Colesterolul, bata-l vina !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

M-am mai uitat o data pe analize si scrie asa:

Colesterol VLDL: 50 mg/dL - incadrat ca rezultat prea mare, iar la valori de referinta scrie <30.

Analizele le-am facut la Medicover. O fi alta metoda de masurare !?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

La mine Colesterolul total = 148. Deci asta e ok.


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by sanziana72

M-am mai uitat o data pe analize si scrie asa:

Colesterol VLDL: 50 mg/dL - incadrat ca rezultat prea mare, iar la valori de referinta scrie <30.

Analizele le-am facut la Medicover. O fi alta metoda de masurare !?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.




VLDL=very low density lipoprotein, valori normale 2-38 mg/dl.

Da, este crescuta valoarea si se poate asocia cu ateroscleroza.

Totusi, in contextul hipotiroidiei pe care o ai, se explica cresterea.
Ai probabil o tulburare a metabolismului lipidic (dislipemie secundara hipotiroidiei). Deci la tine tratamentul vizeaza in primul rand tiroida, cauza, corectarea tulburarilor ducand si la reglarea lipidelor.

Numai in cazul in care se va dovedi ca dislipemia este primara, adica ereditara, medicul iti poate prescrie tratament hipolipemiant.


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Diana Mirela multumesc ca m-ai dumirit, ca nu mai stiam ce sa cred. Oricum, pana reusesc sa imi reglez iar tiroida cred ca tot nu strica sa am grija la grasimi si dulciuri.


Tzuni chiar daca colesterolul e ok asta nu inseamna sa continui McShiturile!
Sper sa nu dai cu rosii in mine, mai ales ca si eu ma cam duc la KFC! Dar stii cume, e mai usor sa vezi paiul din ochiul celuilalt decat barna din propriul ochi. Si daca nu ma pot salva pe mine, macar pe ceilalti.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput