Teste....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Mihatocae, iti scriu si aici poate citescti mesajul. Esti singura mamica pe care am gasit-o pe forum care a nascut de curand la Gine 1, cu anestezie epidurala. As vrea detalii. Ma intereseaza foarte tare tot ce tine de anestezistul care ti-a facut epidurala...cine, cand, cum, cand ai vorbit cu el, ....cum se procedeaza? Asta pentru ca stiu ca la Gine 1 sunt anestezisti care fac garzi, si sunt veniti de la alte clinici si acestia nu monteaza epidurala...deci clar trebuie vorbit dinainte cu cineva. Problema e ca mai e si perioada de concedii.... Am mai auzit ca la Gine 1 nu iti lasa epidurala pana la sfarsit a.i. sa simti totul in momentul expulziei...ca se intampla sa nu aiba truse si m-am gandit sa mi-o cumpar dinainte (chiar azi ma gandeam sa merg sa o iau). Ti-as fi recunoscatoare pentru orice informatie ca sunt tare speriata de ceea ce va urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Mihatocae, banuiesc ca ai fost ocupata cu puiutul tau si nu ai mai avut vreme de intrat pe forum. Daca totusi intri si vezi mesajul si aiputin timp te rog mult sa-mi raspunzi. Eu am fost azi la clinica si dr. mi-a spus ca el este cel care suna anestezistul sa vina ....dar daca medicul e sunat de abia la dilatatie de 4 cm, pana suna anestezistul, pana vine....ma gandesc ca dureaza. Si in pus mi-a spus ca se dozeaza anestezia ai sa tina pana pe la dilatatia de 8 cm ca apoi sa simti totul in momentul expulziei. La tine asa a fost? cine a hotarat cand sa ti se opreasca anestezia? medicul sau anestezistul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Pt Chiara
Eu am vorbit dinainte cu anestezistul si i-am spus si medicului tot dinainte ce anestezist vreau sa vina.
Mi s-a rupt apa pe la 4 dimineata, pana am ajuns la clinica, pana au completat formularele...oricum, ideea este ca atunci cand am ajuns sus, aveam dilatatie 1...adica deloc.
M-a pus la o monitorizare pe un pat si am stat acolo singurica, pana cand am inceput eu sa simt ceva dureri (minore) si atunci am sunat-o pe anestezista, al carei numar il aveam. Cand a venit ea, aveam dilatatie 3 si mi-a pus peridurala. Apoi am stat iar pe pat, tot cu monitorizare dar simteam contractiile ca pe o presiune la nivelul bazinului, dar fara sa ma doara, asa cum fusese mai inainte.
Apoi s-a facaut ora 8 dimineata, a venit si dr. meu ginecolog, a zis ca deja am dilatatie mai mare si apoi a plecat si el. La un moment dat senzatia de presiune a fost dublata de senzatia de a impinge...am chemat o moasa si a zis sa sune dupa dr. sa coboare la sala ca deja e coborat bebe-ul si iese. Asa ca a venit, m-a urcat pe masa, am impins eu ceva, m-a mai apasat dr. pe burtica cu mainile...si a iesit bebe. Asta a fost tot.
Din cate stiu eu, dr. ar trebui sa il cheme pe anestezistul de la Gine (cred ca Lerintiu il cheama), daca vrei peridurala. Numai ca depinde si de ora la care nasti, daca e noaptea poate nu il cheama...depinde ce ai discutat dinainte cu amandoi. Mie mi-a pus anestezie dr. Pintea Daniela, care vine si face garzi de la Chirturgie 2 si care este pana in 9 august la clinica si are garzi tot a doua zi la Gine. Daca vrei, caut-o dinainte ca e f. de treaba...Daca mai e ceva...intreaba-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Mihatocae, iti multumesc mult pentru raspuns. Lerintiu este pana in 1 august dupa care pleaca in concediu. Cand pleaca Lerintiu vine Oros, seful anestezistilor, din concediu. Stiam ca mai este cineva care pune peridurale...probabil ca este aceasta d-na de care spui tu. dar mai este o persoana care vine sa faca garzi la Gine 1 si care nu monteaza epidurale...sa nu nimeresc cand este aceasta persoana mi-e mie frica. daca va fi si noapte si va fi asa cum spui tu, ca anestezistii nu sunt sunati noaptea, ce ma fac? Cum poate fi abordata aceasta d-na Pintea? tu ai fost direct la clinica si ai cautat-o? Accepta sa fie deranjata noaptea daca atunci e nevoie? As mai avea o intrebare legata de "tarifele practicate in Gine 1". M-ar interesa persoanele la care trebuie cotizat, cat, dar si momentul. (adica la medicul ginecolog ma gandesc ca pot sa-i dau dupa dar la moasa, la anestezist? la neonatolog? Daca nu vrei sa raspunzi pe forum trimite-mi un PM te rog.
Chiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Chiara, nu ma lasa sa iti trimit PM, zice ca nu accepti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Am mai primit azi PM, deci nu de la mine e problema. Poate ca nu te lasa din cauza ca tu nu ai activat PM-ul?
Scrie-mi eventual pe adresa chiara.2005@yahoo.com
Multumesc.
Chiara.

Mergi la inceput