eco 12 sapt, test sindrom Down in Ro?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Fetelor, eu nu vreau sa spun ca ce stiu eu e cel mai corect, va povestesc in 2 vorbe experienta mea si a cunoscutilor mei si voi trageti singure concluzii. Voi fi laconica si rece, ca altfel nu pot fi cand vine vorba de acest subiect.Mi-e greu sa vb b despre asta, dar o fac in speranta ca vor fi informate cat mai mulet mamici si ca, in final, fiecare va putea sa isi ia propriile decizii, IN CUNOSTINAT DE CAUZA.

Am o fetita perfect normala, nu am antecedente de Down in familie,am ramas insarcinata a 2-a oara, am facut TT in sapt 16, corelat cu echo facuta in ziua recoltarii ( la eco pliul nucal era 1.1, adica super OK), TT a iesit cu risc de sindrom Down de 1:50.Am facut amnio in tara, la Sfintii C-tin si Elena ( acum nu se mai face amnio acolo, dr Predoi face acum amnio la Medlife). Testul FISH a iesit prost, ca e intr-adevar Down. Am sperat ca e o greseala, am plecat imediat la o clinica din Viena, specializata in medicina fetala si genetica ( FetoMed). Acolo mi-au facut in loc de amniocenteza recoltare de sange din cordonul ombilical ( deoarece acolo e preponderent material genetic al fatului), si in 4 zile am avut confirmarea ca e Down.Eram deja in saptamana 20, adica foarte avansata.

Am luat decizia de a intrerupe sarcina, a fost cumplit, a trebuit sa nasc natural ( de chiuretaj nu mai putea fi vorba).

Trebuie spus ca din punct de vedere al ecografiilor totul parea normal, am fost doar la cei mai buni, Dr Iosup, pe care eu il respect enorm, mi-a spus ca nu vede nimic in neregula.Deci poate sa fie Down si la echo in Romania sa nu se vada nimic.Si asta nu din cauza doctorilor de aici, ci a aparatelor.

La Viena s-a vazut ca BB nu avea os nazal, ca avea lichid in jurul inimii - indicatii de Down.In Romania nu s-au vazut.

Dupa toata nebunia prin care am trecut am avut ocazia sa cunosc multi parinti de copii cu Down si am aflat povestile lor. ( Asociatia UpDown).Din pacate ei nu au avut ocazia sa isi ia decizii in cunostinta de cauza, in marea majoritate a cazurilor mamicile au facut TT care a iesit OK, evident ca nu au facut amnio, dar acasa au copii bolnavi.

Ce spun este ca intr-adevar TT e un indicator statistic, ca are corectitudine de 70% ( 30 % marja de eroare e ENORMA, din pacate).Dar daca e facut si arata rau, AR TREBUI facuta in mod obligatoriu amniocenteza. Daca rezultatul e bun, cu atat mai bine, ii multumim Domnului ca e totul OK. Iar daca nu e OK, macar parintii pot lua o decizie in cunostinta de cauza. Eu nu spun ca odata ajunsi in situatia mea, parintii ar trebui sa decida sa faca asa cum am facut eu ( intrerupere de sarcina). Fiecare isi face propriile alegeri, dar mi se pare corect sa avem toate informatiile inainte de a le lua.

Daca aveti intrebari la care sa pot raspunde, as fi bucuroasa sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am facut masurarea pliului nucal la 12 sapt., triplu test la 16 sapt.. mi-au iesit foarte bune amandoua, asa ca nu a fost cazul de amniocenteza. nature, eu am dr. la sfintii imp. c-tin si elena,la compartimentul de medicina materno fetala, acolo am facut testele si inca se mai face amniocenteza, dar numai cu recomadare de la medic si cu programare, cu vreo 4 sapt. inainte. avantajul este ca e mult mai ieftina ca in alte parti, costa 6 mil., iar TT este 1.3 mil.

alexutza 4 ani + si 27 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Am facut TT si a iesit cu risc crescut de SD 1 la 336 .La 19 saptamani am facut amniocenteza si testul Fish, procedura a fost facuta la Medlife de catre Dr Predoi.Rezultatul a fost ca bb e perfect sanatos fara SD.
Eu am un baietel de aproape 2 ani si nici un caz de SD in familie, dar cand am vb cu geneticianul de la clinica mi-a spus ca asta nu conteaza absolut deloc, pt ca cromozomii se pot imperechea gresit fara motiv.
Bebe din burtica e fetita.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput