Lucruri gratuite?

Lucruri gratuite? | Autor: babyyy

Link direct la acest mesaj

buna fetelor , vreau sa deschid acest subiect si sa scriem ( cele care stiu si au trecut prin asta) ce lucruri gratuite, de ce putem beneficia gratuit din partea statului(lapte,scutece,analize,,,etc)?sau locuri de unde luam mai ieftin lucruri,,,diverse pt bebeii nostri.asta pentru ca multe din noi nu stim si pt a ne fi mult mai usor.va pup pe toate si multa sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamini spune:

In privinta analizelor pot sa-ti spun ca foarte multe analize sunt gratuite, dar pentru ca nu cunosc acest lucru f multi ajung sa le faca in privat. Trebuie sa stii exact si sa ai ceva relatii. La prima sarcina am facut un set baban de analize la un spital de infectioase, fiind chipurile internata, cum ar fi: toxoplasmoza, citomegalovirus, leptospire. Cei care nu stiau de aceasta posibilitate se duceau la Institutul Cantacuzino si plateau cateva milioane pe un asemenea set de analize. Pentru analize deosebite ale sangelui (ex:Lupus, coagulopatii) exista Sectia de Hematologie Fundeni sau Institutul de Hematologie Transfuzionala samd.
In ceea ce priveste hainutele, trebuie sa mergi prin magazine si sa incepi sa folosesti anumite lucruri ca sa stii exact ce vrei. Eu am folosit f mult body de la Z, biberoane, jucarii, mobilier, dresuri de la Carreffour, dar am luat si multe produse de la magazinasele din zona unde locuim: cadita, mai tarziu tricicleta.
In orice caz la inceput esti tentata sa iei hainute f mici. Mare greseala, caci la 3 luni nu mai intra in nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

mersi pt raspuns,sper sa fie de ajutor celui care citeste si are nevoie de astfel de analize,,,eu deocamdata le-am facut ,,,, cele care erau necesare si de nascut mai am vreo 4 luni:)oricum mi-a venit ideea in momentul in care am citittot aici pe forum ca se dau 3 cutii lapte praf gratuite/luna de la stat.mi-am anuntat o prietena care doar ce a nascut si era foarte bucuroasa.e bine sa stim si lucrurile astea gratuite odata ce platim atatea taxe la stat.te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Buna idee cu subiectul asta!
Eu am luat carucior din Cora cu 1.000.000, e dragut si foarte usor, asta m-a interesat in primul rand pt ca eu aici unde locuiesc de curand am niste scari (cam multe) de urcat pana ajung la lift.
Mie chiar imi place carutul si am vazut in alt magazin ceva asemanator cu 2.600.000. Eu zic ca a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

carucior cu 1.000.000 super!! oricum in Bucuresti aveti mai multe locuri de unde sa cumparati,asta e un avantaj,,, carucior deja am unul promis de la o ruda care nu il mai foloseste.dar nu stiu cat de des il voi folosi daca marea majorit timpului s singura , sotul plecat in voiaj,,,, mai stau si la etajul 4,,,, ata ete!pupici tuturor si multa sanatate!

Mergi la inceput