Mamici de iulie - august 2006 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns map spune:

Consi si eu inca mai sper, azi cand am mers la medic eram sigura ca s-a intors ca mi se parea mie ca loveste altfel. Dar poate numai pentru ca a mai crescut. Este cam lenes, asa se zbenguie toata ziua, azi a fost cam lenes este drept, dar cu caputul jos nu-i place.O fi miomul ala acolo si poate-l deranjaza pe copil, de asta nu s-o intoarce, naiba mai stie. Urmatorul control il am pe 13 iulie chiar la clinica, sa vedem ce face pana atunci. Si cred ca la clinica il vor si masura pe bebe mai mult decat a facut-o azi doctora, abia astept sa treaca aceste 10 zile

Monica si 33 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Map, imi pare rau ca copilasul tau nu s-a intors inca. Nu ti-a propus doctorul sa incerce sa il intoarca prin manipulare ? Aici se practica, nu intotdeauna da roade, da macar incerci. O prietena de-a mea care studiaza naturopatia si e foarte axata pe metode naturale imi explica mai demult ca trebuie stat si umblat in 4 labe ca animalele sa se intoarca copilul. Io iti transmit dar sa fiu sincera nu stiu daca eu personal as putea sta in 4 labe...
usor de spus, mai greu de facut

Mamanati, e putin de tot concediul prenatal si postnatal la voi.De fapt si aici, in schimb aici ai 6 saptamani inainte de nastere si 10 dupa ce nasti, cele 6 nu le poti lua dupa. De la caz la caz se mai dau 2 in plus inainte de cele 6, daca e mult transport zilnic, sau mamica foarte obosita. Daca nu le iei le pierzi, nu le poti lua dupa nastere. Ah si inca o chestie de pe aici, ca sa nu se mai omoare astia de la securitate sociala cu calculele, acestea se dau in functie de data teoretica a nasterii,nu de data reala. Daca nasti mai repede cu atat mai bine, daca nasti dupa ai mai putinde 10 saptamani. Dar auzi, tie nu-ti poate un medic concediu de boala? Sau nu esti platita in caz ca esti in concediu de boala?
In ce priveste sarcina mea de anul trecut, am povestit mai demult ca in urma unei pre-eclampsii am pierdut un baietel la 29 saptamani si jumate. Aici in Franta, in spitale specializate cum e cel la care sant acum, ii salveaza pe bebelusi de la 5 luni si cam de la 500g, fac miracole echipele medicale, al meu era deja "mare" dar asa a fost sa fie. Ca sa pot sa raman insarcinata cat de repede, ca si Cristina Ana,a trebuit sa evit sa evit cezariana, si nasterea a fost o experienta cumplita pt ca copilasul era mort deja, a durat 28 de ore cu febra mare si sete si fara sa am voie sa beau nici un strop de apa, si nu m-am dilatat destul si a iesit in scaun. Dar a trecut si acum sant foarte increzatoare, si sincer tot natural doresc sa nasc, desi prima nastere a fost foarte traumatizanta. Simt ca acum ingerasul Sacha vegheaza asupra fratiorului lui si totul o sa fie bine.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutex spune:

Salutare burtici! Sper ca Amabella si Madacristina sunt bine si cu bebeii in brate.
Noi o sa mergem cateva zile sa respiram aer de munte, asa ca daca maine dimineata nu reusesc sa mai intru pe forum, va salut pe toate si va zic sa aveti grija de voi.

Ancutex 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Consi,avmaria eu lucrez pentru guv. SUA si pot sa-mi iau doar 4 luni concediu platit (2 pre- si 2 post- natal, dar poti sa le iai cum vrei). Daca vreau dupa 4 luni pot sa stau acasa din cont propriu (si as face-o cu mare placere pentru bebe!!! pe mine banii mai putin ma intereseaza acum) dar nimeni nu-mi garanteaza ca imi pastreaza serviciul. Poate reusesc sa fac program scurt de 4 ore cind va trebui sa incep munca. Mai vedem, sa fie bebelina sanatoasa. Concediu medical se plateste tot 100%, dar e prea tirziu "sa ma prefac" ca altfel tre sa intru in prenatal. Dar slava Domnului ca sunt eu si bebelita sanatoasa! Si nu sunt genul de persoana sa inventez si sa simulez vre-o boala, rosesc si ma balbii imediat daca mint.

map, iti doresc sa se intoarca bebele cit mai repede. Vad ca ii place sa stea in fundulet.

Avmaria, iarta-ma, nu am vrut sa-ti provoc amintiri dureroase. Stiu cum e, caci si eu am un ingeras de fetita in ceruri...



Nati si minunea din burtic 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Galerie pentru PUMPKIN. E la spital cu epidurala montata si asteapta maaaarrreea intalnire.
HAI PUMPKIN

mamanati stai linistita eu credeam ca ai inteles ca mai am putin dupa ce povesteam de asta ziceam ca as vrea sa mai stea. Multumesc de incurajari .

Miruna 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

hai Pumpkin....

Sa ai o nastere usoara, refacere rapida, iar bebelina sa fie sanatoasa si mancacioasa

Eliza 33+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Anasia, Madyn, Adelapop....eu l-am intrebat la ultimul control pe dr T despre trusa si mi-a spus "e prematur sa vorbim, iti zic data viitoare...trebuie sa-ti iei TRUSA BRAUN, dar iti zic data viitoare de unde"

Eliza 33+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:


Pumpkin mult curaj!!!

Toata ziua m-am gandit la ea.Are aproape 41 de saptamani.

De Amabella si madacristina nu stie inca nimeni nimic?


39+


mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower
camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

HAI PUMPKIN !!! NASTERE USOARA SI UN BEBE SANATOS!! CURAJ MAMICO!!!
Astept si eu vesti bune despre Amabella si madacristina!!!
Astazi am intrat si eu in 39 de sapt.

Cornelia, mamica luiEduard(2 ani) si 38+ Eric
POZE
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Haideti fetelor!!!!!
- Sa curga sampania!

Pt. toate burticile :curaj si dureri putine.Ce urmeaza...va las pe voi sa descoperiti...

Noi facem bine.Ralucutza mea a luat o infectie din spital la ochisor si are niste secretii lipicioase galbene care ma scot din sarite.Doctorul a spus ca n-am ce sa-i fac.Doar stearsa de cateva ori pe zi cu ser fiziologic.
In alta ordine de idei, eu am chemat doctorul ca era prea cuminte si mi se parea ceva in neregula.Bineinteles ca m-a facut nebuna si-a ras de mine.Printesa e super cumintica, nu plange, n-are colici (sper sa nu cobesc!)si suporta cu stoicism toate smotocelile noastre.La baie sforaie si e o comoara.
Eu am slabit vreo 9 kg si port o centura stransa, stransa si...zici ca nici n-am fost insarcinata saptamana trecuta.Operatia nu ma mai doare decat seara cand sunt f. obosita asa ca in maxim 1 saptamana ma declar pe deplin refacuta.
Sper ca si la voi sa fie tot asa de simplu...
Va pup!

Irinuca,Raducu si Raluca
http://community.webshots.com/user/broscutza

Mergi la inceput