Informatii utile Iasi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor, voi pe unde ati facut HSG in Iasi? V-a durut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

Teomaria a facut HSG la Cuza-75,ron(daca imi aduc bine aminte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

cica se poate faca si gratuit daca ai adeverinta de salariat si trimitere de la medic.pai daca e adevarat,cred ca luna viitoare imi fac si eu.
Teomaria ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

salut
cabinetul lui Iliev este linga farmacia Pd Ros, si are nr de telefon 0232/237761.


http://tt.lilypie.com/kLOwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Pe 1febr. am facut si m-a costat 75RON la Maternitate si nu m-a durut deloc, doar senzatie de disconfort, dureaza ~5min.Apoi, dupa 1/2 de ora iti mai face o radiografie la abdomen, ca sa vada cum s-a scurs substanta; n-am sangerat decat ff. putin in ziua aia.Am asteptat inca o 1/2 de ora pe hol sa-mi dea rezultatul si-am plecat acasa.Programul e de la 8,30 (trebuie programare sau trimitere de la medicul care te monitorizeaza) In fine, pt. mine a facut programare dr. mea.Se face doar pana in Z10 (din ziua cand nu mai curge nimic pe jos ) si trebuie sa faci analiza VSH ca sa nu ai vreo infectie (<10 valoarea) si sa ti-o trimita in trompe o data cu substanta de contrast.
In legatura cu gratuitatea, nu stiu100% sigur, dar mi s-a dat de inteles ca s-ar putea.Spre exemplu, cand am aflat de polip, dr. Socolov mi-a zis ca la ei la cabinet costa 1mil histeroscopia operatorie, dar daca mi se pare mult pot s-o fac gratuit in maternitate cu adev. de salariat si trimitere de la medicul de familie; deci cred ca se putea si histerosalpinografia gratuit, dar n-a vrut sa-mi zica dr. Ciupilan, desi de vreo 3 ori am intrebat-o daca am nevoie de ceva.

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

eu am facut analize pt. candida,clamidia.si au iesit negative.VSH insa a iesit 26???
habar n-am de unde vine valoarea asta asa mare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

marig: spermocultura am facut-o la medicaltest. nu mai tin minte cit a costat, stiu ca am dat 900.000 atit pe spermograma, cit si pt spermocultura.Sfat prietenesc: mergeti la Bucuresti pentru o spermograma si pt un consult la urolog.Daca vrei mai multe amanunte trImite-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

teomaria e super pretul de la avicena pt monitorizare. stii cumva ce medic iti face monitorizarea? sau la cine pici? sau poti alege medicul pe care il vrei? eu trebuie sa sun medicul in fiecare zi de monitorizare si sa-i spun rezultatele si ma tot framintam si ma gindeam cum sa fac. Orgoliile sint mari si ar fi vai si amar de mine sa ma duc sa spun: "buna ziua! am venit sa-mi faceti monitorizare, medicul meu e la bucuresti deci nu ma intereseaza ce-mi spuneti in afara de dimensiunile foliculilor si endometrului !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula33 spune:

Buna fetelor.
VSH reprezinta viteza de sedimentare a hematiilor , adica arata ca undeva in organism exista un proces inflamator generat de cele mai multe ori de infectii.Deci infectia poate fi localizata oriunde:
-in gat si trebuie facut exudat nazal si faringian
-cariile dentare dau deasemeni valori mari ale VSH-ului
-sinuzitele
-reumatismul
-infectiile genitale
-infectiile pulmonare
-infectiile urinare
Tinand cont ca un VSH normal se incadreaza intre 6-12, o singura valoare nu e concludenta,adica se verifica viteza de sedimentare a hematiilor la o ora si la 2 ore(la o ora trebuie sa fie mai mica de 6 ,respectiv 12 la 2 ore).Si eu am un VSH mare ,din aceasta cauza nu am reusit inca sa fac HSG... am plecat in vara in Romania chitita sa-mi consult sa vad de ce nu vine si m-am intors cu tratament pentru cap...sinuzita.Am facut tratament pt sinuzita iar in ianuarie iar am tulit-o in tara dar VSH-ul meu se incapataneaza sa fie mare ,ce-i drept nici de durerile de cap nu am scapat.
O fosta asistenta ,acum e pensionara mi-a zis ca unele persoane se nasc si mor cu un VSH mare fara o cauza anume dar... nu stiu cat de adevarat este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula33 spune:

Fetelor ce stiti despre dr.Ioanid Nicolae, eu am cate ceva de spus despre el dar as vrea si alte pareri daca l-ati cunoscut.


Mergi la inceput