mamici de sept-oct2006 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Fetelor, eu am mai auzit la alte gravidutze ca trusa de epidurala trebuie s-o cumparam noi. Nasha mea a nascut anul trecut la Municipal si asa a facut. Voi ce stiti de asta? De unde se cumpara trusa de epidurala? Se gaseste in farmacii?

putzuruca 28+ cu Andreea-Maria

poze cu dragoste






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, azi am vb. la mine la serviciu si se da salariul bonus la nastere, este un salariu brut din care se scad impozitele (nu stiu exact care), practic salariu net. Si nu trebuie nici macar cerere pt. ca e prevazut in contractul de munca national, doar certificatul de nastere. Si n-are nici o treaba cu sindicatul, ca spunea cineva de aici de asa ceva. E LEGE si atit.

Pt. dureri de spate mi-am luat de la farmacie un unguent naturist, Tamus se numeste, este ieftin 40.000, sper sa fie si bun.

Mirabela sapt. 30
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Alessia80 si eu aveam burtica destul de mica pana acum vreo 3 saptamani, iar acum parca creste in fiecare zi cate putin. Pun pariu ca pana la sfarsit o sa ne plangem toate ca de-abia mai putem duce burtile.
AndraPG durerile de care pomeneai eu le am de 3 saptamani, nu cedeaza cu nimic si pe masura ce creste burtica parca e si mai rau. Mie imi e din ce in ce mai dificil sa ma intorc de pe o parte pe alta mai ales noaptea. Acum am invatat si o fac cu incetinitorul, la fel si cu datul jos din pat.
putzuruca trusa epidurala se gaseste in anumite farmacii, nu stiu daca in toate. Spre exemplu, in Brasov, se gaseste la Sensiblu si la farmaciile cabinetelor private de ginecologie.


Ignatica


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:


Susa,Inni,Mini Me,Adriana Mica,Ignatica,Vauva,Microbu multumesc pt. incurajari .Sper sa nu fi uitat pe nimeni, daca da imi cer scuze.

Mirabelac colul meu este deschis aproape trei cm sper zilele astea sa se mai fi inchis macar un pic pt. ca nu m-am miscat din pat.Astept echo de pe 3 aug.

Adinazot fi tare eu cred ca de data asta va fi bine,o sa vezi.Si eu am contractii si dureroase si nedureroase sper sa se mai linisteasca am crescut doza de Gynipral iau una la 6 ore.

Danip si eu am avut burta mica la prima sarcina, atunci cand a trebuit sa nasc mi se zicea ca aia nu e burta de luna a opta.Analizele eu le-am facut pe Praga, la Maternitate si la Al Medica.Sarcina usoara.

Ma duc sa citesc din urma ca mai am 14 pagini restante.
O ZI BUNA!


Roxana + Diana (8.05.2002)+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

roxanae imi pare rau pt. colul tau dar e destul de deschis... trebuie sa stai numai in pat, la baie si atat, insa se poate inchide cu tratament bun si repaos. Succes!

putzuruca epidurala se gaseste in farmacii si costa in jur de 800 mii lei vechi. Sper ca stiti ca nu contine anestezicul doar ustensilele, eu am auzit de curand asta, fetele care au nascut poate stiu mai multe.

Mirabela sapt. 30
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna fetelor!

eu v-am tot citit, sunt la zi cu temele facute dar n-am mai scris pt ca nu am noutati!

noi suntem bine, slava domnului, printesica mea mica ma bombardeaza de zor, nu ma lasa sa dorm noptile dar recuperez ziua si dorm pana pe la 1 dupa-amiaza! asta e! daca asta o face fericita pe fata mea...suport!

ma bucur ca sunteti bine majoritatea! hai ca nu mai avem mult!

lexi, de ce n-o suni pe dr, acum pana pleaca? poate iti da vreo solutie! nu e bine nici sa stai asa sa te chinui! cand te duci sa-ti faci analiza si unde? sa-mi dai si mie detalii te rog! eventual pe pm sau pe yahoo mail ca mess-ul imi scoate peri albi! am incercat sa vb cu o prietena si...e dezastru! se deconecteaza intr-una...inexplicabil!

dureri de burtica jos am si eu mai ales noaptea cand ma intorc, intepenesc efectiv, cum mai zicea cineva! cred ca sunt relativ normale!

despre trusa de epidurala si eu stiu la fel, la municipal, unde urmeaza sa nasc si eu trb sa ti-o cumperi! depinde f mult de spital. trb intrebat dr! la giulesti, de ex, chiar itzy-bitzy zicea ca o au ei si te costa 2.500.000. la sensiblu e in jur de 800-900.000!

ileana, ai fost la cardio? cum te mai simti?



raluca 32+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

tuturor gravidutzelor.


Am sosit si noi de la socrii. Poate ca am mai fi stat dar vremea urata de afara ne-a trimis spre casa. Am fost si am vizitat si 2 gradinite pentru Dragos si sper sa ne hotaram saptamana asta.

Putzuruca - Mirabelac are dreptate anestezicul este separat de trusa de epidurala. Nu stiu preturile . Am cumparat si eu una cand l-am nascut pe Dragos si pe cand m-am hotarat ca vreau epidurala medicul anestezist tocmai a tras o fuga pana la METRO si am renuntat si am nascut normal.
Nu a fost foarte greu desi si mie mi-a fost frica de dureri desi eu asa am vrut sa nasc natural. Mi frica mie de anestezia epidurala decat de nastere. Repet m-au ajutat foarte mult cursurile pe care le-am facut inainte si va recomand sa mergeti.

Trebuie sa va spun ca si daca voi optati pentru cezariana nu e sigur ca o sa va faca cineva. Nu se fac asa usor operatiile de cezariana decat in cazul in care este nevoie si asa cum a mai specificat cineva cu aprobarea sefului de CLINICA.

MamaLili- eu nu am darul povestirii. Pufy stie sa scrie si a povestit tare frumos despre cum a nascut. Poate o sa-mi iau si eu inima in dinti si o sa va povestesc cum a fost.


Miercuri merg si eu la un nou contol. Astept totul cu emotie si sper sa fi totul ok.


Cristina siDragos (31.01.2004)+Victor
Poze
POZE YAHOO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Am venit si eu acasa de la servici. Mamaaaa, mult ati mai scris!!!!
AncaMT, iti urez si eu bine ai venit printre noi si sa ai multa sanatate si tu si bebitza ta. Cum ne-am hotarat noi la nume? Pai, in primul rand amandoi am vrut sa aiba un nume dupa o "sfanta". Sa o ocroteasca de cele rele. Al doilea nume l-am ales eu, pentru ca de ani buni aveam niste nume alese, in cazul in care urma sa am o fetitza. Si pentru ca numele de familie este mai lung, am ales alte doua prenume mai scurte.
Putzuruca, sincera sa fiu nu m-am hotarat inca cum o sa nasc, pentru ca, aproape 80% din persoanele care ma intreaba cum vreau sa nasc si spun ca as vrea sa nasc natural, ma sfatuiesc sa ma indrept spre cezariana. La cezariana nu-mi convine pentru ca, pana sa ajunga la copil, taie: incepe cu pielea si termina cu nu stiu care ultim strat. Mai am timp sa ma hotarasc si vreau sa vad cum decurge sarcina in continuare si sa am o discutie si cu doctorita mea.
Sephora, stiu ca sunt niste formule dupa care se calculeaza greutatea bebeului, dar drept sa-ti spun si eu am uitat sa intreb la penultima ecografie cat cantereste, si cand am inceput sa fac calculele, dupa o formula iesea ca are 400 g, iar dupa alta vreo 800. Poate-ti dau fetele una verificata.
Mexxa, circulara de cordon simpla inseamna ca este dat cordonul dupa el o singura data. A mea avea la penultima ecografie circulara de cordon pericervicala, adica cordonul infasurat o data, dar in zona gatului.
Pentru gravidutzele din Iasi: despre accesul persoanelor nu m-am interesat inca. Dar sa stiti ca este mai bine sa fie restrictionat (si aici nu ma refer la tatici), pentru ca persoanele aceste pot fi purtatoare de microbi care nu pot decat sa agraveze infectiile intraspitalicesti. Cu cat mai putini, cu atat mai bine. Sper sa nu inceapa toata lumea: huuu! Apar atatia streptococi in spitale si decat sa inghiti antibiotice....
M-am interesat, insa, de rezervele amenajate, pentru cele care nu vor sa stea in salon cu toata lumea: au frigider, TV, jaluzele, mobilier nou, pat mai bun, sau nou , aeroterma in caz ca se raceste afara, si renovate. Costa 300.000 rol pe noapte.
Despre indemnizatia pe care ar trebui sa o primim la nastere, am aflat ca ar da-o da Primaria. Dar aici mai am de intrebat...


GETY 27 +MARIA-DIANA
Varsta bebelinei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Maine merg sa vad si eu o rezerva din spital. Ceva s-a intamplat cu "varsta bebe". Verific cand ma intorc acasa. Gravidutzelor, nu-i asa ca-i mai bine cand ploua afara? Eu, cel putin, nu mai suportam caldura aia infernala.
Va pup pe toate!

GETY 27 +MARIA-DIANA
Varsta bebelinei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Ignatica, cred ca o sa trebuiasca sa ne obisnuim cu durerile astea, vad ca sintem mai multe cele care experimentam genul acesta de dureri-eu le percep mai mult ca pe niste junghiuri, adevarate cutite citeodata, dar ieri am stat mai mult intinsa in pat si parca m-au mai lasat.
Eu una cred ca bebe incepe sa creasca din ce in ce mai mult si intr-un ritm mult mai rapid si lucrul asta, face ca presiunea asupra abdomenului si implicit asupra ligamentelor, sa fie mai mare, de aici si aceste junghiuri. Atita vreme insa cit ele nu sint periculoase, nu avem alta solutie decit sa le suportam. Gindeste-te ce o sa ne astepte la nastere! Sper ca nu am fost prea dura.


O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput