cu bebe la mare si la munte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bebe de un an la mare
mariamunteanu
As vrea sa merg la mare in Turcia (in luna mai pt. a nu fi prea cald) cu bebelusii mei gemeni care vor avea la data plecarii 1 an si 1 luna. Am impresia ca mediul de acolo ii va stimula si le va face bine, dar am si temeri. Puteti sa-mi spuneti din experienta, daca la aceasta varsta copiii se simt bine la mare si le prieste ? Sigur ca-i voi feri de expunerea directa la soare.


lidiadanaila
Cu siguranta or sa le fie foarte bine !! Noi am fost cu Dragos la 1.3 luni , si ca sa stau mai linistita am plecat cu mincarea pentru masa de prinz de acasa , congelata in borcanase [ felu' unu , felu' doi ] si acolo pregateam doar gustarile , nu m-am riscat sa-i dau de la restaurant ca nu cumva sa-mi stric concediu . Am mers cu bona dupa noi sa inteleg si eu ceva , ca daca nu luam bona as fi stat in camera de-mi venea rau !! Mergeam la plaja cu el doar de la 9- 10.30 si uneori si de la 17-18 in cazu' in care nu dormea....daca nu plimbari prin statiune seara si dimineata aerosoli de la 7- 8 pe dig [ il trezeam ]. A mincat si dormit foarte bine , a fost fain !!

rachel owen
La un an sunt deja mari. Noi am fost anul trecut cand Albert avea 6 luni si 2 saptamani, si a fost o vacanta foarte reusita si pt el si pt noi. Trebuie sa ti cont de anumite lucruri si totul va fi ok. Mai exista in arhiva o multime de subicte de acest fel din care si eu m-am inspirat anul trecut. Si in vara asta vom merge, si probabil ca si noi tot peste hotare, ne-am gandit la Grecia.
Deja sunt mari, nu mai caram biberoane, sterilizatoare, borcanele...
Nu trebuie sa ii feresti de expunerea directa de soare, chiar din contra, ca doar de asta mergi, ci sa ii feresti de soarele daunator, din timpul zilei.
Anul trecut l-am tinut pe Albert la plja zinic, a facut baita in mare, in piscina, a venit bronzat. Am mai scris mai multe in jurnalul din pagina lui web. Si eu zic sa mai cauti in arhiva.
poze de la mare


ege
si noi vrem sa mergem pe 25 sept in turcia,la antalya impreuna cu fetita care o sa aiba 1 an.sper sa fie totul ok.vrem sa mergem cu masina.oricum acolo o sa fie vreo 30 de grade iar apa marii va fi calda

Flaflo
Si noi mergem in septembrie in turcia, Bianca va avea 1 an si 8 luni. Noi am rezervat la un hotel unde au bufet special ptr. bebei, iti dau si buggi si patut (vezi catalogul Gulet). Speram ca va fi ok, am cunostinte care au fost acolo si au fost foarte multumiti!
Toate cele bune!


Cristina A
Si noi am fost la mare, la Olimp ce-i drept, in august trecut cand mica mea avea fix 7 luni si o sapt. si desi a stat numai sub umbrele, si la pranz nani in camera s-a bronzat si a papat foarte bine. Singura buba cu care ne-am intors a fost ca s-a invatat sa doarma cu noi in pat. In rest am mers si in apa unde i-a placut teribil, a mai dormit si pe plaja si dupa cum spuneam a papat foarte bine.
Concediu placut!


pd
Noi am fost anul trecut in Antalya, Turcia, cu fetita, care la vremea aceea avea 1 an si 3 luni (am fost in luna septembrie). Ne-am simtit foarte bine si noi, dar mai ales ea. Nu reuseam sa o mai scoatem din apa, asa era de incantata. Am fost cu avionul si nici pe timpul zborului nu am avut nici o problema cu ea. A mancat cu noi la restaurant si mancare speciala de bebei, de care aveau acolo, dar si aceeasi mancare cu noi. Ieseam pe plaja dimineata si dupa-amiaza mergeam la piscina. La pranz ori faceam nani in camera ori ne plimbam la umbra prin gradina hotelului, timp in care fetita dormea in carucior. A fost o vacanta de vis.
Daca vreti sa vedeti cum a fost avem poze.

Creola
Poti sa mergi ,linistita.O sa le placa la nebunie ,si mersul prin nisip,descult este chiar recomandat+briza marii.O sa le fac doar bine.
Eu mi-am dus fetita la doar 3 luni jumate,iar anul acesta va avea si ea 1 an jumate si sigur vom merge.


mira_m
Eu am regretat ca am dus-o la mare. A racit urat desi ea nu mai racise deloc pana atunci (1,3 ani). Probabil briza marii nu i-a priit.
In plus a fost destul de multa oboseala cu bebe si nu ne-am prea odihnit.


Ioana Sora
Am fost prima oara cu a mea la mare cand avea un an. I-a placut foarte mult si totul a fost bine.


alexa si mami
anul trecut cind am fost la mare alexa avea 8 luni si a fost f frumos. a fost un pic mai complicat ca a trebuit sa caram cu noi juma de bucatarie, dar distractia nu a fost afectata cu nimic. anul asta ne-am facut planuri iar alexa e deja mare si nu vom mai lua cu noi atita bagaj. problema e locatia.


mariamunteanu
Va multumesc pt raspunsuri. Flaflo si Pd care ati fost in Antalya, imi puteti spune la ce hotel ati stat (eventual pe pm) ? Sunt multe oferte in cataloage, dar ma ajuta parerea cuiva care chiar a fost acolo. Baietii mei nu au inca dinti si le va trebui mancare pasata. Ma intereseaza sa fie conditii bune de masa si igiena pt ei. Ati avut doctor la hotel.


pd
Maria, am stat la Hotelul Papillon Belvil. Noi am facut rezervare in regim Ultra All Inclusive si deci am avut mancare la discretie, inclusiv speciala pentru bebei, adica piureuri, mancare fara sare, carne fiarta, orez, etc. Hotelul avea doctor. In imediata apropiere a hotelului este si o clinica privata, in caz de probleme (sper sa nu fie cazul). La restaurant aveau scaune de masa speciale pentru pitici, iar in camera puteai sa ceri patut pentru copil. Aveau si un loc de joaca amenajat pentru copii, cu leagane si jucarii de nisip.
Mai multe poti sa vezi aici
http://www.papillon.com.tr/eng/

Briantis
Le prieste cu siguranta .Tu sa ai putere si ajutoare sa alergati dupa ei .


anda141
ooo, pai la un an sunt copii mari, noi am fost la fix 6 luni si a fost foarte bine!!! Vacanta placuta va dorim!!!! Le va face bine !!


Flaflo
Maria, noi nu am fost inca in Turcia, vom merge in septembrie la hotel Titanic Beach & Resort ( http://www3.titanic.com.tr/de/ ). Am cunostinte care au fost acolo si au fost incintati. Parerea mea, dupa ce am studiat o gramada de cataloage este ca, la hotelurile de 5 stele este cam la fel, diferente minime!


canceuadriana
Am o fetita din 11 iulie 2005 si am vrea sa mergem la mare la vara cand va implini 1 an.
Ce stiti de conditiile din Romania de pe litoral, nu ca n-as fi fost dar nu am fost cu copil inca?
Ce statiune imi recomandati si , daca nu cer prea mult, ce hoteluri?
Va multumesc anticipat!
Cum v-ati decurcat cu mancarea?


Kittie
Fusei anu trecut cu fimiu (avea 7-9 luni pt ca am fost in mai multe reprize in lunile de vara) in Mamaia si Neptun (hoteluri de fiecare data)... Sincer? Nu recomand litoralu' romanesc.. Poate in alte locuri a fost altfel,da' unde am fost noi, apa marii era ingrozitor de murdara (nemaipunand la socoteala nenumarati puricei care intzepau si foarte multe alge), nisipul teribil (nu reuseai sa aduni 10cm patrati fara chistoace sau capace de bere), macarea sub orice critica (nesocotind serviciul execrabil si deosebita curtoazie cu care ti umflau nota sau "uitau" sa ti aduca mancaruri pe care le treceau la socoteala). Anul acesta suntem hotarati sa iesim din tara pentru sejururile la mare. Nu stiu despre Grecia prea multe amanunte dar am auzit ca Turcia este recomandabila familiilor cu copilasi.
Nu vreau sa va dezamagesc cu privire la litoralul romanesc, dar e bine sa cunoasteti ca lucrurile nu sunt tocmai roz. Sigur, piticu a fost foarte fericit, statea mult in apa (la piscina...) s-ar fi plimbat in patru labe prin nisip ore intregi (dar ce te faci cu educatia romanilor in ce priveste regimul curateniei in spatii publice?), ar fi mancat bine si mult (cand nu avea borcanase sau vroiam sa i dau si din mancarea noastra ori venea comanda prea tarziu ca sa pot face amestecul, ori nu mi era pe gust si decideam ca e mai sigur sa nu i dau din ea). Ma rog, as putea continua... dar va dau un sfat - mai bine mergeti in statiuni ceva mai libere, ceva mai putin trambitate si o sa observati o plaja mai curata, "aer mai mult" ;) servicii cu responsabilitate.

pd
Eu nu recomand litoralul romanesc pentru concediu cu copil mic.
Anul trecut noi am fost in septembrie in Antalya, in conditiile pe care le-am povestit in postarile mele anterioare si am mai fost si in iulie la Mamaia. Diferentele sunt ca de la cer la pamant in defavoarea litoralului romanesc, in conditiile in care vacanta de la Mamaia ne-a costat doar un pic mai putin decat cea din Turcia.

coralia_popa
Am fost si noi anul trecut cand Ioana avea in jur de 8 luni la marea noatra, in Saturn. Am ales noi hotelul cu grija, sa fie mai retras, sa nu fie galagie, hai sa luam cu masa, sa scapam de grija, etc. Vai de nervii si de asteptarile noatre. Cand am ajuns, ne-au spus ca nu mai au locuri la acel hotel, desi facusem rezervarile cu 2 luni inainte. Ne-au trimis la alt hotel cum ca nu mai au nici macar o camera libera. Cand sa iesim din hotel, bineinteles cu copilul atarnat de gat, veniti d pe drum, a gasca de vorbitori de germana intra in hotel.. Ne-am intors si ce sa vezi, au fost cazati fara probleme, desi vezi doamne, nu mai aveau nici o camera libera pe care sa o vedem macar... Asat a fost prima chestie nasoala.. in rest chestii "obisnuite": la micul dejun, tip bufet "suedez": luati numai doua felii de cascaval, "sa ajunga la toata lumea", nu conta ca nu luasem si salam..; intri in restaurnat cu copilul, trebuie sa tipi dupa ospatari vreo 5 minute sa-ti aduca niste tacamuri..., noaptea pana la 1,2 manele la greu,pe plaja mizerie, oameni ca pe la noi, care trimit copii sa-si faca nevoile in apa, ca doar nu o sa plateasca taxa la WC public, coji de seminte la greu, etc. toate cum le stiti din totdeauna...uff ca m-am enervat numnai ce mi-am amintit...
Anul asta ne-am hotarat sa incercam Bulgaria:eset "tangibile" in timp rezonabil cu masina, preturi bune, conditii super din cate am auzit....

A fost cineva in Bulgaria pe litoral? Mi-ar face si mie bine sa aud niste pareri pro si contra...

theo_2004
noi am fost pe litoralul romanesc cu bb cand avea 7 luni. a fost super, super. am repetat experienta inca de 2 ori pe litoralul romanesc. mergeam in week-end-uri prelungite (de joi pana luni), cu masina la un anumit hotel in ef nord. papa pt bb numai de la borcanas plus fructe proaspete si iaurturi. cand a implinit 10 luni am fost la barcelona/spania, cu avionul si a fost si extraordinar. ne-am simtit toti 3 minunat, am fost si cu alti prieteni si ne-am distrat super.
anul acesta vom alege tot spania sau ... grecia. ocolosc si litoralul romanesc si turcia din cauza gripei aviare. este optiunea mea.


anemona
Noi am fost cu fetita la mare in Grecia cand avea 1,1 ani. Ne-am simtit excelent, asa ca anul asta vom repeta figura. Nu vrem sa riscam cu litoralul romanesc, de unde vii mai obosit decat ai plecat facandu-ti atatia nervi cu toate cele. Prefer sa merg la aceiasi bani in alte parti si sa mai vad si locuri noi, chiar daca drumul este ceva mai lung.
Copilul s-a simtit excelent, a mancat mancare de la borcanele, fructe proaspete, iaurturi, plus cate ceva de la masa noastra. A facut plaja in fiecare zi (am prins 10 zile cu vreme superba, numai buna de plaja si nu caniculara), a facut baie la greu in mare, abia o mai scoteam din apa pentru ca daca ar fi fost dupa ea ar fi stat numai in apa.
Sunt hotarata s-o duc la mare in fiecare vara cel putin 10 zile, pentru ca intr-adevar ii face bine, nu a avut nici o problema si peste an a fost foarte sanatoasa.

fran
Theo-poti te rog sa-mi dai mai multe info despre Barcelona cu copil mic ? Am vrea si noi sa mergem la vara cu Patricia care va avea un an si un pic. Am mai fost, dar numai noi doi. De exemplu, ati luat taxi de la aeroport la hotel? V-au luat fara scaun de masina pentru bebe, ca ma gandesc ca nu aveati la voi?


anya
Nici eu nu recoman litoralul romanesc pt copii. Eventual daca nu ai alta varianta (financiar-vorbind), sa incerci la o vila (gazda) sa ai acces la bucatarie sa faci tu de mancare pt pui si voi iar la plaja sa alegi "marginile" de statiune unde e mai putina aglomeratie si mizerie. O varianta ar fi Eforie Nord si sa faci plaja (dar te deplasezi zilnic cu masina) in zona dintre Eforie Nord si Eforie Sud. Daca dispui de ceva bani, cere de la agentiile mai serioase recomandari de cluburi family (la turci e super). Cu 1000 de euro stai o saptamana fara probleme. Pt copil pana in 2 ani nu platesti avion si nici cazare/masa. La hotel vei avea patut pt copil, scaunele la masa, mancare dietetica, ba chiar anul trecut aveau si Milch-bar (adica la orice ora te duceai iti puneau in biberon lapte). Noi am preferat cluburile cu verdeata multa. Cauta pe net Champion Holiday si Hotel Samara. Asta a fost optiunea noastra si am fost f. multumit. A sa nu uit, un alt criteriu a fost sa fie relativ aproape de aeroport, pt ca nu vroiam sa merg x-ore cu autocarul.

Cat despre beneficii, lasa copilul sa se joace la soare dimineata si seara iar in rest, vezi ca au locuri de joaca pt copii plasate sub copaci asa ca le poti folosi la orice ora. Seara au discoteca pt copii si personal care ii invata sa danseze (dansuri de copii) Ce mai, daca as avea bani destui m-as muta in Turcia la un club de genul asta.


ellinia
Noi am fost anul trecut cu bebe de 6 luni si doua zile la mare, era inceputul lui septembrie dar am prins caldura foarte mare. Normal ca nu puteam sta la hotel asa ca am mers la o doamna recomandata de cineva care merge de vreo 5 ani in fiecare vara la ea. Conditii foarte bune, liniste, foarte curat, o bucatarie cu tot ce-ti trebuie deschisa non-stop - era in curte. Mergeam la plaja cu masina, era curata, plaja aerisita - fiind sfarsit de sezon, Stefan a fost foarte incantat, s-a si bronzat. Pentru mine a fost cam obositor si de multe ori nu puteam merge la masa de seara ptr ca ori dormea Stef ori nu era in conditii sa poata fi scos la restaurant, asa ca de multe ori mancam pizza si beam bere afara pe terasa, sub vie si era mai fain decat la cel mai tare restaurant.

eduard2005
mai fetelor, frumoasa este Turcia, Antalya este superba, dar ce facem cu gripa aviara ????


Bebe Beca
Am vorbit cu un prieten de-al nostru, turc, despre gripa aviara si ne-a spus ca probleme sunt numai la familiile foarte sarace, care nu au grija sa respecte regulile de minima igiena.

Noi am fost anul trecut in Turcia si am inchiriat o vila, tocmai pentru a face noi mancarea pentru bebe. Am fost cu masina, vila era pe un deal, priveliste minunata, liniste, piscina.

In Antalya sunt vile minunate si apartamente frumoase, la preturi foarte mici. Spre exemplu, am vazut un apartament amenajat fain, dupa parerea mea, care costa, in sezon, 377Euro/saptamana.
http://www.ownersdirect.co.uk/turkey/TK101.htm

pisi-ella
Eu am fost cu Emma la mare cand avea 1 an si 2 luni si nu am avut probleme de nici un fel! (exceptand faptul ca nu-i placea nici nisipul, nici apa si urla ca din gura de sarpe si pe nisip, si in apa ) Am stat in Mamaia, la o gazda...Am avut aragaz, frigider, tot ce ne-a trebuit. Emmei chiar i-a mers ff bine, a mancat, a dormit...s-a mai calit un pic, ca o scoteam in fiecare seara sa-i bata briza in nas, gura si urechi , a fost super-ok. A mancat ce i-am gatit eu. Aveam si borcanase...insa nu prea-i mai placeau. Asa ca...faceam o mancare la 2-3 zile si era toata lumea multumita!
Nu i-am dat NIMIC de la terasa sau restaurant. E f riscant pentru un copil asa mic.
La vara avem de gand sa mergem ia..., in patru de data asta . Matei face 1 an in iulie...asa ca e taman bine!

claudiasabou
Buna,poti sa mergi linistita.Eu am fost anul trecut cu Rebeca ,avea si ea 1,1 ani.I-a placut foarte mult in apa si sa se joace in nisip.A fost un pic mai greu pentru noi ca trebuia sa ne facem programul dupa al ei si nu prea ne-am relaxat,dar nu ne plangem ca doar pentru ea ne-am dus.Si a fost foarte bine ca am mers pt. ca inainte de a merge la mare rebeca era destul de sensibila ,dar de cand am venit de la mare si sunt 8 luni de atunci Rebeca nu a fost deloc bolnava.Anul acesta suntem hotarati sa mergem iar.Va pup si distractie placuta.


cgaby

buna.
stef a fost prima data la mare la 1 an si o luna..si ce i-a mai placut...alerga pe nisip, faceam castele la malul apei....si a mancat si a dormit...ca niciodata!
succes! si vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

La mare la soare
miki_c
Mergem sau nu la mare cu copii? As dori sa aflu pareri personale de la mamici dar si recomandarile facute de pediatrii.

Eu am 2 copii de 6,5 ani Alex si 1,5 ani Bianca . Cu Alex am fost la mare cand avea 1 an si 10 luni Totul a fost bine pe perioada cat am stat acolo dar dupa cateva luni am observat ca au inceput sa-iapara alunite care pana a merge la mare nu le avea. Sa fie oare de la soare? Am mai fost de atunci la mare si i-au mai aparut cateva. Eu din cate am auzit pe la diverse emisiuni sunt medici care nu recomanda expunerea la soare de nici un fel pe motiv ca oamenii nu constientizeaza cat de rau face organismului.

Mie medicul pediatru mi-a recomandat pentru amandoi hotarat la mare lasoare. Eu una nu prea sunt de acord cu soarele pentru ca si mie mi s-au inmultit alunitele cu fiecare vizita la mare.

Voi ce pare aveti?


Flaflo

Eu inca nu am vazut asemenea emisiuni....., poate era vorba de Australia sau Noua Zeelanda, deasupra carora este gaura in stratul de ozon!? Majoritatea pediatrilor recomanda marea pentru intarirea sistemului imunitar! Exista o serie de creme protectoare special pentru bb-i, iar pe cap obligatoriu palariuta de soare. Nu stiu deca alunitele au vreo legatura cu mersul la mare, ar trebui sa clarifici asta la un dermatolog! Noi mergem in saptembrie la mare, Bianca va avea atunci 1 an si 8 luni.


nicoled
Eu am fost cu fetita mea la mare prima dat cand avea 9 luni si apoi la un an si 9 luni.S-a simtit foarte bine,nu i-au aparut nici un fel de alunite,dar nici nu am folosit vreo crema protectoare,doar cu ulei de copii de la HEMEL(produs natural cu extracte de plante,uleiuri vegetale si uleiuri eterice),dar nu am stat mai mult de ora 10.Foarte importat este aerosolul pentru intarirea sistemului imunitar si pentru fixarea vitaminei D pentru sistemul osos.


claudia_a
Ioana mea a fost la mare prima data la 8 luni, apoi am dus-o si la 1an si 8 luni ... nu am observat nimic deosebit! Dar noi ieseam pe plaja pe la 6, ne plimbam pe mal pana pe la 7:30, apoi papica de dimineata, stat la plaja pana la maxim 10:30 apoi in parc la leagan pana pe la 12, la masa de pranz si apoi in camera pana la ora 17! Uneori mai ieseam si dupa amiaza cand nu era foarte cald, alteori stateam in camera pana pe la 18 si ieseam la plimbare prin satul de vacanta sau prin statiune pana seara pe la ora 23!
Pentru ca ne sculam asa de devreme dimineata, la pranz dormea foarte bine si puteam sa stam in camera cat e soarele puternic! Am evitat cat am putut statul la soare intre orele de varf!
Eu sunt pentru mareeee... abia asteptam sa vina vara!
Si Ioana abia asteapta sa se joace cu nisip!


elyanne
Eu am fost la mare anul trecut cand mandra avea 8 luni... Am intrebat pediatrul inainte, care mi-a spus sa ma duc linistita, ca este f. bine pentru bb... cu o singura conditie... sa respect orele de stat in camera... intre 10-17 fara iesiri afara... nicaieri... nici macar in parc...

Apoi, sa ii pun mereu palarie pe cap... si pt. ca era prea mica, mi-a zis fara creme de protectie solara... atat sa nu stau cu ea la soare intre orele de mai sus si o sa fie ok.

Si legat de alunite... la mine n-am observat diferenta, ca aveam destule si inainte... insa la pitica mea... nu a aparut nici una in plus... Dar ma gandesc ca e normal sa apara treptat alunitele... altfel cum am avea? Ca eu nu m-am nascut cu alunite... au aparut treptat...

mira_m
A mea avea un an si trei luni. Toata lumea spunea ca trebuie sa o duc dar a racit groaznic de la briza, ea care nu mai racise niciodata. Nu a fost grav dar sperietura ne-a stricat putin distractia!

anemona
Chestia cu alunitele este oarecum adevarata pentru ca am mai auzit, la cei care au genetic o predispozitie, sa aiba o explozie de alunite dupa expunerea la soare. De aceea eu am folosit creme de protectie cu factor mare pt fetita mea. Am o prietena a carei fetita a fost inscrisa la inot o luna de zile acum doi ani la un bazin in aer liber vara si a stat acolo in soare neprotejata cu creme, dupa care i-au aparut pe fata cam 10 alunite. Eu ii dau cu crema buburuzei chiar si in parc cand mergem, daca e soare puternic, tocmai din acest motiv, ca soarele stimuleaza melanogeneza si se poate sa apara aceste alunite.


daniella4
Da, asa e!
Eu am o predispozitie la alunite si de-a lungul anilor se tot inmultesc. Pediatrii recomanda mare si soare, vom merge si noi si sper din tot sufletul ca sa nu-i apara si lui Alex alunite.
Ce creme sunt cele mai eficiente?


Andra28

Medicii pediatri recomanda expunerea la soare a copiilor, in intervale orare clare, pentru diverse beneficiii printre care si intarirea sistemului imunitar.
De exemplu, mie dr. mi-a zis sa nu-i mai dau vigantol in lunile de vara, atunci cand copilul iese afara in aer liber si soarele "il vede mai mult la fata".


miki_c
Dar stiati ca se spune ca aceste creme de protectie sunt egale cu zero. Un medic specialist a spus ca nu exista nici o crema care sa diminueze fectul razelor solare.


Flaflo
Noi am folosit Pantene Baby cu factor de protectie 40, exista si de la Nivea o crema de bb, tot cu factor mare.
Miki, nu cred ceea ce spui tu, cremele de soare au un foarte mare rol, insa trebuie sa folosesti factorul adecvat tenului tau. Iti spun asta din proprie experienta, eu fiind blonda si cu un ten foarte deschis si predispus la arsuri solare. Daca nu ma dau cu crema, in 10 minute sint rosie ca racul, dar cu o crema cu factor 30 (cind incep sa ma expun la soare) nu patesc absolut nimic. Apoi treptat scad factorul de protectie (mai jos de 10 nu ma duc niciodata).

asi
Sunt de acord ca nu exista creme cu efect 100% impotriva radiatiilor solare nocive.Dar sunt creme care diminueaza (considerabil uneori) efectele nocive ale radiatiilor.
Oricum expunerea la soare prelungita(cu sau fara crema) e nociva.


mamagiuliei
Am fost anul trecut cu mandra de 1 an + 1 saptamana , am stat pe plaja intre 9-11 cu creme si palarii si tricou sa n-o arda soarele pe umeri, si intre 17-20, dupa care plimbari pana pe la 23,00. A fost foarte bine. La mare se merge pentru aerosoli mai ales
Anul asta repetam
aime
Si eu l-am dus pe Vladimir la mare, anul trecut cand inca nu implinise 8 luni, l-am tinut dimineata si dupa masa tarziu la plaja, la umbrela, niciodata expus direct la soare (n-au cum aparea nici eruptii, nici alunite), l-am cremuit cu ce trebuia, n-au lipsit plimbarile de la 7 dimineata pe plaja cat si cele de seara...sfatul pediatrului a fost ptr mare...si l-am adus de acolo, mai grasut, mai vioi si cu un program f bine stabilit de masa si somn.


b_irina_c

Eu anul asta intentionez sa ma duc cu bb la mare. Voi respecta orele de expunere si categoric voi folosi crema de protectie si palarita obligatorie. Si eu ma fac rosie ca racul fara crema.
Alunitele eu stiu ca sunt ereditare (dar nu bag mana in foc ca e asa). Tatal meu e plin si la fel sunt si eu. Sotul si el are multe si cred ca si bb va avea...
Distractie placuta tutror la mare sau la munte !

sinzi_ana
Poate erau pistrui...
Mie imi de la expunerea la soare imi apar pistrui peste tot...si daca sunt vreo 3 zile cu nori imi dispar (marea majoritate)...si tot asa...

Noi am mers in parc in fiecare zi (am stat in Constanta) la umbra la orice ora...si la plaja in fiecare vara aproape in fiecare zi (de obicei dimineata pana in 11 si seara dupa 17.00...

Aici, stam in Florida si mergem des la plaja...folosim crema protectoare dar nu mereu...doar intre 11.00 pranz si 18.00 dupa amiaza!!!


oana_r
miki_c, eu am fost cu matei anul trecut la mare,avea 1 an si 7 luni si acum are vreo 6-7 alunitre pe corp,sper sa nu-i mai iasa. si eu am un semn de intrebare. cu toate ca am respectat programul de plaja, datul cu crema tot i-au aparut.si eu si mama avem multe alunite, dar el mi se pare prea mic pentru a avea. am sa sun azi sa intreb medicul.
multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cu bb in concediu - de la cate luni?
mandyksch
In vara asta, inainte de intoarcerea mea la serviciu am vrea sa mergem in concediu pentru macar o saptamana. BB va avea atunci vreo 8 luni si jumatate.

Inca nu ne-am decis unde sa mergem. La mare e putin probabil pentru ca amandoi preferam mai mult muntele, apoi avem o oferta f. avantajoasa din Ungaria unde am putea sta doar noi trei intr-o mica vila (unde bb nu ar deranja pe nimeni-mai ales noaptea cand el se mai trezeste si face cate un mic concert).Deci mai cugetam.

Voi la cate luni ati mers cu bb in concediu si unde, la munte, la mare, in strainatate? Si alta chestie? Cam ce ar trebui sa duc cu mine? De ex. patut pliant de voiaj, blender pt. papa, carucior etc.

Bebe Beca
Noi am plecat in concediu prima oara cand avea Rebeca trei saptamani. La mare.
Iar cu voi ar trebui sa luati tot ceea ce folositi si acasa: pat, carucior, mancare, cosmetice pentru baie, sa ai o mica trusa de prim ajutor, scaun pentru masa, etc.

Klaus29
noi am fost cu andrei cam tarziu in concediu (avea 1an jumate).... si am fost la mare...
dar am vazut bb mult mai mici (chiar mai mici de 8luni)...
iar cu tine ar trebui sa iei tot ce folosesti si acasa (inclusiv carutul pe care noi l-am uitat acasa si i-am simtit lipsa din plin... mai ales eu...)

ankalaura
Noi, prima data, am fost plecati cand fata avea 6 luni. Acum, privind in urma, nu cred ca as repeta figura! Am plecat incarcati mai ceva ca un pom de Craciun, inclusiv cu cuptorul cu microunde, storcatorul de fructe si blenderul dupa noi!!! Am vazut inca foarte multe cazuri in care copiii s-au comportat grozav, inca de mici.
Nu pot spune ca fi-mea a fost un copil agitat, insa a fost cu figuri, sa nu fie laptele prea cald, sa nu fie prea rece, la fel apa, mancarea, supa.... Ba vrea suc, ba nu vrea, ba cere de mere, cand i-l faci vrea de portocale.... Trebuia sa am cel putin un plan B mereu, daca nu si C si D...
A doua oara, avea un an si 2 luni, a fost ceva mai simplu, ca deja avea un meniu mult mai variat si deja mergea singura. Dar tot cu pampersi dupa noi, schimburi in 'caz de' - era toamna si am nimerit zile ploioase...
Eu am uitat acasa in aceasta a doua excursie - papucii fetei, un ibric si termoplonjorul pt incalzit laptele cand i se nazarea ei (ca se trezea inca noaptea si n-aveam chef de bantuit la asa ore..)
Plimbare placuta!

aurelia1278
Noi am fost prima data la 6 luni, la munte si a fost totul perfect (cu exceptia maldarului de bagaje pe care a trebuit sa-l caram).
Am cam plecat cu toata casa dupa noi. Pat, asternut, carusel muzical (la care tinea foarte mult), cd-player+CD-urile preferate, carucior, biberoane+tetine, suzete, oale si cratiti (inclusiv pentru fierberea biberoanelor), apa plata (cand s-a terminat stocul nu am mai gasit aceeasi apa, a trebuit sa cumparam alta marca), o provizie de mancare bebe pentru cateva zile (pana ne-am dezmeticit si am gasit ce si de unde sa cumparam), pampersi, servetele umede, cosmeticale, cadita de plastic, haine subtiri si groase, incaltaminte subtire si groasa (daca e cazul), blender, cutit care sa taie bine, lingurite pentru bebe, castronele pentru bebe, Baby Drink sau asemenea (daca e cazul) + ceaiuri, prosoape, bete de vata+ser fiziologic pentru nas (noi asta folosim), bete de sters urechile cu opritor, antitermice/analgezice (de tip Nurofen si Calgel), anti-tuse (noi am luat Ambroxol), termometru, jucarii (cateva care-i sunt cunoscute, sa nu fie schimbarea prea mare), crema de fata pentru vreme urata (vant/ger), crema protectoare pentru soare, crema contra tantarilor, forfecuta lui bebe, pieptan/perie bebe.


mandyksch
E clar fetelor. E mai rau decat imi imaginam. Se pare ca va trebui sa inchiriez o rulota. Stai sa vada tati lista.

pisi-si-boscu
Ba sa stii ca eu am fost cu bb la mare pe la 6 luni si jumatate, am luat cu noi numai biberoanele si un aragaz de voiaj foarte mic pentru incalzit laptele; in rest, bagajele lui au fost caruciorul ( pe care l-am carat degeaba, o barcuta de plastic gonflabil in care statea toata ziua, cu apa sau fara apa si umbrela de soare. Lapticul l-am cumparat de la alimentara, Dorna UHT, si am mai avut cu noi niste borcanele de piure de fructe. Hainute extrem de putine, mai multe au fost palariutele de soare. Ne-am descurcat foarte bine, si fara blender si fara cuptor cu microunde, ca doar eram in concediu si nu ma apucam acum sa fac sucuri sau supa !!!
Daca vrei sa te simti bine te stresezi mai putin, si te intinzi cat tine plapuma, in acest caz, portbagajul...


theo_2004
mandyksch nu te descuraja asa repede.
tu iti cunosti copilul si sti ce nevoi are. poate nu e asa ... "dificil" (nu vreau sa supar pe nimeni) si iti va fi mai usor.
hai sa-ti spun cum am facut eu si nu am suferit deloc si am calatorit muuult:
* primul concediu a fost de fapt un week-end la munte cand bb avea 5 luni, papa doar tzitzi si a fost usor. am luat doar patutul + asternut + cateva din jucariile preferate, pampersi, servetele,un bibe pt ceai eventual si multe hainute. cadita nu am luat niciodata pt ca faceam dus cu el in brate: eu il tineam si tati il sapunea apoi tinea dusul pe noi si il clatea. caruciorul normal ca era nelipsit.
* am mai fost in week-enduri la munte si fata de ce am luat anterior am adaugat borcanase si solutie pt sterilizat bibe + o craticioara mica si cam atat.lapte de la tzitzi pana la 11 luni.
* la 7 luni am fost la mare. la lista am adaugat o piscina gonflabila si cam atat.
* am repetat concediile la mare inca de 2 ori (mergeam de joi pana luni. suuuper frumos, de neuitat. seara mergeam la plimbare pe faleza si la terase si in alte statiuni si pana la 1-2 noaptea. bb dormea dus, in carut, in scoica in masina si apoi in patut la hotel. il imbracam in pijamaluta si deasupra ii puneam ceva usor de dezbracat, o caciulita si o paturica, si gata. suuuper frumos.
* la 10 luni am fost la mare in spania, cu avionul, o saptamana, suuuuper frumos. dimineata la plaja si dupa pranz la plimbare prin barcelona pana seara. am avut carutul cu noi, bb mai dormea mai se uita in jur, papa borcanase, bea suc. am specificat la hotel ca doresc patut pt bb, am primit si de acasa am luat cateva jucarii si asternutul. am cumparat de acolo borcanase si suc si pampersi si servetele, nu m-am carat cu ele de acasa.
* am mai fost un week-end la munte la intoarcere.
*la 1 an si 2 luni am plecat 15 zile in austria de sarbatori, cu masina. deasemenea a fost SUPERB. am urcat la 1900 m altitudine cu telecabina si telescaunul, ne-am plimbat muuult prin zapada, a nins non-stop 7 zile dar ... era perfect pe drum, aleile batatorite, era o feerie si la -13 grade. am avut si lapte praf si un incalzitor pt biberoane si borcanase.

acum pregatim vacanta de vara, inca nu ne-am hotarat.

am mai avut la noi o trusa de prim ajutor: antitermice, sirop pt tuse, picaturi de nas, un antibiotic, ceva pt diaree si nr de mobil al doctoritei. NICIODATA nu am avut probleme. nu am plecat niciodata cu rezerva de apa plata.

concediu placut !!!!

eu zic sa iti analizezi bine puiul si sa nu te descurajezi.

sinzi_ana
Daca nu mergi in varf de munte...bani sa ai!!! Ca in cazul in care uiti ceva poti sa cumperi...
In rest nu uita copilasul si mancarea de pe drum!!!!

Eu am plecat in uk cu bb de 3 luni prima data (singura), am avut 2 biberoane cu mine, laptele praf masurat deja in cutiute (speciale), apa plata, diapers, servetele umede si un prosopel...(in bagajul de mana)...si de atunci am tot plecat cu el in drumetii!!!

De fiecare data cand plec, verific sa am tot ce imi trebuie pentru drum, ca in rest gasesti tot ce iti trebuie la toate buticurile!!!!

Si crede-ma cu bebe mic e mult mai confortabil decat cu unul de 3 ani!!!! Eu va sfatuiesc sa calatoriti acum cat mai mult cat bebe sta in carut si poate sa traga si un pui de somn acolo, si nu are pretentii decat sa fie mancat, schimbat si plimbat!!!


bebestrumfitza
Weekenduri la munte de la 2 luni, si la 5 luni am fost o sapt la Londra. Totul a fost ok!

ankalaura
Aha! Pai fratilor, cand bebe papa tzitzi totul se simplifica extraordinar! Eu am luat cuptorul cu microunde, normal, pentru ca unde eram n-aveam decat curent electric si o bucatarie la care noaptea accesul era dificil! Cum ii incalzeam laptele?? Era sa suflu in el???
Si normal ca am luat blenderul pentru piureuri, pentru ca fata mea nu manca borcanele si era prea mica sa mestece! Ce era, sa ii mestec eu?? Dar CDplayerul nu l-am luat
Mandy, nu te descuraja! Nu iti trebuie o rulota daca esti inteleapta, noi avem un mic Matizel, si ne-am descurcat noi doi si bebe mic. Tu nu trebuie decat sa faci o selectie corecta in ceea ce stii ca are copilul tau nevoie. Apa plata poti sa cumperi de unde mergi. Sa nu uiti olita, daca bebe sta la olita. E de preferat ca acest prim concediu sa nu fie foarte lung. Ai sa vezi ca va fi foarte bine.

Kittycat

Noi am fost prima data cand avea 8 luni jumate. Am fi plecat noi si mai devreme, dar n-am putut din cauza serviciului, nu din alt motiv. Am plecat la socrii mei, care stau intr-o zona superba, de deal-munte. Am carat cred ca jumate din casa, patutul pliant, carutz, blender, etc...


matildasep
Si noi vrem sa mergem in vacanta in Turcia , cu masina. Problema e ca , nu mananca nimic la borcan , si totul sa fie dat prin mixer. Pe drum o sa-i dau mancare pregatita de mine si congelata, pana la masa probabil ca o sa se decongeleze , iar de incalzit o sa-i incalzim in apa fiarta de la o benzinerie.
Acum nu stiu cum o sa fac cu mancarea la hotel,cum o sa-i prepar, mai ales ca trebuie sa-i dau prin blender? ar trebui sa-mi iau vase si detergent pt . spalat biberoane (pt. ca inca mai bea doua biberoane pe zi), farfurii, lingurite... A fost cineva la hotel in Turcia? si cum v-ati descurcat?
O sa-i luam patul, carutul , nu cred ca e necesar sa-i iau si masa, o pot pune in carut sa manance, hainute si restul....

theo_2004
am o prietena a carei fetita nu manca borcanase. inainte de plecarea in concediu a inceput sa-i dea borcanas amestecat cu papa facuta in casa. dupa 2-3 sapt a inceput sa pape si numai borcanas. eu mai multa incredere in borcanas decat in papa de la restaurant, fie chiar si pui la gratar cu legume natur. prefer borcanas in concediu.

mandyksch
Mersi mult pt. raspunsuri fetelor. Pana la urma cred ca am putea alege f. bine de ce avem stricta nevoie si ce nu este neaparat necesar.Intr-adevar multe lucruri pot fi cumparate de la fata locului. In special pt. papa. Papa as putea sa-i dau in scoica-daca o mai incapea atunci. Si altele.

Ma tem insa de drum. Adica pana acum n-am facut drum mai lung de 70 km. A fost ok, dar pt. ca nu aveam inca scoica l-am dus in brate. Nu stiu cum s-ar comporta insa acum, cand la drumuri scurte il punem in scoica. Ii place , nu pot sa zic ca nu, dar la drum lung cum sa facem? Stiu ca in strainatate este obligatoriu sa pui copilul in scoica/scaunel si e normal asa. Insa stand asa cu siguranta nu prea o sa poata dormi? Sau gresesc? Voi cum ati procedat?


