CEZARIANA SAU NASTERE NORMALA

CEZARIANA SAU NASTERE NORMALA | Autor: tiona

Link direct la acest mesaj

Ceao, fetelor.Sunt innsarcinata si am auzit idei pro si contra referitor la nasterea atat normala cat si prin cezariana.Voi ce parere aveti? Care varianta este mai buna atat pentru bebe cat si pentru mamica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nadia, cu riscul ca-mi voi lua rosii in cap, eu sunt pro cezariana. Am nascut o data normal si de 2 ori cu cezariana, iar acum urmeaza tot cezariana. Eu mi-am revenit foarte usor, cred ca depinde de organismul fiecareia.
Cand am nascut normal mi-a declansat nasterea doctorita, poate ca d-asta a fost aiurea. Am si amintiri urate de atunci si poate ca d-aia sunt pentru cezariana.
Nu vreau sa te influientez, e frumos cand nasti normal ca-l vezi si-l auzi pe bebe atunci, pe cand la cezariana il vezi de-abia dupa 1-2 zile(asa a fost in cazul meu, depinde de spital)
Se pot spune multe, atat cezariana cat si nasterea normala e fiecare cu bune si rele, daca tu suporti usor durerea opteaza pt nasterea naturala, te refaci mai repede. Si mai ales daca n-are cine sa te ajute acasa cu bebe(mama, soacra....), nasterea normala iti recomand.
Orice alegi, iti doresc nastere usoara, un bebelus sanatos tun, mancacios si daca se poate fara colici....


Roxana18+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

Roxana , iti multumesc pentru sfat.Eu sunt in Madrid si sunt doar cu sotul meu , din pacate nu am pe nimeni sa ma ajute pentru ca parintii mei sunt in Romania.Totusi sper ca mama mea sa poata veni vreo 3 luni.Sunt o fire sensibila si nu prea suport durerea si imi este o frica de mor ,si in plus am si Rh negativ care se spune ca in cazul acesta e preferabil cezariana.Nu stiu ce sa zic , la nasterea normala ce ma incurajeaza este faptul ca o sa mi se faca epidurala , si atunci durerile nu o sa fie foarte mari.Exista ceva riscuri , la nasterea prin cezariana?
+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Daca stii sigur ca vine mama ta, alege cezariana. Iti spun asta ptr ca nu vei avea voie sa faci efort, cel putin o luna.
Riscuri sunt si la cezariana, si la nasterea normala, uneori spun ca era mai bine cand nu stiam mare lucru , acum am ptr ce sa-mi fac griji. Eu ma gandesc mereu ca va fi cum vrea Dumnezeu, de nascut tot trebuie sa nasti intr-un fel, nu te mai gandi la atatea, gandeste-te ca-l vei avea pe bebe in brate si asta-i tot ce conteaza. Mult curaj, nu-ti mai face ganduri negre, gandeste-te ca bunicile si strabunicile noastre au nascut si ele si asa este de cand e lumea, iar acum medicina e mult mai evoluata ca atunci.
E normal sa-ti fie un pic teama, si mie imi este, dar totul va fi bine si de-abia astept sa-l vad pe bebe.
Nu stiu cat mai ai pana nasti, dar cu cat te apropii de momentul ala, pe o parte te temi iar pe cealalta esti nerabdatoare sa-l vezi pe bebe.
Deci stai linistita, gandeste pozitiv, vorbeste si cu medicul tau si impreuna luati o hotarare.

Roxana18+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

Pai acum am +24 de saptamani, normal implinesc 40 de saptamani pe data de 19 Octombrie.Adevarul ca m-am speriat foarte tare Roxana cand am citit de Andreea , mama care a murit la nastere.
Oricum sepr sa fie bine si sa imi tin fetita in brate si sa fie sanatoasa , si ce a vrea bunul Dumnezeu ca in final noi nu putem schimba nimic.Dar sa stii ca m-as duce mai mult pe ideea de cezariana , dar vezi tu ca aici in Spania cum tu nasti in spital cu doctorul care e de garda , nu prea tin cont de parerea ta .Poti sa ceri tu cezariana ca daca ei considera ca poti sa nasti normal ei te lasa sa nasti normal , ma intelegi?
Asa ca o sa vorbesc cu medicul de la clinica asta particulara sa vad el ce zice. Te pup
+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Nadia, te bagi pe un teren minat cu subiectul acesta. Parerile sunt impartite, e firesc ca fetele care au nascut normal si au avut noroc de-o nastere rapida si fara probleme sa-ti spuna ca mai buna este nasterea naturala. Si este la fel de firesc ca fete care au nascut prin cezariana si s-au refacut repede sa-ti zica ca cezariana e varianta mai buna. Nu uita ca cezariana este totusi o operatie, care implica anumite riscuri. Din punctul meu de vedere si nasterea naturala poate implica anumite riscuri. Eu cred ca pana la urma important e sa fii relaxata si optimista. Si nu mai citi toate nenorocirile care se intampla, eu una mi-am promis sa nu mai deschid anumite subiecte, nu de alta dar o luasem razna rau de tot cu gandurile negre...

Acum sa-ti spun si experienta mea: deci, toata sarcina m-am pregatit sufleteste pt nastere naturala, am mers la "scoala parintilor", m-am informat, am exersat respiratii etc. A venit si ziua cea mare, doctorita mea mi-a indus nasterea, numai ca bebe nu avea de gand sa iasa pe unde planuisem eu. Dupa 6 ore de travaliu si contractii suportabile, am fost monitorizata si mi s-a spus ca bebelusul e in suferinta, ca trebuie urgent cezariana. Asta a fost, am zis da imediat, nu m-am mai gandit decat sa fie copilul bine, habar n-aveam cu ce se mananca exact cezariana, ca deh, eu ma informasem sa nasc natural. In fine, ideea e ca mi-am revenit foarte bine, David s-a nascut la 17.45, spre seara mi l-au pus la san ...a doua zi la 10 mergeam singura la toaleta, iar la 12 eram in salon. Dupa 1 ora l-am avut pe bebe cu mine in camera si din clipa aceea al meu a fost, in sensul ca m-am ocupat singurica de el, mai ales noaptea cand asistentele faceau nani . Deci, poti sa ai norocul sa-ti revii si tu foarte bine, dar sa stii ca tine si de organism, asa cum zicea si Roxana, si de vointa ta.

In concluzie, alegerea iti apartine, eu iti doresc sa primesti cat mai multe raspunsuri si sa reusesti sa te hotarasti TU ce este mai bine pt bebe si pt tine.

, iti doresc o sarcina frumoasa in continuare, nastere usoara si refacere rapida

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

si eu tot pentru nasterea naturala optasem initial.boonnn veni si ziua cu pricina.aici doctorii nu folosesc epidurala asa ca m-au lasat sa ma chinui 13ore.m-am internat cu dilatatie 4 si dupa 13 ore aveam 4,5.simteam ca mor asa ca i-am rugat sa ma taie ca nu mai suportam.mi-a fost fff bine dupa,mi-au administrat calmante iar dupa34 ore deja mergeam singura.acum sunt insarcinata din nou si drept sa-ti spun nici nu ma gandesc la o nastere normala cu toate ca as putea pt ca e destula dif intre sarcini.
nastere usoara si refacere rapida indiferent pt care tip de nastere o sa te decizi

octy10,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

pDa mai fetelor aveti dreptate.Infinal m-am hotarat sa las asta la aprecierea mediciilor si sa fie bine bebe ca asta e cel mai important.Pupici
+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

tiona uite mai multe despre subiectul care te intereseaza pe tine, aici pe forum la "Nasterea unei stele":

http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=3&sortfield=lastpost&sortorder=0&whichpage=1


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55999

Numai bine si nastere usoara

36w







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Nadia vezi ca pe "nasterea unei stele" este o discutie intreaga despre cezariene-pro si contra.
Subiect vast ce sa zic. eu am facut cezariana pe motiv medical. a fost totul super bine.De la operatie pina dupa si acum. M-am miscat tot timpul dupa, m-am dat jos din pat dupa 10 ore de la operatie, iar daca am sa iti spun ca dupa 2 luni jumate faceam abdomene (usor ce-i drept)n-ai sa ma crezi. acum parca nici nu am fost operata-ma simt bine si numai eu am avut grija de bebita mea.nu m-a ajutat nimeni. ma miscam eu mai greu dar e suportabil. Iar cind vezi ca bb are nevoie de tine-crede-ma ca iti trece orice durere...

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Eu am nascut normal ambele fetite si nu prea m-am chinuit am ajuns la spital cu contractii aveam dilatatie 8-9 si in max. 30 min am nascut.Mai nasol mi s-a parut cind s-a eliminat placenta, iar l-a a 2-a sarcina dupa ce am nascut am avut niste crampe timp de vreo 3 zile (se stringea uterul) mai groaznice decit nasterea in sine(dar bebita nu a avut acele crampe pe care le au de obicei bb...avantaj cred).Eu cred ca depinde de fiecare, eu ma consider norocoasa am nascut usor, vergeturi nu am deloc si copii cuminti (am dormit toate noptile din ziua in care am nascut).Mai vb. iti urez nastere usoara si bb cuminte si sanatos.

Mariana-18+

Mamicuta de printese-Andra si Sara.

Mergi la inceput