Mamici de sept-oct 2006 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Buna dimineata...am aparut si eu matinala ca de mult nu am mai fost asa...

Eu am fost ieri iar la eco ca sa vedem sa fie totul bine..si da nu mai sunt probleme...bebe e jucaus si tare dulce.
cucuoancea oare nu e prea mult 1700g?? Bebe meu la 25 saptamani si 5 zile (adik ieri) avea 756g....
In legatura cu nasterea...eu nu stiu cum vreau sa nasc...sa fie cum o vrea medicu insa fiind foarte tanara mai mult ca sigur voi naste normal....dar acum sa vedem. Important este sa nastem o data sa ne tinem puiutii in brate ca tare mult imi mai doresc.

Merg sa pap ceva si sa citesc capitotul anterior ca aveti o viteza la scris...
Care din fetele din Iasi au numarul lui Iliev pentru a ma programa la el sa fac ecografia morfologica fetala?

_
25+ Sebastian


poze
Vine barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Neata fetelor
drum bun si concediu minunat la mare si la munte laliq! ce bine de tine si mare si munte, wow , iar la bebe ii doresc sa stea cat mai mult acolo la mami in burtic
gripo bebe tau chiar a facut miscari de trupe nu gluma, de ti-ai vazut burtica asa. Si al meu bebic a facut o faza tare faina: intr-o dimi a pupat tati burtica si exact atunci a dat un sut. S-a ridicat, s-a uitat la mine foarte emotionat si zice: "m-a lovit in gura! macao-ar tata pe ea" ...
itzy-bitzy sa ti se insanatoseasca repede gatul!
alessia80 bine ai vazut in gasca noastra de burtici! Cred ca fetele nu te-au vazut pentru ca mesajele tale sunt moderate si apar mai tarziu; abia dupa ce scrii 10 mesaje vei scapa de moderare, deci scrie repede 10 mesaje scurte in care ne poti povesti mai multe despre tine..... Fetelor mejalele alessiei sunt la pag 18 din cap trecut.
eloise si cucuoancea felicitari pentru bebeii santosi!
ionica da-o incolo de asistenata, ca doar sotul tau te iubeste. M-ai facut sa rad bine cand am citit patania ta din parcare...tare simpatica esti
tanima_i: 10-12 felii de paine, zici???!!! ferice de tine!
eu nu pap mai mult de doua felii la o masa (si asta la micul dejun doar) si tot am 16kg in plus
pupici

27

mai avem un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Ionica, dar cat ziceai ca mai stai acolo? Cateva luni? Atunci nu te mai gandi la vaca de secretara, oricum o sa o ai pe Sophia in scurt timp si sotul tau n-o sa se mai gandeasca decat la voi. Si apoi plecati in Europa. Asa ca ai grija de tine si de bb.
PS Vezi daca ti-ai luat sot mishto??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Pufymic, cred ca ai paralizat de groaza cand l-ai auzit pe Alesio cum urla. Si uite ca se pot intampla accidente chiar cand nu ne asteptam. Sa dea Domnul sa nu pateasca nimic puii nostri neastamparati. David a invatat mai nou sa se catere pe geam. Isi trage un scaun si se urca pe pervaz. Nu mai pot sa-l las singur nici o secunda ca maine-poimanie ma trezesc ca deschide si geamul. Momentan i-am zis ca daca deschide singur vreun geam sau usa de la intrare, bau-bau de-abia asteapta sa-l ia si sa-l duca departe. Vad ca a avut efect si nu a incercat nimic. O sa vezi si tu peste un an la ce o sa-l duca mintea pe Alesio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Hei burtici!!!

Hai sa va spun ce am patit ieri...ca am plans de credeam ca...gata cu bebe. Acum rad sunt bine dar ieri...

Am plecat de la serviciu, tocmai plouase si la metrou treptele fiind umede si prafuite erau ff alunecoase. Chiar mi-am spus sa fiu atenta cum pasesc sa nu fac vreo boroboatza. Ei bine nu imi termin gandul ca am si cazut pe spate alunecand pe ultima sau penultima treapta. Desi eu port de obicei incaltaminte cu toc, culmea ieri eram in papuci plati fara pic de toc si cred ca de aia am si alunecat asa.
Nu va spun ...ca am inceput sa plang, m-au ajutat cateva persoane, ma tot intrebau de coloana si d epicior si eu le tot ziceam ca nu conteaza, ca eu sunt insarcinata in 7 luni si asta ma preocupa.

In final am iesit de la gura de metrou si am gasit imediat un taxi. Plangand si suspinand ii spun ca am cazut ca sunt insarcinata si ca sa ma duca repede acasa in Titan. L-am sunat pe sotul meu, pe dr ginecolog, pe mama si pe kinetoteraputa la care ma duc pt gym pt gravi.
L-am intrebat pe dr daca e cazul sa fac o echo ceva si mi-a spus ca atata timp cat am cazut pe spate si nu pe burtik bebe este bine si sa stau linistita. Insa voia sa ma duc sa imi fac o radiografie ceva la coloana...I-am spus ca nu e cazul, eu nu mai simteam nici o durere, ori chiar nu ma durea nu stiu...M-a intrebat daca misca bebe. Nu misca, cum sa miste daca eu plangeam intr-una si eram speriata.

Kinetoterapeuta mi-a spus ca bebeii sunt bine protejati in lichid, si tot asa daca nu ma lovisem la burtik e bine. Ea cazuse in cada de era sa isi sparga capul, o alta tipa de la gym a alunecat pe gresie in baie si a cazut tot pe spate, ma rog mi-a mai dat exemple si m-am linistit. Daca nu sangerez si nu am contractii este ok. Nu am avut nici una nici alta Slava Domnului.

Intr-un final ajung acasa, venise si mama si sotul meu, m-am asezat in pat si dupa 10 minute bebelina a inceput sa imi traga la sutuletze...in semn de revolta cred ca o zdruncinasem. Dar eu eram in culmea fericirii ca e bine si miscareatza.

Eu mai am antecedente din astea, ca nu stau locului deloc. Am alunecat de pe scaun si am cazut in fund pe la 3 luni, m-am inecat cu mar de am ajuns la ORL si mi-a spus dr ca numai eu si cu Alba-ca-zapada au mai patit asa...si alte peripetii...

Dupa ce ne-am calmat sotul meu vine si ma pupa pe buritk si sa vedeti ce-i spune bubulinei: Mai fetita, mami asta a ta nu are astampar deloc, cade cu tine, se ineaca,umbla cu tine pana te oboseste...dar lasa mai ai rabdare 2 luni si iesi tu de acolo din burtik ca apoi intri pe mana mea si am eu grija de tine ...vad ca ea...nu are deloc
Va dati seama ca am ras de am murit cand l-am auzit vorbind asa...cu atat mai mult cu cat bebelina ii dadea intr-una din picioruse parca in semn de aprobare cu tot ce spunea.

Asta a fost aventura...Maine ne ducem la nunta ca deh suntem nasi. Sa vedem ce peripetii mai am si pe acolo. Cred ca ma leaga de scaun sotul meu sa stau potolita.

P.S. Sa vedeti telenovela cu taximetristul. Ulterior, in taxi am aflat ca bietul taximetrist luase inaintea mea 2 indivizi, unul ii vindea celuilalt un telefon de 10 milioane. Pana la urma unul din cei doi fugise cu telefonul si cu cartela taximetristului pe care i-o daduse sa probeze telefonul. Acum erau pagubiti si el si individul ala...Cand am urcat eu de la metrou tipul cu telefonul furat venise si ii cerea socoteala taximetristului...zicandu-i ca e complice cu hotul. Eu nestiind despre ce e vorba, tipam din spate ca sunt insarcinata ca am cazut si ca am prioritate sa ma duca acasa.

Va dati seama ce circ.Daca ma filma cineva era film de comedie. Ala tocmai scapase de cei doi,era si pagubit de o cartela si ii ies eu in cale, insarcinata, cazuta pe scari, plangand si suspinand, julita la mana, muradara de apa si praf si zicandu-i printre sughituri ca vreau sa ma duca repede acasa. Bietul de el a avut o zi....
Cand a coborat din masina sa imi schimbe banii de frica si-a luat si cheile de la masina cu el. Si eu nici macar nu am carnet de conducere. Credea ca ii fur masina.

Va pup si aveti grija de voi cum pasiti si pe unde pasiti


Itzy-Bitzy
28+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:

Buna dimineata,

RANOMAR-Multumesc mult pt informatii!
Recunosc: este pria mea experienta de acest gen astfel incat incerc sa ma descurc.
sper ca dupa 10 mes sa 'va prind mai repede'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Neata fetelor!
Amarantina incurajatoare poveste. Ma bucur ca ai confirmat cateva din observatiile mele de la capitolul trecut!
Ramomar . Esti o scumpa, ca de obicei! Cum ai tu mereu o vorba buna pt toata lumea si nu uiti pe nimeni!
Itzy-Bitzy slava Domnului ca tu si bebe ati scapat cu bine! Da' serios, ai mare grija cu peripetiile astea! Cica noi acum suntem mai predispuse la bushituri, paradoxal tocmai pt ca ne concentram sa nu cadem, dar si pt ca centrul de gravitatie e deplasat, saracu'.
Pufy de-abia astept si eu sa ma trezeasca un glascior dulce de copilas care sa-mi ceara de mancare... ce minunat! Pe mine azi m-a trezit porcushorul de motan care-si ascutzea gherutzele sub pat, la ora 6 ...apoi adio somn!
Zi buna tuturor!


Eloise 24+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Salutare la gravidutze!

Mi-a luat ceva timp sa citesc ce ati scris dar va rog sa ma iertati ca am si uitat ce sa raspund si la cine.

Despre nastere sunt si eu adepta nasterii naturale, dar nici cezariana nu mi se pare o "sperietoare". Fiecare are avantajele si dezavantajele ei.

Am observat ca avem o graviduta noua Alessia80 care a postat la capitolul anterior. Bine ai venit Alessia!Daca poti da-ne niste date mai concrete despre sarcina ca sa te treaca Pufy in listuta.

Lexi stiu eu sigur ca tu nu esti o mama denaturata, asa cum sustii, mi-a soptit un pescarus.Si sa stii ca am citit undeva ca acei bebelusi ai caror mame nu sunt "panicate si obsedate" de toate problemele existente sau inexistente se dezvolta cel mai bine, la fel si sarcina decurge normal.Sa stii ca i-am luat si eu niste body-uri lui bebe cu personajele lui Disney, ca si eu sunt topita dupa ele. Si eu il iubesc tare si pe Snoopy(catelusul acela dragut). Cu el am gasit doar suzete pana acum dar am pentru mine o intreaga colectie de chilotei, sutiene, maieute si pijamale

De kile raportez si eu 11 kile la 31+ saptamani. Eu nu prea mananc paine maxim 4 felii pe zi si alea prajite. Am zile cand nu mananc deloc paine. Am avut si eu un ritm galopant in trimII dar vad ca m-am mai ponderat.Mi-a facut observatii si moasa ca am depus cam repede in trim II.

Saptamana viitoare mi-am facut si eu programare la o clinica privata pentru o ecografie (nu 4D) doar sa imi mai vad si eu puiutul ca nu l-am mai vazut de la 20 saptamani si sa verificam lichidul amniotic. Si sa fim siguri de sex

Eu vreau sa fac un tort cu capsuni pentru maine, daca stiti ceva reteta buna de crema, (era ceva crema cu vanilie, foarte buna dar eu nu o stiu) va rog sa o postati. Blatul o sa-l cumpar ca nu am timp de mai mult acum. Aici acum e sezonul capsunilor finlandeze, si chiar sunt bune (singurele fructe la care nu le-am gasit nici un cusur, inca ).

Va pupicesc,


Vauva 31+ cu Bianca

http://community.webshots.com/user/Vauva101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia80 spune:


Eloise-Am observat ca ai motan! Spune-mi si mie ce ti-au spus doctorii si care e parerea lor.
Eu am un British shorthair gri si e super vaccinat, vitaminizat, nu iese din casa, mananca numai maancare speciala.
Mi-am facut analiza de toxoplasmoza si e ok.
Totusi nu stiu ce am sa fac cand se naste ingerasul ca nu prea pot sa-l izolez...

Alessia80 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Alessia bine ai venit !!!...Dar eu nu ti-am vz mesajul ...ma intorc sa-l caut si sa-l citesc...

Cucuoancea am avut internare fictiva si ala a fost platit 100%. In rest 75%. (asa cum ti-a spus si tanima)

Itzy-Bitzy ...ai fost de coma... bine ca nu ai patit nimic...poate-ti fracturai vreun os....asta iti mai lipsea ...sa stai vreo 2 luni in gips...Dar asa e..nu patesc nimic bebeii la cazaturile pe spate. O prietena de-a mea ..a cazut la sf lunii a 7-a (era ianuarie)...pe gheata drept in fund...a zis ca acolo naste ..s-a zdruncinat foarte tare...si n-a fost asa..sunt protejati.

Pufy.....tare de tot cu Mariuca si Ioana...





Poze
Poze tort si pizza

Inni 30+ cu ....

Mergi la inceput