi la colon cancerul primar.
Cred ca-ti poti da seama daca are asa ceva si dupa cum arata. Eu ma uitam la a mea si nu-mi venea sa cred, nu arata a om cu metasstaza.
La mama mai era si o chestie psihica, dar cand le-am spus doctorilor sa aiba in vedere si varianta asta, m-au tratat ca pe o fiica denaturata.
Dar am rezolvat-o eu, am facut "psihoterapie" cu ea si a inceput sa-si schimbe atitudinea fata de anumite situatii. Cand mai pica, nu uit sa-i reamintesc ca o sa se resimta si fizic daca nu incearca sa-si controleze emotiile.
Acum mama mea se simte f bine, a luat in greutate, nu mai oboseste, are pofta de mancare si de viata.
Dupa incidentul cu spitalul a tinut un regim draconic timp de 3 luni. La regim mai apeleaza si acum daca simte ca nu-i in regula cu ficatul, dar nu mai mult de 3-4 zile pe luna.
Eu ii dau Liv 52, ceai de pedicuta si inca un ceai (am uitat cum se numeste) pt usurarea digestiei.
Daca mai ai si alte intrebari, iti stau la dispozitie.
Multa sanatate mamei tale si sa dea Dumnezeu ca la toata lumea sa greseasca doctorii diagnosticul de cancer!

Mergi la inceput