Maternitate Constanta/obstetricieni "priceputi"

Maternitate Constanta/obstetricieni "priceputi" | Autor: Kittie

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :

urmeaza sa plec in vacanta 2 sapt pe litoralul romanesc multiubit. Plec din cauza si pentru fimiu care iubeste apa (ma-sa nu..) dar burtica mea e cu diagnostic risc maxim : placenta praevia totala. Din acest motiv, sunt in orice moment amenintata de o posibila hemoragie masiva kre sa ne dea gata . La Bucuresti ma descurc, am doctor, am spital unde sa merg in cazul de Doamne fereste!. Dar la Mangalia nu cunosc. Unde este maternitatea din Constanta (presupunand ca nu exista asa ceva in Mangalia) si care sunt doctorii de care e bine sa dai???

In cazul in care nu este zona tematica adecvata, rog moderatorii sa mute subiectul, multumesc!



, mami de ( 13oct04 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Eu sunt din Cta dar inca nu am nascut.Din cate stiu in Mangalia este maternitate dar cea mai marfa este cea din Medgidia,,, curata,,, noua,,, renovata,,, exact ca in afara.Deci dc Doamne fereste ai problm cere sa te duca la spitalul din Medgidia!Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Buna! Am citit mesajul tau si m-am simtit oarecum jignita. De ce voi cei din Bucuresti aveti senzatia ca la Mangalia n-ar fi o maternitate? Este una si inca foarte moderna, complet renovata la care au aspirat si unele mamici din Constanta. Dar cum eu sunt o viitoare mamica, trebuie sa-ti spun ca in personalul de acolo nu am incredere. 2 doctori locuiesc in Constanta si "nasc" numai prin cezariana, iar dr. Borzea are la activ foarte multe gafe. Asistentele se poarta urat si nimic nu ma imbie sa nasc la Mangalia. Asadar cum ti-o fi norocul! La Constanta insa, topul celor mai buni doctori este (in ordine aleatorie): Dr. Lutescu, Dr. Dantes (dr. meu), Dr. Belcin (asista doar in Medgidia). Maternitatea e in centru in incinta Sp. Judetean, n-ai cum s-o ratezi. Daca vii la Mangalia poate ne putem intalni pentru ca sunt afara zilnic intre 7-8 ore, la plimbare cu Matei baietelul meu de 1 an si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

hmmm.. Imi pare rau ca mesajul meu a parut jignitor! Chiar nu asta era ideea postarii! Insa prin cautarile/net nu am reusit sa localizez, cu numele ca atare "maternitatea mangalia"! De asta am presupus ca nu exista. Si chiar asa, documentandu-ma despre Sp Jud Constanta eram uimita ca-n orasul numarul doi (ca nr de locuitori) din Romania nu poti gasi decat Spital Judetean si nu Maternitate de sine statatoare. In fine, nu e nici locul si nici cazul sa judec financiar si administrativ.
Iti multumesc pentru ajutor si pentru datele de contact (pe care-ti sugerez sa le stergi cu optiunea edit, pentru linistea ta, sa nu ramana in "plenul forumului", nu se stie niciodata cui ii cad ochii pe numar si se gandeste sa faca glume proaste). Eu le-am notat si in masura timpului disponibil ne vom vedea (eu vin cu o prietena , si ea tot cu pustiu si mai mult de apartament-plaja nu efectuam). Inca o data iti multumesc mult si gandeste-te ca ai interpretat eronat mesajul meu ..



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este foarte important cand vii pentru ca multi doctori sunt in vacanta. si oricum tu vei avea mare grija de tine si de burtica. daca, Doamne fereste, ai vreo problema, cheama rapid ambulanta. oricum ei te vor duce in urgenta daca e vorba de vreo problema. dar sper sa fie totul ok si sa nu trebuiasca sa ai nevoie de medici, chiar daca unii sunt intr-adevar priceputi. concediu placut si fara probleme.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Sarumana! Si eu tot pe "noroc" merg. Indiferent (dau nitsel offtopic aci) ce mi s-a interzis si cat, nu pot tine cu exactitate masurile drastice recomandate.. Fimiu e foarte sensibil si imediat simte si reactioneaza daca nu l iau in brate sau nu l rasfat corespunzator (incepuse sa bata toti copilasii intr-o vreme din cauza interdictiei de luat in brate), eu nu sunt genu sa stau in pat sa 'bolesc' asa ca, de maine suntem la mare doo saptamani... In teorie am depasit momentul critic (sunt in luna 7a), in practica, sa ma fereasca toti sfintii de ceva rau! ca se poate intampla oricand si fara preaviz (si nu neaparat in legatura cu efortul, mai ales fizic, p.praevia e pacatoasa rau). Oricum, maine dim am echo sa vad cum mai sta si unde mai ales placenta mea iar la pranz fugutza spre mangalia.
Va multumesc inca o data, tuturor care mi-ati raspuns!



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput