despre cautare si ordonare

despre cautare si ordonare | Autor: stefanluchian

Link direct la acest mesaj

Buna ziua din nou :)

Am 3 intrebari:

1.

Am vrut sa dau o cautare pe forum dupa ultimele mele mesaje. Si am vrut doar pentru ultimele 2 zile. Si rezultatul continea subiecte la care eu am raspuns cindva si la care se adaugase cite ceva in ultimele 2 zile, chiar daca eu n-aveam activitate la subiecte in ultimele zile.

Asa s-a dorit? Cautarea face intii lista cu subiectele la care m-am bagat si apoi ia subiectele cele mai recente chiar daca n-am postat eu recent la ele? Eu credeam ca ia mesajele, le extrage pe cele mai recente si returneaza subiectele carora mesajele apartin.

Se poate introduce un parametru pentru specificarea tipului de selectie? Propun:

a. selectie dupa data ultimei contributii, indiferent de cine a mai contribuit intre timp la subiect (cum e acum).
b. selectie dupa data ultimei interventii a forumistului dupa care s-a facut cautarea (cum mi-as dori eu sa pot cauta).

2.

La ordonarea din cadrul profilului personal a celor mai recente subiecte se petrece ceva asemanator. Eu credeam ca lista contine subiectele la care am postat recent, in ordinea descrescatoare a postarilor mele, dar se pare ca este ordinea descrescatoare a interventiilor altora asupra subiectelor la care cindva am contribuit.

Ma gindesc ca asa s-a dorit, sa apara in virf subiectul cel mai recent modificat (de oricine) si la care eu cindva am contribuit, insa cred c-ar fi utila si o ordonare alternativa (declansabila cumva cu un parametru la link) in care sa se vada ordinea de contributie a persoanei careia profilul ii apartine.

3.

Se poate introduce in linkurile din lista celor mai recente subiecte de la intrebarea 2 si tzinta exacta catre cel mai recent mesaj din subiect al celui al carui profil e vizualizat (nu cea mai recenta contributie)? In fond, in cadrul profilului, lista e strins legata de persoana al carei profil il vizualizez. Informatia exista, apare la iconul de reply with quote in cadrul fiecarui mesaj (reply_id), insa ar fi foarte util sa se poata accesa exact interventia celui in cauza, nu numai prima pagina a subiectului respectiv.

Minunat ar fi ca aceasta informatie sa fie si in antetul fiecarui mesaj, transformind icoana mesajului intr-un link catre mesajul insusi, ceva de genul /...?forum=69&topic=333&pagina=2#id_mesaj.

Apropo de antet, nu inteleg de ce la fiecare mesaj scrie "Trimise". Cred ca mai nimerit ar fi Trimis.

Multumesc pentru atentie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefanluchian spune:

Abia acu am vazut ca Trimis apare doar la primul mesaj din cadrul unui subiect, iar Trimise apare la toate celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanluchian spune:

Motivul pentru rugamintea cu transformarea icoanei in link la mesajul insusi este ca deseori e util ca in cadrul unui mesaj sa dai un citat sau sa te referi la un mesaj de aiurea din forum si nu ai informatia decit vag, adica doar catre prima pagina a subiectului sau eventual (daca ai rabdare sa dai back) la ultimul mesaj (sageata din dreapta listei de subiecte).

Mergi la inceput