IR crescute, grad maturiz placenta si grosime max

IR crescute, grad maturiz placenta si grosime max | Autor: ingeras26a

Link direct la acest mesaj

Buna,

Sunt o gravidutza in aproape 17 saptamani si am o problema, de fapt mai multe. La ultima eco la care am fost (15 sapt), desi bb este foarte bine, cu 5 zile mai mare, iar TT a iesit excelent, mi-au iesit aiurea:
Rez eco 15 sapt:
IR a ombilicala = 0.77; S/D: 4.5
Artere uterine - flux cu spectru normal si valori crescute ale IR bilareral:
IR a uterina dr. = 0.63-0.65
IR a uterina st. = 0.75-0.78
Placenta:
- anterolaterala dr. fundica,
- grosime maxima 27.4mm,
- structura - gradul 2 de maturitate
Sunt pacienta dr. Tutunaru si mi-a dat pt IR-uri Magne B6 4/zi, 1 Bio-Marn Plus/ zi si 8 injectii cu Pregnyl, 1 inj / 4 zile.
Am citit undeva ca grosimea placentei ar trebui sa fie nr de sapt in mm, iar gradul de maturare 2 este normal pt dupa 32 sapt de sarcina si asta ma ingrijoreaza extrem de mult.

Suntem multe in situatia aceasta? sunt multe mamici care au dus sarcina la termen si bb este sanatos, desi au depistat astfel de probleme in timpul sarcinii?
Mentionez ca eco am facut-o la ndr. Iosup. Sunt eu paranoica?
Va multumesc dn suflet.


Pupicei, Ingeras 16+ Maya

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu am avut valori mai crescute ale IR-urilor uterine dar in ultima luna de sarcina. bebe era tot mai maricel, insa au aparut aceste valori. ca atare, am fost mai indeaproape studiata, am facut ecografie in fiecare saptamana din ultimele 4-5, si controale la fel.
Stai linistita, asa sunt unii bebei, mai fitzosi, iar faptul ca medicul tau stie cum sta treaba si ti-a dat si tratament este un lucru foarte bun!
Sarcina cu bine si usoara, si bebe sanatos!




"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Eu la echo la 14 saptamani (tot la Iosup) aveam placenta posterioara grupaII, gradul2 de maturitate, grosime maxima 26mm. T.nu a comentat absolut nimic pe marginea acestor date; este adevarat ca eu aveam IR-le foarte mici si am scapat de Pregnyl, dar in rest datele mele referitoare la placenta sunt destul de similare cu ale tale.

Stai cuminte si fa tratamentul pe care ti l-a dat T., ca stie el ce face.


Adriana 27+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Am inteles, va multumesc inca o data mult, eram cam speriata.
IR-urile mi-a spus T ca or sa scada, cu tratamentul, dar ma ingrijora si placenta.

Sa va traiasca bebelusii si sa fie sanatosi! Sarcina usoara in continuare, Adriana!

Pupicei, Ingeras 16+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Pentru ca subiectul se refera la sarcina si are o dublura la "Odisee",acesta de fata va fi inchis!
Multumesc pentru intelegere!



www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina , www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060522" target="_blank">vevika & www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060521" target="_blank">"scaly monstel"
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput