contractii sau nu?

contractii sau nu? | Autor: dana_g

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o problema. Inca una, de fapt.
Sunt insarcinata in sapt 28 si de vreo 3 sapt mi se intampla ceva si nu stiu ce este. Foarte des mi se intareste burtica si bebele se aduna intr-un loc, ca un colacel, burta e tuguiata fie pe o parte, fie pe alta ,foarte tare, dar nu ma doare nimic.Sta asa cateva zeci de secunde, apoi isi revine. Asta se intampla de cate ori stau cu burta in sus si mai rar cand stau pe o parte.Astea sunt contractii? Ar trebui sa-mi fac probleme? Abia sapt viit merg la medic si nu mai am rabdare pana atunci.
A mai patit cineva asa?
Multumesc mult.
Astept cu nerabdare rasp voastre!
Va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Un uter relaxat e atunci cand stai pe stanga!! Asa mi-a spus mie doc. NU mai sta pe spate! Ceea ce simti tu cred ca sunt contractii. Ia No-spa (banuiesc ca il ai in casa), odihneste-te cat mai mult, nu fa eforturi. Contractiile pot deschide colul. Ai grija!!!

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu asta o patesc de la cateva saptamani de cand iau si no-spa si de toate. Intradevar am colul scurt, dar din fericire inchis si ferm. Eu cred ca e si bebele care e tare zvapaiat si agitat in burtica. Cand simti uterul ca se intareste aseaza-te usor pe o parte si ai sa vezi ca isi revine. Intr-adevar lor nu le place cand noi stam pe spate. Mie mi se intampla si de 10 ori in 5 min. Are perioade. Dar il simt ca se vieria o pauza in burta. Poate se joaca si el acolo. Atata timp cat nu devine dureros...eu zic ca nu sunt probleme. Eu contractiile dureroase le simt in zona ovarelor si vaginului ca o durere puternica de ciclu si intepaturi presiune jos. Ia niste No-spa ptr orice eventualitate. E indicat in sarcina. Eu iau 3 pe zi de la inceputul sarcinii.

tanima 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_g spune:

Buna tuturor!
Multumesc mult ptr raspunsuri. Si eu cred ca sunt contractii si mi-e tare frica. Ultima echo am facut-o luna trecuta si colul era inchis. Urmatoarea este sapt viit, luni, Dr Albu , Giulesti. Sper sa fie tot inchis. Stiu de No-spa ca e bun ptr contractii, dar medicul meu nu prea e de acord cu medicamente, desi la intrebarea mea"pot sa iau no-spa cand simt ceva in neregula?' , a zis da, dar nu prea mult. Dar in nici un caz in fiecare zi. Nici cu vitaminele din farmacii nu e de acord, zice ca sunt mult mai bune cele din fructe, sfecla rosie si telina.
Va tin la curent sapt viitoare cand mai aflu ceva.
Va pup!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

quote:
Initial creeata de dana_g

Buna!
Am si eu o problema. Inca una, de fapt.
Sunt insarcinata in sapt 28 si de vreo 3 sapt mi se intampla ceva si nu stiu ce este. Foarte des mi se intareste burtica si bebele se aduna intr-un loc, ca un colacel, burta e tuguiata fie pe o parte, fie pe alta ,foarte tare, dar nu ma doare nimic.Sta asa cateva zeci de secunde, apoi isi revine. Asta se intampla de cate ori stau cu burta in sus si mai rar cand stau pe o parte.Astea sunt contractii? Ar trebui sa-mi fac probleme? Abia sapt viit merg la medic si nu mai am rabdare pana atunci.
A mai patit cineva asa?
Multumesc mult.
Astept cu nerabdare rasp voastre!
Va pup!



am avut si eu contractii de genul asta, dar nu f. puternice sau dese, si nu dureroase. se pare ca sunt normale in sarcina - toate mamicile le au, doar ca le simt mai mult sau mai putin. se numesc contractii Brixton-Hicks. daca sunt prea puternice pot sa scurteze colul, asa ca e bine sa iei No-Spa si sa gasesti pozitiile in care nu mai apar. in orice caz spune-i dr. el stie cel mai bine.

ada 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

eu am avut d'astea din luna a VIa- cind am batut tara in lung si-n lat cu masina :) Nu m-am ingrojorat, mai luam cite un No-spa, mai opream un pic si gata. Le-am avut in fiecare zi pina am nascut, dar rareori erau dureroase.

Mergi la inceput