Ce intensitate au contractiile la monitorizare?

Ce intensitate au contractiile la monitorizare? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Am facut azi monitorizare si contractiile erau de intensitate 30-32. Poate sa-mi spuna vreuna dintre voi ce intensitate au contractiile in timpul travaliului? Sau macar la inceput, ca sa pot sa fac si eu o comparatie... adica sa stiu la ce trebuie sa ma astept.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 37+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Nu stiu sa-ti spun ce intensitate aveau contractiile mele, dar, parerea mea este ca nu prea conteaza. De ce? Pentru ca la mine, uitandu-se la aparatul de monitorizare, medicul de garda si moasa o tzineau una si buna ca am contractii foarte slabe, ca sunt intr-un soi de travaliu fals (mi-au facut o papaverina si se asteptau sa-mi dispara contractiile), erau convinsi in urmatoarele 12 ore (cel putin) nu voi naste. Peste doar 2 ore sunau disperati dupa anestezist si medicul personal (ultimul a venit in pas alergator , in timp ce moasa se ruga de mine sa ma abtin de la impins ca sa ajunga medicul).


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Nu cred ca are vre o relevanta. Inainte sa nasc, am fost in camera de monitorizare cu inca o fata, si din patul meu vedeam si aparatul ei - contractiile mele au fost cu mult mai puternice (nu tin minte valorile, dar aproape de 2 ori), eu nu simteam NIMIC si ea se vaita de durere. Asa ca, totu' depinde de organismu tau.

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Medeea, au dreptare fetele ca depinde de organism si de cat de inalt e pragul de durere la tine(daca de la o intepatura te doare tare, ai un prag scazut al durerii [nu suporti durerile].....sau daca rezisti la chestii mai serioase fara sa la percepi asa de acut inseamna ca rezisti la durere si travaliul o sa ti se para usor.

Eu anul trecut pe vremea asta eram in spital chinuind pe toata lumea ca s-o mai tinem pe pisik in burtica, dar n-a mai vrut cu toate tocoliticele si perfuziile de GYnipral.
Ma monitorizau de 2 ori pe zi. Dimineata aveam contractii de 35-40 intensitate pe care nici macar nu le simteam (decat simteam burta beton), iar seara ajungeau pe la 80-90 sau chiar 100 (astea sunt intensitati de travaliu serios si eu le percepeam ca pe niste dureri slabe,ca la ciclu), de se agita toata lumea in jurul meu disperati ca s-a declansat nasterea!Am nascut dupa o saptamana si 2 zile de spitalizare cu genul asta de contractii.

Eu am perceput travaliul ca pe o zi nasoala de ciclu, iar nasterea efectiva ca pe o eliberare. Dar eu am dureri mari la ciclu in fiecare luna asa ca.....cred ca eram invatata cu ele.

Pupicei si nastere usoara!



Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,

La fel cum ti-au raspuns fetele, depinde de fiecare. mai important decat intensitatea contractiilor e ritmul cardiac al lui bb. Dac se mentine intre 120 si 180 e ok, daca urca sau coboara peste aceste valori, intra in suferinta fetala. Daca-i batea bine inimoara, mai putin conteaza ce intensitate aveau contractiile. la mine urcau la 90 si nu eram decat in prima parte a travaliului, iar durerile erau asa cum zicea Irda. o alta tipa avea 50 si desi saraca avea dureri f mari. amandoua am nascut cam in acelasi interval ~ 4 ore.

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Eu am simtit ambele variante pe "pielea " mea. M-am internat cu memebranele rupte si imediat au inceput monitorizarea. Aveam contractii de intensitate 80-90, pe care eu de abia le percepeam. Asistentele ma intrebau mereu daca ma doare...dar pe mine nu ma durea deloc.Erau sigure ca nasc in vreo 4 ore. Cert este ca am nascut peste o saptamina. Aveam niste dureri groaznice si aparatul ala daca ajungea la 40-50. De data asta nu ma mai credeau ele ca ma doare. Asa ca nu stiu ce sa-ti spun...Nu cred ca este vorba de cum rezisti tu la durere...Fiindca eu rezistam la 80-90 si peste o saptamina incepeam ma pling de la 40. Eu cred ca mai important este pulsul bebelusului...cu toate ca imi dadea emotii fiindca se misca si se pierdea citeodata pulsul-o secunda, doua ...care mi se pareau o vesnicie.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Inainte de epidurala, la dilatatie 4-5 deci, aveam contractii de 50-55 si deveneau deja insuportabile, tot ce era de la 40 in sus imi dadea batai de cap cu autocontrolul.

Dupa epidurala, in mod ciudat, n-au mai urcat mai sus de 30, dar e drept ce de la dilatie 8 incolo nu m-au mai monitorizat ca tzopaiam pe minge si n-am mai vrut sa stau intinsa.

dumnezeule, 90 fara epidurala, tot respectul meu pentru cine a trecut prin asa ceva 8stiu ca nu la toate femeile sunt asa violente contractiile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Eu la 30 nu simteam decat o vaga durere, mai putin decat la ciclu...
Bataile inimii erau ok la bebe, se mentineau la 150 (in jur de 150). Din ce inteleg de la voi, durerea poate ajunge pana la 100, deci nu e degeaba pragul ala trecut acolo... Totul logic, pana la ce a povestit Diana.
Partea proasta e ca pe mine ma doare si cand imi ia sange din vena (e drept ca am venele foarte subtiri). Daca totusi nu simteam nimic la contractii de 30, poate rezist mai mult.
E obligatoriu sa ajungi pana la pragul superior la finalul travaliului? Sau se poate naste si cu contractii de intensitate mai mica?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

In ziua in care am facut cezariana aveam contractii de 88 si eu credeam ca e capul lui bebe care ma impinge. Asa ca m-am dus la spital dimineata pentru monitorizarea saptamanala cu o pereche de papuci si una de pantaloni cu care sa-mi schimb salopeta de gravida cat stau pe acolo. Moasa cand a vazut 3 contractii cu intensitate peste 70 in 15 minute mi-a spus sa merg sa-i arat doctorului rezultatele. iar acesta m-a internat si la ora 21 a venit sa-mi faca operatia.DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu stiu cum e cu aparatele astea de inregistreaza contractiile, dar la mine nu prea a mers.
Dupa ce mi s-a rupt apa m-au pus la monitorizat (inima bebelusului si contractiile mele). Initial nu prea aveam contractii, dar dupa un timp (o ora-doua) am inceput sa am. Numai ca aparatul nu le inregistra. Pana la urma moasa a spus ca ma crede mai degraba pe mine decat aparatul si a avut dreptate ca am si nascut in urmatoarea ora.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

dianad tie ti s-a facut monitorizarde saptamanala pentru ca ai nascut cu cezariana sau asa se face spre sfarsitul sarcinii
si daca da de la cate saptamani ai inceput sa faci monitorizari?

Mergi la inceput