Experientele voastre-cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am nascut la 38 de saptamani,prin cezariana cu anestezie generala,un bebe de 4650kg.motivul cezarienei nu a fost greutatea bebelusului,ci sindromul antifosfolipidic pe care l am .ma rog,inainte n am avut tp sa ma gandesc prea mult,voiam doar sa se termine o data,pt ca sangeram de 2 zile,abundent,dar fiind 1 ianuarie,doctorului i a fost frica sa ma opereze si a asteptat pana pe 3,cand a venit profesorul ancar sa si dea acordul.2 zile am stat cu frica sa nu i se intample ceca rau copilului,mai ales ca ma chinuisem toata sarcina,fusesem de 4 ori internata in spital,de la 3 luni nu ma mai miscasem din casa,pt ca avusesem hemoragie masiva cu dezlipire de placenta,facusem 300 de injectii...hai ca ma lungesc...in tp operatiei n am simtit nimic,dar imediat ce m au pus de pe targa pe pat m am trezit si am simtit niste dureri teribile...imi imaginasem altfel trezirea,dar aveam dureri atat de mari incat nu am intrebat de bebe,ci doar am strigat sa mi faca calmante,ca nu mai pot...apoi probabil am adormit putin si m am trezit peste vreo jumatate de ora,cu sotul dr langa mine,care ma intreba cum ma simt si mi a spus ca am un copil sa duc direct la gradinita.de atunci,am fost perfect lucida.am avut drena 3 zile,iar durerile au fost mari,dar s au diminuat treptat.cand a tb sa ma ridic prima zi din pat,am simtit ca n o sa reusesc.2 zile aveam ameteli f mari,pt ca pierdusem f mult sange in tp operatiei.pt ca bebele nu era cu noi in salon,ci la capatul celalalt al palierului,mersul la el era un efort aproape supraomenesc,de m ori luam un carut din ala de invalizi si l manevram pana acolo,pt ca simteam cum cad din picioare.mentionez ca n a fost nimeni langa mine sa ma ajute sa ma dau jos din pat,in spit pantelimon nu se primesc vizite in salon.tusea cu care am ramas dupa intubare m a sacait vreo 3 saptamani si era groaznic,pt ca simteam ca mi plesneste operatia de cate ori tuseam...hai ca in loc sa te incurajez,te sperii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ufff, intubarea e cea mai naspa chestie!! Si eu tot din cauza ei am suferit la prima cezariana...Tot asa...jena in gat a persistat 2-3 saptamani si da-i tuseeee!!!!!! Mamaaa, ma incovoiam de durere!
Aaa! Si sa va spun ceva "dragut". Cand m-au dat jos din patul de la reanimare, a doua zi dupa operatie si nu puteam respira de durere, ce credeti ca am facut PRIMA DATA?? Fara sa stiu ce ma asteapta, normal...AM BAGAT O TUSE ZDRAVANA Va dati seama?? Nici nu pot descrie ce durere crancena am simtit, zici ca ma taia acolo, pe viu!! I-am spus infirmierei, cu rasuflarea intretaiata: "Aoleu, imi crapa operatia!" Da' ea cica :"Nu crapa, stati linistita, ca e cusuta bine!"
Eu una n-as mai face generala pentru nimic in lume! Ma infior numai cand ma gandesc la imaginea mea...zacand inconstienta pe masa de operatie, dormind cel mai adanc somn posibil, asemanator MORTII, cu o draguta de sonda introdusa pe trahee sa-mi pompeze aer in plamani, ca nici nu mai respiram singura E SINISTRU, ZAU ASA!
Ce sa mai vorbim despre cum te simti DUPA. Nu-mi mai trebuie! A cam cascat ochii dr. la mine cand i-am cerut epidurala, a doua oara. I-am zis ca mie nu-mi mai trebuie generala! A ramas putin perplex, apoi m-a felicitat, zicandu-mi ca epidurala e cea mai buna anestezie.
Si rahi-anestezia e mai buna decat generala, in cazul cand nu se poate face epidurala. Hai ca ai timp destul de vorbesti cu dr despre anestezie.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Eu am o operatie cezariana cu anestezie generala la activ.
Pot sa spun ca nu-i deloc rea anestezia generala.Eu nu am avut nici o problema dupa ce m-am trezit, am avut o usoara jena in gat, dar am avut o compresa cu alcool la gat si in 2 ore mi-a trecut.
De fapt conteaza , cred eu "materialul clientului" si cat de priceput e anestezistul.Cand am nascut eu in salonul postoperator erau multe mamici, unele au nascut cu epidurala si se simteau foarte rau, altele se simteau foarte bine,la fel si cu anestezia generala unele se simteau bine, altele rau.
Dureri nu am avut asa mari, la trei zile am ajuns acasa,si m-am refacut foarte repede.
Anestezia generala am avut ca asa a considerat medicul ca e mai bien(eram oricum prea speriata) si nici eu nu vroiam sa fiu treaza.Eu nu as fi suportat sa aud si sa simt cum imi umbla dr. prin burta.
Pt. mine cel mai emotionant moment a fost atunci cand am avut-o pt. prima oara pe Alexia la san.
Pe taietura mi-am dat cu betadina si baneocin.
Secretul pt. o refacere usoara si rapida este miscarea.Trebuie sa faci multa miscare dupa operatie.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Eu nu as fi facut pentru nimic in lume anestezie generala. Mie mi s-a parut rahi-anestezia super buna.Dureri n-am avut...am stat in salon cu 2 mamici care facusera generala si tuseau de parca aveau TBC si voaiu calmante tot timpul. eu nu am facut calmante de loc si nici antibiotice-numai cele care mi-au fost puse in perfuzie la reanimare-atit.Cind vedeam cum fac oxa si augmentin si inchipuindu-mi ce gust are laptele pe care il bea bb imi venea mie rau.u pe taietura nu am dat cu nimic.in cle 3 zile cit am stat m-a pansat doc de 2 ori si peste o sapt mi s-au scos firele - si n-a durut de loc - si atit...mi-am pus plasturi sterili Vivapore care au fost super buni. acum, dupa 5 luni operatia e o dunga rozalie si nu am pus nimic pe ea. In timpul operatiei nu am auzit nimic din ce se petrecea pentru ca nu se vorbea, doar am auzit cind mi-a aspirat singele si cind a scos-o pe micuta o zgiltiire usoara, daca nu ma intreba doc daca simt ceva nici nu-mi dadeam seama ca a inceput sa taie deja.Am auzit-o pe micuta cum a tipat, ora si greutatea...am sarutat-o iar asist mi-a spus ca seamana cu taica-sau.si asa e.

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

si eu va recomand rahi-anestezia, recuperarea e mult mai usoara si nu sunt efecte secundare in majoritatea cazurilor; eu m-am ridicat din pat la mai putin de 24 de ore dupa operatie si durerile, ciudate, dar suportabile

Numai bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)

BebeBlog-Cooking for my Baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

roxanac-bine ca mi-ai zis , ii voi spune dr meu sa ma taie pe orizontala.:)am cautat linkul sa ma inscriu la mamici de noiembrie-decembrie,,,dar nici o sansa
cu siguranta nu voi alege anestezia generala dupa cate am citit.pt epidurala trebuie sa imi cumpar cateterul inainte?cat costa si de unde il pot lua?nu este "enervant" sa ai acel cateter in coloana atata timp,ti-l da jos dupa ce se termina operatia?imi poti descrie cum arata pt ca nu am nici o idee.peste 2 saptam o sa merg la doctor,sa vad ce zice si el.Lohiile sunt un fel de menstruatie?ups si la ce perioada dupa operatie este normal sa curga?cam cat tin si dupa ce se termina incepe sa curga "adevarata " menstruatie care va tine cat tinea de obicei inainte de a ramane insarcinata?
stateam si ma gandeam daca ii voi face rau lu' bebe in cazul in care imi voi programa operatia la 38 saptam pt ca multe cunostiinte mi-au zis ca plamanii lor practic in ultima saptam se formeaza complet si ma cam chinuie gandul asta!

roxanac iti doresc mult curaj si multa tarie in momentul nasterii!!!

pisi_ella - LA MULTI ANI PT MATEI si sa fi fericita alaturi de ei.
frumos nume Emma , asa o cheama si pe nasica mea aia mica si dc as fi avut fetita mi-ar fi placut sa o cheme asa:)

wow monalac 4650kg!super,,,, al meu cred ca o sa fie mititel saracutu pt ca am o burta micaaaaaa.nu m-a speriat pov ta,este bine sa aflu cat mai multe si bune si rele,oricum este import ca sunteti bine amandoi si ca ai trecut peste!!!

da alexuta2000-ai dreptate , depinde si cat de bine rezista corpul nostru si cum reactioneaza.sper sa pot indura toate neplacerirle,durerile postoperatorii,dc nu exista calmante nu?:)


va multumesc tuturor pt sfaturi,incurajari,pt tot
va pup si bebei sanatosi!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Babyyy, cum de nu ne-ai gasit? Intri la odiseea sarcinii, iar de acolo la mamici de noiembrie-decembrie 2006.Hai, daca vrei, poti

Eu nu stiu cum este cu trusa de epidurala, deci nu-ti pot spune.
Lohiile sunt scurgeri pe care le ai dupa ce nasti(indiferent daca-i nastere normala sau cezariana), in primele zile au coloarea rosie, dupa aia ....nu mai stiu, roze parca?! Cat tine? Difera de la persoana la persoana, eu am avut mai abundente vreo 1-2 sapt, dupa care s-au redus cantitativ, inca vreo 2 sapt, si a venit menstruatia.
Incep sa curga imediat dupa ce nasti. Deci e bine sa fii pregatita cu tampoane , vata sau ce obisnuiesti tu sa folosesti, iti da si in spital, dar asa, sa nu zica ca nu-ti da(scuza cacofonia)

Nu te mai gandi la atatea, sa fie bebele sanatos, tu sa-ti revii repede, asta-i tot ce conteaza. Restul...trece si se duce, nu-ti vei mai aminti decat vag.

Roxana22+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Babyyy, lohiile sunt de fapt scurgerile de dupa...singele de la nastere...e normal sa curga cit mai mult.la mine a durat chiar o luna.normal e pina in 40 zile-asa imi zicea doc.daca e cantitate mai mica nu e prea bine ca singele ramine in uter si poti face infectii.menstruatia normala la mine a venit la 5 luni dupa ce am nascut-am alaptat exclusiv pina la 4 luni, si chiar in ziua cu numarul in care am avut ultima menstr inainte de sarcina.interesant-nu...?eu in spital am folosit in primele 2 zile pampars pt adulti pt lohii si a fost ok nu m-am patat deloc.apoi tampoane externe. vezi si tu cum te orientezi.
pupici si o sarcina usoara!!!

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Eu am nascut prin cezariana, cauza fiind pozitia in "V" a fetitei - cap sus, fundulet jos, picioare sus. Urmatoarea nastere, cu voia Domnului, sper sa fie normala. Operatia e aproape invizibila, nu am avut nevoie de creme, s-a inchis frumos si repede (firele de la capete mi le-am scos singura, cu penseta)Ca majoritatea fetelor care au mai scris, am avut anestezie generala, durerea din gat a fost crunta si m-a lasat fara voce pentru 2 zile, refacerea dupa operatie...destul de lunga, nu m-am putut da jos din pat decat a patra zi, am avut doua tentative care s-au soldat cu lesinuri...Discuta cu doctorul efectele fiecarei anestezii in parte si decide ce consideri tu ca ai putea tolera mai bine.
Multa sanatate si o nastere/refacere usoara!

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Buna fetelor, am mai scris si la alt subiect insa cred ca aici este mai potrivit.As vrea sa imi spuneti va rog ce parere aveti.azi am fost la dr de fam si mi-a zis ca ar fi bine sa ma mai gandesc vizavi de cezariana.Pt ca va fi mai greu pt bebe care este scos fortat dintro presiune(in burta) la alta presiune(afara) si dc nasc pe jos tot "drumul" il pregateste pt contactul cu viata de afara.Mi-a mai zis ca tot interesul Dr. este ca eu sa scap cu viata din cezariana si copilul VIU insa i-l tranteste neontologului(scuze chiar nu stiu cum se numeste dr.care se ocupa d copil imediat dupa nastere) si el si cu mine ne vom chinui dupa, nu dr.ginecolog.Mi-a mai zis ca ea nu e de acord cu programarea cez. macar la 40 saptam sa o fac pt ca la 38 saptam copilul inca se formeaza inauntru si voi trage cu el.Voi fetelor ce parere aveti?M-a cam p[us pe ganduri,pana acum imi faceam griji legate de operatie,anestezie,dureri acum ma gandesc la copil si dc Doamne fereste e sa fie mai bolnavicios sa nu mi-o pot ierta pe urma.Alt motiv pt care aleg cezariana este si pt ca MI=E GROAZA de nasterea normala si ca nu voi putea face fata durerii si nu voi coopera cu dr, in schimb la cezariana tot greul este pe umerii dr. si dupa ce amandoi vom fi sanatosi si bebe la "lumina" atunci voi fi in stare sa trec peste dureri pt ca nu mai este inauntrul meu si sa depinda viata lui de a mea.e o responsabilitate mare nasterea normala si nu vreau sa sufere si copilul daca eu nu sunt in stare, iar povesti despre FORCEPS, cum ca recurg si la asa ceva tot am auzit,,, si pov urate!va pup pe toate

Mergi la inceput