Roxana_G
Noi am fost in Grecia, cu masina, cand Alex avea 6 luni. A dormit in patutul de acolo si am carat biberoane, haine, scutece, lapte si cateva oale in care ii faceam piureul ei de legume (nu voia deloc de la borcan). A fost super ok si pe drum si acolo, a dormit foarte bine, a mancat excelent si am avut multa liniste. Ceea ce nu se poate spune despe anul trecut, la 1 an jumate, cand misuna, nu manca, fugea de colo colo si protesta la orice, si cand m-am jurat ca nu mai merg nicaieri cu ea.


JARMO
Noi vom pleca peste o luna jumate in Finlanda , cu avionul si am mari emotii , e prima data cand plecam de acasa pe o distanta asa mare ( acum Emilian are 4 luni si o saptamina ).
Cea de-a doua vacanta va fi in septembrie cand vom veni in Romania si acest lucru ma cam pune pe gindite, cum va rezista oare bebe intr-un scaunel de masina atatea ore ? Nu va amorti ? Se va plictisi repede si atunci ce voi face , cu toate ca el doarme dus in masina, insa nu va putea dormi o zi jumate non-stop , nu-i asa ? Daca voi ati trecut prin asa ceva, astept sugestii , multumesc !


Bebe Beca
Jarmo, cred ca va fi suficient daca veti lua niste jucarii pe care sa le poata folosi in masina, daca veti putea crea o atmosfera de joaca, cu ajutorul unor CD-uri cu muzica pentru copii si daca veti mai face si cateva opriri, totul o sa fie ok.


paxela
noi am plecat prima oara cand avea 7 luni, in grecia pe autocar,drum pe noapte , nu a stiut soferul ca are bebe in masina decat in vama la greci dimineata cand se trezise
cu noi am luat asa pampers, paturica, hainute, barcuta de plaja( nefolositoare ca am cumparat alta), fierbator, blenderul(din ala cu picior) si carutul sport, medicamente pt orice ( nurofen,algocalmin, smecta, enterol,un antibiotic cu spectru larg, ceva de alergie, creme de soare, produsele de la baita ), niste jucarii, biberoane, lapte praf, cereale, si borcanase( cam pt 2-3 zile)

Cerasela67
Noi am mers la mare la 1,1 ani pt. ca fiind nascuta in iulie nu am putut sa mergem in concediu la o luna! Nu am luat cu noi in mod special decat laptele praf pe care il foloseam, in rest a mancat la restaurant, medicamente de toate genurile si crema de plaja cu factor de protectie mare, asa mare incat copilul nu s-a bronzat deloc insa a stat la soare tot timpul...incaltata cu sandale ca o deranja nisipul.
Nu am avut curajul sa plecam din tara cu copil mic pt. ca ne gandeam la drumurile prea lungi si prea obositoare pt. ea.
Acum este fata mare, are aproape 6 ani si vom pleca in Suedia, cu avionul insa ca "pe jos" facem 3 zile si e prea mult. Cu toate ca niciodata nu am avut probleme cu ea la drum (mai exact a dormit mereu si in tren si in masina) mi se pare un drum prea lung si prea obositor chiar si pt. mine.
Eu cred ca la 8,6 luni e OK, poti merge cu el oriunde!


mandyksch
Si pana la urma cum e mai bine - dupa experienta voastra- sa calatoriti ziua sau noaptea cu bb? Noi cand eram singuri si plecam la drum lung circula noaptea, dar acum cu bb mic nu stiu cum sa procedam. Nu prea imi vine sa cred ca peste noapte bb poate dormi in scoica caci totusi nu e prea comod.


Bebe Beca
Eu cred ca noaptea este cel mai bine, daca voi puteti.

carolinah
Noi am mers cu Ana inca de la 3 luni la mare. La Alina am inceput mai tarziu si ne-a parut rau...

Cred ca poti calatori noaptea fara probleme, ca doarme de rupe in scoica aia! Noua nu ne place noaptea, de aceea noi plecam mereu in zorii zilei.


madade

noi am plecat la 3 dimineata tocmai ca sa doarma copilul pe drum; si a dormit in doua randuri - si in scoica si in scaunel - pana la pranz (cu pauza de masa de 30 min)
Raporteaza la Moderator

JARMO
Multumesc , BEBE BECA penrtu sugestii ! De oprit sigur ca o vom face , pentru papica, pt. toaleta si chiar pt. a ne dezamorti "incheieturile ". Am sa-i cumpar jucarioare noi, poate asa nu se va plictisi repede de ele .

Tia
prima iesire de 4 zile a fost la munte cand Alexandru avea 2 luni si jumatate, dar a fost ca si cand am fi plecat cu toata casa in spinare. sa fiti pregatiti.


amarantina
Noi am fost plecati din tara cu masina cand fi-miu avea nici 4 luni. Aveam mancarea la purtator si a fost foarte simplu. El a dormit absolut tot drumul in scaunel (16 ore la dus si 18 la intors). Cand se trezea nici nu opream masina, ma mutam pe bancheta din spate, il schimbam rapid si ii dadeam sa suga. Apoi se culca. A fost cea mai misto vacanta cu el.
La 10 luni am plecat pana pe Valea Prahovei (2 ore de mers) si a facut un scandal monstru, s-a plictisit, plangea, voia sa stea in brate si eu nu-l luam pentru ca mi se parea tare periculos. Am oprit de nu stiu cate ori si drumul a fost un cosmar. La destinatie a fost ok pentru ca inca statea in carut, nu mergea singurel.
Am mai plecat cu el si pe la 1 an si 3 luni: drumul a fost la fel - de cosmar, am zis ca nu mai plec nicaieri cu el pana la 3 ani. Dar tot am plecat, si nu pot sa zic ca a fost nasol, dar nici nu mi-a tihnit nimic: voiam sa mananc, nu ma lasa, voiam sa fumez, statea numai in mine desi ii spuneam si eu si ta-su sa se duca mai incolo, lua sucurile de pe masa si dadea pe el, a dat cu capul de o masa din piatra si a urlat de-l stia tot hotelul, etc. Am realizat ca daca vrei sa te relaxezi in concediu, pleci fara copil.
A, in avion a fost cuminte. Avea 2 ani, n-a dormit dar s-a jucat si s-a uitat pe geam, chiar daca nu vedea decat nori. I-a placut. Am vazut si un copil de 3 luni si nu i s-a auzit gurita cat a durat zborul (2 ore). De-abia cand am aterizat s-a trezit, asa ca pentru calatoria cu avionul nu trebuie sa-ti faci probleme. Cel mai bine ar fi sa te intorci tot cu avionul, tu cu copilul. Platesti biletul, dar macar stii ca nu-l chinui nici pe el nici pe tine cu un drum asa lung. Totusi, poti sa-l testezi pe la sfarsitul lui august sa vezi cum se comporta la un drum de mai multe ore. Iar daca e ok si va opriti si pe drum mai des, atunci aventureaza-te.



theo_2004
mmandyksch sa sti ca bb doarme ff bine in scoica sau scaunel de masina. noi tocmai ne-am intors dintr-o calatorie ca Viena si bb a dormit tot drumul cu pauze de 30 min in care il schimbam si ii dadeam papa. i-am cumparat un colacel pt gat cu un maimutoi atarnat si a fost super, super bine.

va doresc drum bun si ff mult optimism ca este f important. copii simt stresul parintilor si il preiau, amplificandul. asta am constat pe pielea mea.


mariana_1976
Jarmo,Cerasela
Sa nu va faceti nici un fel de probleme daca veti calatori cu bebe in tarile Scandinave.Peste tot exista facilitati pt.persoane cu bebelusi.
Mie in avion bebe mi-a cam facut urit,dar suzeta ajuta enorm in timpul decolari si al aterizarii.

