Exista mamici cu 3 cezariene?

Exista mamici cu 3 cezariene? | Autor: ancamini

Link direct la acest mesaj

Am nascut prima data prin cezariana, acum sunt din nou graviduta si ma asteapta o noua cezariana si mi-e cam teama sa mai incerc o a 3-a sarcina in aceste conditii, desi copii as mai vrea. Am intors problema pe toate fetele in discutii cu medici si de la ei stiu teorie.
Daca exista mamici care au nascut de 3 ori prin operatie cezariana as dori sa aflu detalii si probleme de la cele trecute prin asa ceva.
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Exista. Uita-te si tu la "Nasterea unei stele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Se pot face trei in deplina siguranta. Cunosc cateva mamici pe forum si am si o prietena in situatia asta.
Dar din cate am inteles tu esti gravi cu Bb 2. Nu e cam devreme sa te gandesti la al treilea?


Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamini spune:

Multumesc pt informatii si mesaje.
Mira M pot sa-ti spun ca nu este devreme pentru dorinta de a mai avea copii. Totdeauna mi i-am dorit, ii fac si ii cresc cu mare dragoste, asa cum multe alte mame fac. In general sunt un om care stie exact ce vrea, dar in cazul de fata riscurile unei sarcini dupa 2 cezariene se bat cap in cap cu dorinta de a avea mai multi copii. Nu as fi conceput viata fara un copil, dar dupa ce l-am nascut pe primul doresc neincetat sa mai fac si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ancamini nr. "safe" al cezarienelor este variabil de la femeie la femeie. Riscurile cresc cu nr. de cezariene, bineinteles.Din cauza asta aici se practica pe scara foarte larga nasterea vaginala dupa prima cezariana.(cind nu exista contraindicatii ca de ex. probleme de placenta,incizie uterina verticala,malpresentatie a copilului, lichid amniotic insuficient, disproportie bazinul mamei-circumferinta capului bebelusului,boli ale mamei sau bebelusului)

Nr. cezarienelor pe care il poti avea depinde de grosimea peretelui uterin dupa cezariana.L-ai intrebat cumva pe doctorul care te-a operat care a fost situatia uterului in cazul tau?In orice caz ar fi foarte bine sa-l intrebi imediat dupa a doua cezariana.
Cunosc pe cineva care a avut 5 cezariene si am intilnit o persoana care a avut chiar 8!
Trebuie neaparat sa intrebi doctorul cum apreciaza riscurile implicate de 3 cezariene in CAZUL TAU, nu sa inceapa sa-ti generalizeze riscurile.

Pe forum sunt mame cu 3 cezariene si din Romania.
O sarcina fara probleme iti doresc

Mariana
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Eu am trei cezariene la distanta de doi ani fiecare, fara niciun fel d eprobleme. Ma gandesc si la altele
Adita are si ea trei si e insarcinata iar. Se poate, nu-ti face griji daca n-ai avut vreo complicatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eu sunt insarcinata si voi naste in noiembrie tot prin cezariana(a 3-a).
Deci daca ai rabdare, iti voi spune impresii "la cald"

Roxana21+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamini spune:

Multumesc mult pentru mesaje, astept vesti si va urez mult noroc, sanatate si bebei exact cum va doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Si eu am trei cezarine la distanta de 2,3 ani si 1,3 ani. nu am avut nici o problema din cauza cezarienelor, nici macar acum la a treia sarcina care a venit f repede dupa ce-a de-a doua cezariana....nu a fost nici mai bine nici mai rau decat la celelate doua....nu am avut dureri mari la nici una a doua zi ma plimbam deja....si sa zic asa dupa cateva saptamani nici nu mai simteam ca existaš.

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Mergi la inceput