E bine de stiut ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

M-am uitat intr-o carte pe care o am eu,si acolo scrie la prevenirea pierderii sarcinii, sa se bea ceai ce cretisoara, fag,cimbru, sau daca ai greturi pe timpul sarcinii ceai de coada soricelului,galbenele,sunatoare.
Cum e bine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Daca e sa consult cele 2 carti (pe care le-am amintit) si totusi sa tin cont de ceea ce ai spus tu, as ajunge la urmatoarea concluzie:

Indiferent de ce ceai vrei sa iei, daca ai o cat de mica indoiala, sa intrebi medicul. Recunosc ca este o FOARTE mare problema: nu toti medicii cred in ceaiuri. Dar poate o intrebare de genul: "obisnuiam sa mai beau ceai de.... Credeti ca-mi dauneaza?" e mai putin ofensatoare pt. medici.

Am incercat sa mai gasesc si in alte carti descriri ale plantelor. Dar asa cum am mai zis, in general sunt aratate doar beneficiile, nu si contraindicatiile. De exemplu, am citi aici (pe alt forum) ca ceaiul de soc scade tensiune. Eu nu stiam si beam ceai de soc. In general am tensiunea mica (sub 11).

Poate printre fetele de pe forum sunt si cadre medicale. Ne-ar prinde bine si o parere din partea lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Mihaela,
ai dreptate cu formularea intrebarilor pt. medici. Cum ai zis tu e perfect!!
Iti doresc bb sanatos (sanatosi? :)) cat de curand!

cloe

Mergi la inceput