Am asteptat in aeroport cam mult si la controlul pasapoartelor bebe devenise un adevarat megafon!!!
Nimanui insa nu-i daduse prin cap sa ma lase sa trec mai in fata,desi toti zimbeau f.ingaduitori uitindu-se la ce scene imi facea!
Cum am ajuns in Ro,citeva persoane dragute mi-au dat imediat rindul lor la coada,vazind cit se chinuia bebe...

Primul concediu l-am facut iarna la multe grade minus...Bebe avea doar 8 luni,insa am cumparat borcanase de mincare+ formula de gata din orasul unde ne-am cazat,patut era in camera fiindca comandasem la cumpararea biletului de cazare,hainute,carut,marsupiu,cearsafuri,pampersi si jucarii am carat cu noi.Altceva nu ne-a trebuit.


mandyksch
Fetelor multumesc pt. raspunsuri.
Ieri l-am "testat" pe bb. Am facut un drum mai lung si din pacate desi ii era somn ca nu dormise de cateva ore bune, a dormit in scoica doar 20 minute. Fix. Exact cat doarme si in carucior cand il scot la plimbare. El doarme prost ziua si din pacate nu e copilulu care doarme unde il apuca somnul. Chiar si in patutul lui doarme f. putin ziua. . Nu a plans dupa ce s-a trezit dar oricum cred ca nu se poate odihni deloc cu reprizele astea de 20 minute.
Am oprit masina si am stat un pic la iarba verde dar bb a inceput sa maraie si pana la urma a trebuit sa mergem acasa....of, of nu stiu ce sa facem.


theo_2004
mandyksch si puiul meu nu a fost incantat la inceput de calatorii. a trebuit educat in acest sens. am facut drumuri scurte prin oras cu masina, apoi am iesit putin din bucuresti si in timp am marit distantele. la inceput dupa 10-15 minute incepea sa planga si opream masina il luam in brate, il linisteam si plecam mai departe. mai treceau 10-15 minute si o luam de la capat. pana la urma s-a obisnuit si doarme f bine in masina sau in bucuresti se uita pe geam, imi spune ce vede, se joaca cu manutele sau ii dau sa pape o felie de mar sau un biscuite sau ii dau sa bea putina apa sau ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vacanta in strainatate
soriceel
as vrea sa plec cu fetita mea de 1,7 luni in concediu (hi,hi sunt optimista, nu?).ma gandeam ca serviciile de la noi cam lasa de dorit, in plus eu nu mananc carne si m-am saturat de unicul meniu: ciorba de legume, cartofi prajiti/bulete de cascaval/mamliguta+B+S, papanasi si cum am gasit cateva oferte pt. bulgaria sau turcia (e adevarat ca mai costisitoare: cel mai ieftin in bulgaria 11euro/zi/pers. si in turcia cu avionul-7 zile+demipensiune+taxe=13 mil ROL) ma gandeam ca ar fi interesant. dar mi-e sa nu fim pacalite. imi puteti recomanda cate ceva? tara, localitatea, eventual hotelul, agentia si daca pot sa-i prepar ei cate ceva de mancare si ce sa nu uitam sa luam cu noi. orice mi-ar fi de folos.credeti ca m-as putea descurca doar eu cu ea? si max.20 kg bagaj? trebuie sa car umbrela de soare, robot de bucatarie, fierbator, cratita, oala?ar fi prima data cand as pleca din tara-so please help!


anya
Daca zici ca puiul tau are 1 an si 7 luni, inseamna ca mananca relativ "normal", asa ca sfatul meu (daca poti) e sa mergi in Turcia la un club all inclusive. Nu vei avea nevoie de robot, cratite...cel mult iei laptele copilului daca nu vrei sa-i dai lapte de-al lor. De asemenea cauta un club relativ aproape de aeroport si cu plaja proprie de nisip. Iti recomand Turcia pt ca au servicii mult mai bune decat alte destinatii cat de cat accesibile. Eu am fost cu copilul cand avea 1 an si 5 luni iar anul acesta merg cu cel de-al doilea care va avea 11 luni la momentul concediului.
Cat despre alegerile noastre... anul trecut am mers la Hotel Smara in Bodrum, dar anul acesta am vazut ca s-a cam scumpit. De obicei cautam o locatie cu loc de joaca, animatie pt copii si multa verdeata (nu ne plac hotelurile fff mari). Foarte bine ne-am simtit si la Champion Holiday Village langa aerop. Antalia. Cu mancarea nu sunt nici-un fel de probleme la cluburile all inclusive. Cat despre agentie... eu am jonglat cu C&D, Vacanta, AliBaba si am ales cea care a dat pretul cel mai bun pt acelasi hotel (am ales hotelul si le-am cerut oferta).
Pt. pui nu vei plati nimic (cred ca doar viza 10$).


Mirela72
Si eu tot pentru Turcia as opta, a doua optiune ar fi Grecia, in nici un caz Tunisia.
De ce Turcia? Tara superba, servicii absolut ireprosabile, marea curata, clima mediteraneana - precis nu va ploua, preturi bune.
Cel mai bun pret pe care-l poti gasi este la o agentie din Turcia, noi asa am facut ultima data cand am fost. Am stat in Istanbul 2 zile si ne-am luat bilet pentru o saptamana in Alanya (e cam la 150 de km de Antalya).Preturile au fost cu 30-40% mai mici decat daca luam biletul din Romania, am stat la un hotel absolut superb (Belvedere)cu mancare foarte buna, plaja privata, piscina pt. adulti si pt. copii, statiunea este foarte frumoasa si curata, oamenii amabili si prietenosi. A! si in alt an am fost la Bodrum, si acolo mi-a placut mult, dar statiunea e mai scumpa si marea parca nu asa de spectaculoasa (plaja cu pietris).
Eventual ia legatura cu fetele din Turcia sa-ti dea ele mai multe detalii despre preturi, poate pot sa-ti faca si o rezervare buna.
Vacanta frumoasa!


roxisialexia
In Bulgaria la Nisipurile de Aur, conditii super...servicii de calitate la preturi foarte bune.

leeloo2004
Si eu ti-as recomanda tot Turcia, mi se pare ideala pentru vacante de familie cu copii mici. Au toate conditiile - patut pentru copil, scaun inalt la masa, bufet separat pentru copii (inclusiv dietetica - baiatul meu avea cind am fost 10 luni si ii dadeam de la bufetul dietetic - carne/peste fiert, cartofi fierti, legume, iaurt, etc). Mincarea e foarte bune, plaja amenajata, vremea super si preturile nu sunt foarte mari, plus ca zborul e de numai 1 ora. Noi am fost in Antalia, la Belek, hotelul a fost Crystal Palace. Singurul inconvenient al hotelului a fost ca era mai departe de aeroport si am mers destul de mult cu autocarul pina acolo - altfel a fost super!
Agentia prin care am fost eu a fost alibaba.
Vacanta placuta!

soriceel
multumesc mult pentru sugestii si raspunsuri, mi-ati dat curaj, sper sa ne descurcam. nu m-am lamurit insa daca trebuie sa anunt agentia si/sau hotelul dinainte ca sunt insotita de un copil cu varsta sub 2 ani, pt a i se pregati patut special s.a. apa este calda, pot sa intru cu ea? i-ar trebui piscina gonflabila? am mai vazut un fel de colac cu copertina, intr-o oferta carrefour-i-ar fi util?poate ma mai luminati.


Mirela72
Noi am fost in august, apa marii a fost calduta, poti linistita baga copilul in mare, chiar pentru cateva zeci de minute. Piscina gonflabila nu-s are rostul, iar daca ai gasit colac cu copertina e ok ca s-ar putea sa nu-ti mai poti scoate copilul din apa iar soarele e puternic la orice ora.


anca tanasica

io am fost si in antalya...a fost super...dar ia totusi hotel peste 3 stele...noi am avut de 4 si a fost OK...
in grecia e tot super...dar e mai scumput nitel...
in bulgaria mi se pare OK deocamdata...e ieftinut...cond.bune...aproape...dar dc da aviara si la ei...nu mai e sigur nici acolo...
la turci a fost deja aviara...grecia e cel mai putin expusa...

leeloo2004
soriceel, evident ca trebuie sa anunti la agentie ca pleci cu copil sub 2 ani - la fata locului iti vor pregati toate cele (ma refer la patut, scaun, etc - am uitat sa-ti spun ca au si incalzitoare de biberoane, cel putin unde am fost eu aveau).
Noi nu prea am intrat cu Stefan in apa marii ca se speria de valuri, dar in luna iunie cind am fost noi era ok. Noi am stat mai mult la piscina si acolo apa era super-ok!
Despre stelele hotelului eu ti-as recomanda chiar 5 stele si nu 4, iar de 3 stele nici sa nu te gindesti (cel putin in Turcia)!

mari78
Turcia, clar. Eu am fost uimita sa vad cat de mici erau prichindeii (erau si de 3 luni si mamicile la restaurant dupa ce papau ele, alaptau si bebeii).Si eu iti recomand cluburile all inclusive. Ca sugestie, pe probate (eu as mai merge inca o data acolo, ca in 7 zile, nu am reusit sa vad tot clubul), Titanic Deluxe Hotel, Lara, Antalya. Este un club super, de 5 stele cu ultra all inclusive. Ai spatiu rezervat bebelusilor in restaurant, cu scaune de masa si mancarica pentru ei.Iar pentru tine, o multime de feluri de mancare (sunt si pentru cei care tin regim de slabire), plaja privata, piscine de toate felurile, inclusiv una cu jacuzzi, una olimpica.Mai mult, exista club si pentru pitici, au educatoare care se ocupa de ei, gratis, cat sunt acolo, ii invata tot felul de jocuri si cantecele, chiar daca sunt de mai multe natii si seara, in amfiteatrul care este in aer liber, inainte de spectacolul pentru adulti, cei mici au propriul lor "show".Agentia cu care am fost nu numai atunci, este Mr.Peter Company (e prezentat pe larg hotelul pe site-ul agentiei), dar tu intreaba si la altele si alegi acolo unde e mai ieftin, normal. Uite si site-ul hotelului www.titanic.com.tr . Noi am fost acolo in luna de miere...
Concediu placut


Flaflo
Noi vrem sa mergem in Grecia, asa ca rog fetele care au fost acolo sa ne recomande un hotel cu plaja de nisip, ca am inteles ca majoritatea au plaje cu pietris! Multumim!


mari78
aaa...inca ceva util, zic eu, mai ales ca mergi cu un copil micut...e foarte cald in Antalya, asa ca cel mai bine ori mergi in iunie, chiar si la inceput, ori dupa jumatatea lunii august ! Noi am fost chiar la sfarsitul lui septembrie, a fot vremea super, numai ca se intuneca mai devreme si seara era un pic mai racoare


claujro
Sunteti curajoase nu gluma! Eu am fost in februarie cu Matei la Sinaia la schi (avea 2,2 luni) si am crezut ca o iau razna! NU a mancat nimic in restaurant, a fost marait si intors tot timpul de-mi venea sa renunt si sa ma intorc acasa.


anca tanasica
da.le mail si intreaba.i


sfat super util...la bulgari merge cu masina...dar la turci si greci numai cu avionul...

statiunea lara de la turci (e in antalya) e la m.mediterana...in partea de jos a turciei...deci pana la istambul faceti cu masina 1 zi jumate si pana la lara inca o zi jumate...cu avionul faceti o ora jumate pana la istambul si inca o ora jumate pana in antalya (istambul antalya este zbor domestic/intern...dar e la fel dpdv confort ca si cel international...acu' s.ar putea sa fie mai aglomerat in istambul...dupa incendiu)

io am stat in lara anul trecut o sapt...si pt.ca n.aveam chef de plaja (era iulie si f.cald) am colindat...

...plaja este cu pietris...in afara de cele particulare (care.s majoritatea ale hotelurilor si mergi gratis...in celelalte se plateste!!!) care au nisip adus cu basculanta...

...preturile sunt ok...adica de statiune...dar nu f.mari...

...pietrisul si nisipul de pe plaja sunt ingrozitor de fierbinti...la plaja nu se poate sta decat pana max.ora 10 si dupa ora 17.00...nu puteti merge la apa fara papuci...dar ii lasati la mal si nu ii fura nimeni!!!!

...la factorul de protectie se adauga 10 fata de Romania...ATENTIE!!!

Mirela72
Ma ierti ca te contrazic, noi am fost la hotel de 3 stele in Alanya si chiar am fost uimita de luxul, curatenia si mancarea foarte buna pe care am primit-o (bufet suedez de o calitate exceptionala) si crede-ma ca sunt foarte pretentioasa. Nu zic, poate am avut noi noroc, dar n-am avut ce reprosa conditiilor de acolo.


Candy
Noi vom merge cu Eric in Grecia de la 1 septembrie, va avea atunci 1 an si 7 luni, ca si fetita ta. Noi am optat ptr. Halkidiki, bratul Sithonia, ziua de cazare la hotel de 4 stele in regim all inclusive ne costa 39 EUR, pentru ala mic e gratis. Am referinte foarte bune despre hotel si zona, daca esti interesata de mai multe detalii da-mi un PM.
Eu, sincer, n-as risca anul asta in Turcia, cu aviara si pericolele de atentate si toate cele, noi ne-am gandit ca Grecia e totusi tara UE si suntem pe teren mai sigur.


Flaflo
Exact de aceea optam si noi pentru Grecia!!


ada2021
Si eu iti recomand Turcia.Noi am fost la MARMARIS si a fost super.E o zona de munte si mare.Am fost si in Grecia dar nu m-a impresionat ( dpdv al servirii si mai ales al mancarii nu se poate face comparatie cu Turcia).Vacanta placuta!


soriceel
multumesc mult de tot pt raspunsuri. mi-ati dat curaj. problema e ca desi programasem plecarea pt prima jumatate a lunii iunie, m-au sunat de la o agentie de recrutare ca mi-au gasit un job, am fost la interviu si...m-ar fi vrut la ei de azi, 5 iunie, dar am reusit sa obtin o amanare pt data de 15, asa ca toate visurile de calatorie mi s-au spulberat. poate pana la pensie apuc sa ies si eu din tara, ca sunt 5 ani de cand n-am mai avut concediu si...taaaare bine mi-ar fi prins sa evadez putin,dar...ce sa fac, mai astept. voua va doresc calatorii reusite, odihna placuta si... ganditi-va o secunda si la noi cand priviti valurile (offf!)


Jasmine
Citesc si va admir pt curajul de a pleca la drum pana in Turcia sau Grecia cu bebeii.Mi-ar placea si mie la maxim dar mi se pare o aventura imposibila.Probabil ca depinde si de copil,al meu nu sta o clipa locului,daca se plictiseste e supermarait si o tine asa pana ma scoate din pepeni.Nici nu vreau sa-mi imaginez un drum de 3 ore cu avionul cu piticul langa mine.


anya
Jasmine, de ce 3 ore? Pana in Turcia faci 1 ora si un pic. Ajungi mai repede decat pana pe litoralul nostru. Mai mult pierzi vremea pe aeroport, la noi. Iar in avion, al meu pitic a dormit tot timpul. Cat despre conditii... nu se compara cu ce e la noi.

Jasmine
Nu m-am informat,zicea cineva mai sus de o ora jumate+inca o ora jumate pana in Antalya,ca acolo sunt cluburile alea misto


Laura T

Sunt chartere directe Bucuresti-Antalya, o ora jumate.


dulcetica
De ce nu in Tunisia?


danamiha
Noi am fost cu baietelul nostru in Tunisia cand avea 1,7 ani(in 2002) si a fost bine.Am stat la un hotel unde am fost si in voiajul de nunta(in 1998), cunosteam conditiile.E adevarat ca in cei 4 ani serviciile nu mai erau asa de calitate, dar si preturile erau mai mici.Am fost si la 2,7 ani cu el tot in Tunisia. Noua ne-a placut.

Mergi la inceput