in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Cunoasteti cumva reteta pentru ardei bulgaresti? Am cautat pe net si gasesc o singura reteta cu 5 kg de ardei (si eu nu pun asa de multi) si nici nu mi-e prea clara reteta.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

vorbesti de ardeii iuti bulgaresti?

Eu ii pun tocati rondele subtiri ,cu boabe de mustar , rondele de ceapa ,catei de usturoi , si cu saramura deasupra.


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Da, de ei; piscatori am vazut ca le mai zice.

Interesanta reteta ta, cu ce se mananca? O sa mai cumpar sa pun si la saramura cum zici tu. Dar acum as vrea sa-i pun intregi, cu otet. Anul trecut am gresit reteta si i-am facut prea otetiti.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Am gasit reteta de ardei bulgaresti:

- 1 l otet
- 2 l apa
- 3 lg sare grunjoasa
- 500 gr. zahar

Era simpla si cred c-a mai scris cineva despre ea dar era pt. muraturi asortate.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by mcm

Da, de ei; piscatori am vazut ca le mai zice.

Interesanta reteta ta, cu ce se mananca? O sa mai cumpar sa pun si la saramura cum zici tu. Dar acum as vrea sa-i pun intregi, cu otet. Anul trecut am gresit reteta si i-am facut prea otetiti.

Cristina




Pai ..ii mancam cu racitura(piftie) , cu toba ,lebar .
Cand fac friptura de porc sau vita la cuptor , la sfarsit pun ardeii peste carne si mai las la cuptor 5-10 minute .

Si sotul mananca si cu sarmale ,varza ,cirobe .Nu este "mancator" de ardei iuti dar acestia ii plac in mod deosebit ,nu sunt fff iuti si ies si foarte aromati de la usturoi .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by bubu05

O reteta deosebita, cu sos dulce-acrisor, pt. fripturi:

Gogosari in sos

5 kg de gogosari taiati fasiute, 1/2 l otet, 1/2 l ulei, 1/2 kg zahar, 2 linguri de sare, un borcan pasta de tomate de 800g, boabe de piper si mustar.

Se amesteca ingredientele si se lasa la fiert 20 min. Oala sa fie destul de incapatoare. Apoi se adauga gogosarii si se lasa la fiert pana se inmoaie putin. Se scot gogosarii si se pun in borcane(de 400g) apoi se adauga sosul peste ei. Se inchid borcanele cu capace si se fierb la bain-marie cam o ora la foc mic.

Eu am facut anul trecut jumatate de reteta si am plans apoi dupa ei cand s-au terminat. Anul asta fac toata cantitatea negresit!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz



Oana,pot folosi suc de rosii in loc de bulion?


Miha


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Apropo de suc de rosii?Cum se prepara?Am multe rosii si nu stiu ce sa fac cu ele.Deocamdata le-am stors si le-am pus la fiert.Dar mai departe?


Miha


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Mi-am adus aminte ..nu puteti rata aperitivul meu de iarna !

- Gogosari ;
- Vinete ;
- Masline negre ;
- Usturoi ;
- Patrunjel verde ;
- Suc de rosii ;
- piper ,foi dafin .

Toate ingredientel la "ochi" ,nu dupa o anumita cantitate .

Gogosarii curatati ,spalati ,se taie in felii subtiri de maxim 1 cm , se oparesc f putin in apa cu otet , se lasa la scurs.

Vinetele
, se curata de coaja ptr aspect , o fasie da ,una nu , se taie rondele si se prajesc ff fputin in ulei putin si incins .Doar cat sa se inmoaie si sa se coloreze putin .

In borcan se pun astfel :
Un strat de vanata , unul de gogosari ,apoi 2-3 masline ,1-2 catei usturoi ,patrunjel tocat .
Se umple astfel borcanul , nu plin - 3/4 ,iar ultimul rand sa fie cu felie de vanata .Ca un capac ....
Se adauga piper boabe , foaie dafin si se completeaza cu suc de rosii.
Se capseaza borcanul si se fierb 20-30 minute la bain- marie .

Se serveste rece .

Pofta buna !



"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Mi-am adus aminte de o reteta de-a mamei - hrean conservat

Radacinile de hrean se dau prin masina de tocat impreuna cu un ardel gras rosu sau gogosar, sau bucati de sfecla (pentru culoare). Compozitia rezultata se amesteca cu sare si otet dupa gust, se pune in borcane si se capseaza. Merge la fripturi dar si la cartofi prajiti.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Miha, sucul de rosii trebuie sa fie f. concentrat, de aceea eu folosesc pasta de tomate(cumparata, de la Olimpya, concentratie 20% parca).

Fetelor, am executat zarzavatul de ciorbe postat de mine, din 20 kg de rosii si au iesit 22 de borcane de 800g de toata frumusetea!

Mcm, exact asa fac si eu compozitia pt. ardei bulgaresti. Eu insa bag ardeii spalati in compozitia fierbinte, vreo 2 min. doar sa se inmoaie putin si sa-i pot aseza in borcane, apoi torn compozitia peste ei, ii capacesc si ii fierb la bain-marie.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput