gravida la mare?

gravida la mare? | Autor: Kitty

Link direct la acest mesaj

In primul rand am incercat sa caut un subiect similar dar n-am gasit.

Abia de doua zile mi-a iesit testul de sarcina pozitiv si avem bilete la mare peste o saptamana. Nu cred ca am timp sa merg la medic inainte pentru ca medicii buni sunt ocupati si nu te programeaza asa de repede. Si nu stiu ce sa fac, nu as renunta, baietelul meu asteapta asa mult sa mergem.
Am vazut anii trecuti pe plaja mai multe burtici, dar as vrea sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, sau mai degraba ce sa nu fac pentru ca bebe2 sa fie in siguranta in vacanta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Buna Kitty, si felicitari pentru bebe!

Sa nu iti fie frica. Totusi nu trebuie sa stai la soare mult, ai grija sa acoperi frumos burtica, sa te hidratezi si sa nu faci insolatie. Cel mai bine ar fi sa stai pana e soarele puternic si seara. Sunt si eu curioasa daca apa prezinta vreun pericol, eu o sa ma feresc (merg si eu acusi la mare).

Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Kitty mie doctorul mi-a dat unda verde pentru mare acuma, dar in trimestrul 3 de sarcina, cand pe bebe nu-l mai afecteaza asa usor orice. Totusi mi-a zis sa stau doar dimineata pana la 11 si seara dupa 5 la plaja. Eu nu sunt atat de sigura ca ai voie sa mergi acuma la mare, stiu ca in primele luni de sarcina se impun restrictii cu privire la expunerea la soare, la baile reci sau fierbinti. Cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu doctorul tau.

Sarcina usoara

29 +

pozele noastre

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Kitty nu-ti fa probleme ,eu am fost deja la mare dar inainte am intrebat medicul daca pot merge,mi-a zis sa nu stau la soare intre orele 11-16 cand e soarele f puternic si sa folosesc tot timpul crema pt protectie solara si sa bei f multe lichide,eu m-am simtit f bine,ma facut si baie am inotat a fost super lui bebe ia placut,cand am fost aveam 19 sapt.asa ca distractie placuta la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Tocmai acelasi lucru vreau sa intreb si eu: este permis in primele zile/saptamani de sarcina sa stai la soare (bineinteles, cu lotiunile de protectie) si sa faci baie in apa marii? E permis si sa "zburzi", sa joci un volei, mai stiu eu ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna,eu pana sa aflu ca sunt insarcinata,adica cam 3-4 sapt de sarcina aveam cand am aflat,la prima sarcina,am mers si la sala si faceam aerobic intens si am mai mers apoi cateva sapt dupa ce am aflat dar menajam oricum efortul,si am facut si solar(asta pana asa aflu).Si mie mi-a fost teama putin dar fatita mea e sanatoasa si nu a afectat.
Acum la a doua sarcina la fel am patit cu sala,cand ma apucaseam si eu mai intens de treaba ....am aflat ca sunt insarcinata si aveam cateva saptamani de cand mergeam si eram si insarcinata.
Eu zic ca efortul cel putin al unui volei,nu face rau deloc.de afpt e f indicat efortul menajat pe timp de sarcina,vascularizeaza bine si duce si la tonifierea bb nu numai a ta.Am auzit de aczuri de antrenoare de aerobic care lucrau pana in luna mare....
Si noi plecam la mare peste 2 sapt si sper sa fie bine.
Sarcina usoara si un bb sanatos!

Paula 29 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Confirm si eu ce au spus fetele mai sus,ca poti face orice faceai inainte,in primele 3 luni...adica sa-ti duci viata normala de pina acum.Exact asa mi-a spus si dr meu si mi-a fost bine.Cind ceva nu-ti prieste,corpul iti trimite semnale si stii cind sa te opresti.
Profitati din plin de perioada asta si nu uitati ca suntem doar gravide si nu bolnave!

Dana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Si eu mi-am intrebat medicii de plaja pe perioada sarcinii, si avem voie, numai sa nu fie in intervalul 11-17, sa ne protejam cu crema si palarie/sapca, sa ne hidratam, iar in mare sa avem grija sa nu fie valuri prea mari si nici sa nu intram prea incalzite in apa rece (adica sa fie diferenta de temperatura prea mare).

Concediu placut,

Lucia22+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Multumesc mult de sfaturi!
Intre timp am luat bilete, duminica plecam.
Am sa incerc sa fiu cumintica, problema mea e apa - imi place f mult si sper sa ma pot abtine sa nu fac excese. Adevarul ca am emotii.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Si eu multumesc pentru sfaturi si experiente impartasite. Eu sunt genul mai sportiv, care nu ar sta o clipa locului, mai ales la mare
Daca altele au facut si aerobic in timpul sarcinii, m-ati mai linistit, fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu trebuie sa faci practic nimic in mod special decat ar fi trebuit sa faci si daca nu erai ; cel mai important sa nu stai la soare la orele de varf (intre 11-16 chiar 17) dar asta e valabil pt toata lumea (sau ar trebui sa fie...). Cand stai la plaja sa te protejezi cu o crema, eventual sa ai si o palarie pe cap pt a evita insolatia, daca apa este prea rece sau sunt valuri mari sa eviti intratul in apa. Eu am mers de 2 ori la mare, o data cand eram prin saptaman 20 si apoi prin luna a 7-a, n-am avut nici un fel de problema, a fost super.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput