Strabismul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



STRABISM alternativ

Autor: Edessa
Subiect: STRABISM alternativ


Fetita mea are 6 ani; am mai postat despre problema ei oftalmologica. Pana acum nu mi s-a spus insa ca este vorba despre un strabism alternativ. Noi eram pregatiti psihic si sa o operam; am fost si in Bucuresti la o clinica de specialitate( pe langa n medici locali). Ni s-a spus ca nu este cazul de operatie, vederea fiind completa si buna cu ambii ochi si ca se va corecta in cativa ani sub purtare de ochelari. Acum doua zile am fost la un control, teoretic de rutina, la un medic din Constanta, renumit, la care am mai fost de 3 ori. Mi s-a spus ca strabismul este asociat cu o hipermetropie ( cel putin teoretic) si ca va trebui sa poarte TOATA viata ochelari iar despre interventie chirurgicala nu se poate vorbi pana dupa 20 de ani ( mi s-a spus ca asta e tot ce se poate cu tehnica actuala). M-a lasat masca afirmatia medicului tinand cont ca niciodata nu mi-a mai vorbit despre asa ceva! ( nu mai spun ca tot consultul a durat 3 minute si mi s-a parut facut in genul <lasa-ma sa te las>, desi onorariul a fost cel practicat in mod obisnuit la o consultatie completa). Fiindca deja simteam ca ma apuca disperarea am mai fost la un cabinet, despre care am inteles ca ar avea dotari de ultima ora si am mai investigat-o o data. De data asta, consultul a fost complet, cu fund de ochi si toate cele. Aici mi s-a pronuntat pentru prima data diagnosticul de strabism alternativ +/- hipermetropie si mi s-a spus ca trebuie tratat strabismul si la 14 ani operata hipermetropia, ca sa nu dea in ambioplie( spre ca nu gresesc exprimarea). Ce m-a mirat este ca medicul de aici a fost foarte indignat cum in uram atatora controale si investigatii nu s-a stabilit daca este de cauza musculara sau dioptrica...Chiar ca nu mai stiu ce sa cred! Sunt foarte ingrijorata de ceea ce mi se spune.Mentionand ca este singurul copil si ca voi face absolut tot ce e omeneste posibil sa o vad vindecata, am fost sfatuita prieteneste sa...mai fac un copil ( ca nu ar mai avea probleme , fiindca nici unul dintre parinti nu avem...). Nu am replica....! Pe de o parte mi se zice ca...DEOCAMDATA nu e nimic si ca e ceva usor, pe de alta parte mi se spune ca e pe viata si...cu bataie lunga.
Va rog, as dori un sfat daca sunteti in cunostinta de cauza oarecum...Momentan sunt o mama foarte speriata!

Raspunsuri:


Autor: Freia

cand fimea avea 6-7 luni si mi s-a spus ca are strabism am inlemnit. Am fost si eu ca si tine prin diverse locuri si toata lume aimi spunea ca nu poate fi operata inainte de 2 ani ca asa si pe dincolo.

Am gasit o clinica aici, in Bucuresti, cu o doctoritza super care ne-a prezentat pro si contra, mentalitati, tehnologie, evolutie potentiala, cazuri de operatii etc.

Ne-am perindat prin cabinetul ala de nu stiu cate ori pana a facut fimea 1 an si cateva luni si ne-a spus ca ar fi indicat sa o operam , pt ca muschiul nu este inca format si creierul poate invatza f usor sa perceapa informatiile corect prin aceast aoperatie. Am facut si exercitii cateva luni cu acoperire ochi.

Dupa operatie s-a vazut diferentza la ambii ochi, dar am stiu de atunci ca o sa trebuiasca sa o luam de la capat cu inca o operatie (si am vazut-o si pe Dr ca sovaie sa imi spuna si ea ca o sa mai avem nevoie de inca o operatie, dar privirea ei era clara). La controlul de 6 luni dupa operatie s-a vazut ca unul din ochisori are o usoara deviere. Luna asta care vine iar mergem sa studiem ochisorii si in fc de ce zice dr hotaram daca facem sau nu operatie.

Am intrebat si eu de ochelari si mi-a spus ca nu este cazul inca pt ca are fundul de ochi bun si nu vrea sa o chinuie de acum. Dar sa am grija de ochii ei mereu, sa nu o las sa poarte ochelari de soare de nici un fel, mai bine un cozoroc sanatos si sa continui exercitiile.

M-a durut sufletul sa imi vad copilul cu ochii rosii dupa operatie, as fi dat orice sa fiu eu aia operata si nu ea, si ma doare sufletul si cand ma gandesc la o noua operatie. Dar e pt binele ei.

Cat despre ochelari... hmm.. pe scurt: oamenii au tendintza de a cataloga f usor semenii ca fiind handicapati daca au scaun cu rotile, carje, o mana lipsa, aparat auditiv, ochelari etc. Eu deja port ochelari cand lucrez acasa sau la servici. Si fimea rade si vrea si ea.

Poate ai fost in Bucuresti la clinica Oftapro sau poate nu, daca vrei sa mai incerci inca o opinie iti pot da adresa lor. Poti sa mergi cu rezultattul de la ultimul Dr la care ai fost si sa vezi ce iti spune si Dr de la aceasta clinica.

Va uram sanatate si tie sa fii tare pt copilul tau,

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: Edessa

Culmea, asta e singura clinica la care am fost in Bucuresti. Dar nu stiu ce sa mai cred. Acolo mi-a zis ca nu trebuie operatie, ca se va rezolva de la sine....Cum? Cica purtand ochelari; nu exercitii, nu operatie...! Ce sa mai cred? De 3 ani nici o schimbare!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: miha72

Buna fetelor!
Si noua ne-a spus o doctorita ca fetita ar avea un usor strabism la ochiul stang, controlul avand loc la 8 luni. Ne-a recomandat control la 1 an, a zis ca mai devreme oricum nu au ce sa-i faca. Imi puteti da si mie adresa acestei clinici, Oftapro? si un nume ?
Multumesc.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Laura T

Fetita mea cea mica s-a nascut cu strabism congenital pronuntat la ambii ochi. Dupa ce am vizitat n doctori care ziceau sa asteptam pana la 14-18 ani pt operatie, am ajuns la Oftapro (www.oftapro.ro) la dr. Luminita Teodorescu. Dansa a operat-o de 2 ori (la 1 an si 5 luni, respectiv la 3 ani jumate), rezultatele au fost foarte bune (mai ales dupa prima operatie), poarta ochelari de la 1 an jumate, desi are fundul de ochi bun (dar are astigmatism, deci lentile cilindrice, dioptrie +0.75- +1). E chiar simpatica cu ochelari...Si ea va purta ochelari toata viata, dar nu mi se pare un handicap, poate doar ceva incomod (dar cred ca e chestie de obisnuinta)...
Edessa, daca nu iti e greu, mai incearca sa vii o data cu fetita la Oftapro...parerea mea...

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Edessa

Pana acum am fost de 3 ori la OFTAPRO, la aceeasi doctorita de care spunea Laura.Eu sunt destul de contrariata de faptul ca, desi imi spunea de fiecare data ca totul merge bine si ca nu trebuie sa imi fac probleme, ca nu e cazul de nici o operatie, imi recomanda dioptrii +3. Si imi spunea ca nu trebuie sa ma sperii de aceste dioptrii fiindca de fapt mi le da doar pentru a o obliga pe fetita sa priveasca centrat si nu pentru ca ar avea hipermetropie. Eu simt si vad ca nu este bine. Desi atunci cand poarta ochelarii strabismul este practic insesizabil, in momentul in care e obosita un pic si isi da ochelarii jos,unul dintre ochisori fuge spre interior ( nu de fiecare data acelasi, desi predominant unul). Nu sunt o mama din aia nebuna care sa imi expun copilul la operatie daca nu e cazul. Iar noua ni s-a spus ca nu e cazul. Nu mi s-a explicat exact de ce nu e cazul( unii mi-au zis ca e inutil, altul ca nu se poate tehnic, altul ca nu asta e solutia...)> La testele facute la cabinet s-a dovedit ca are vedere completa cu ambii ochi si acsii oculari paraleli si in acelasi plan. Problema este ca are campul ceva mai mare (180 grade...). Dar ce as putea sa cred eu? Trebuie operatie,trebuie tratament? Ca mama sunt datoare sa fac tot ce se poate pentru copilul meu ca sa nu imi reprosez ulterior ca as mai fi putut face ceva spre binele ei.
...Si chiar daca as parea subiectiva, ca o cioara cu puii ei, e mai mare pacatul sa nu se uite cum trebuie: are niste ochi de o culoare superba:bleumarin in exterior, verde predominant in mijloc iar langa pupila o nuanta aurie...Nu e pacat sa nu se mandreasca atunci cand o fi si ea domnisorica????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Strabism la bebelusi

Autor: delia_alx
Subiect: Strabism la bebelusi

Avem 9 luni jumate si avem un usor strabism. Mami a auzit ca la aceasta varsta se fac niste exercitii pt. corectarea strabismului dar nu stie cum!
Voi mamici de pitici stiti sa ne ajutati?


Raspunsuri:

Autor: Tia

la 6 luni am ajuns la control la un medic care ne-a spus ca avem o usoara forma de strabism si ne-a recomandat sa facem "exercitii" cu ochisorii: ia un obiect, de ex un pix, si plimba-l incet prin fata ochilor copilului (la o distanta de aprox. 30cm)de la stanga la dreapta si invers fortandu-l astfel sa-l urmareasca cu privirea. faceti exercitiile de cateva ori pe zi.

noua ne-a spus ca ar trebui sa se remedieze pana pe la 9 luni, altfel trebuie consultat un oftalmolog.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: delia_alx

Multumim Tia cate minute pe zi trebuie facut exercitiul si la ce interval de timp?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Laura T

Fetita mea cea mica s-a nascut cu strabism congenital pronuntat si permanent, la ambii ochi. Am operat-o de 2 ori pana acum, aproape ca nu se mai cunoaste. Ca exercitii pt ochi, se acopera ochisorul bun, pentru cateva ore/zi, pentru a-l forta pe celalalt. La noi a fost cam greu de aplicat, caci nu a vrut...
Oricum, in probleme de strabism, ti-o recomand din suflet pe cea care a operat-o pe fetita mea, dr. Luminita Teodorescu, de la Clinica Oftapro (www.oftapro.ro).

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: ange

si eu am nascut fetita cu strabism si pana la 2 ani (parca)a disparut.
ii faceam exercitii asa cum a spus si "tia". daca faci de 2 ori pe zi e suficient.
Succes.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: aurastanciu

mi se pare foarte buna ideea cu pixul. de maine o vom aplica si noi. noi am fost la doctor oftalmolog si ne-a spus ca Matei are strabism 10 grade la ambii ochisori dar ca este posibil ca pana la doi anisori sa nu se mai vada, dar vom incepe de maine exercitiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Si Alex al meu de 1,3 ani are strabism de la 2 luni.Am fost si la Oftapro si la medicul Dinu Doina de la spitalul de ochi si in amindoua cazurile ni s-a recomandat operatia.Este programat pe 18 iulie,adica saptamina care vine.Nu stiu ce sa fac fetelor!!!Imi este frica de anestezia aia dar vreau sa fac ce e bine pentru el.M-am razgindit de nu stiu cite ori.E foarte greu!!!Poate imi dati un sfat.Ati mai auzit de doctorita de la spitalul de ochi?E buna?

si ALEX


ghita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Am citit cu mare interes tot ce ati scris voi.Si baiatul meu are strabism congenital la ambii ochi. Trei luni a avut 2+, s-a corectat partial si acum i-a dat 3+. D-na dr. mi-a spus ca daca nu se corecteaza total, e nevoie de interventie chirurgicala. Mi-a recomandat Bucurestiul, urmeaza sa mai discutam. M-ar fi interesat si cat costa acum o operatie la ambii ochi, sa stiu la ce sa ma astept si cum s-au descurcat copii dupa interventie.Diagnosticul lui exact este:hipermetropie, strabism convergent alternant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina30tg spune:

Mie strabismul mi-a aparut dupa 18 ani. Nu am avut inital dioptrii, mi-a fost recomandat sa fac exercitii, dar recunosc ca nu le-am facut. Dupa cca 5 ani strabismul evoluase si incepuse sa ma deranjeze cand eram obosita. Sincer, am recurs la operatie mai mult din motive estetice decat pentru defectele de vedere- capatasem -0,75 la ochiul stang. Aveam strabism bilateral, mai accentuat la ochiul stang. Operatia a reusit, dar pt ca nu am putut purta ochelarii , dupa cca 3 ani ochiul stg a inceput din nou sa fuga cand eram obosita. M-am reoperat la el si acum totul e OK.
Nu am platit operatia, doar cu adeverinta de la serviciu, iar anestezia a fost locala si ceva pe vena. Dimineata m-am dus la spital iar seara am plecat acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Da, dar am citit in unele mesaje ca au platit. Unii parinti au scris ca au platit pentru interventiile copiilor.Era la clinici particulare, banuiesc. De aceea, eram curioasa sa stiu preturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

L-am operat pe Alex (1,3 ani)si totul a decurs perfect.Acum are ochisorii "drepti".Urmeaza sa poarte ochelari,dar cind va merge bine in picioare.Succes si voua! Mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Si baietelul meu are putin strabism mostenit pe linie paterna,are 1 an si jum.II fuge ochisorul sting spre interior dar nu foarte vizibil. Mi s-a spus ca dupa virsta de 2 ani sa ma duc la dr. Asa este? SAu se poate diagnsstica si inainte de 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Nu stiu ce sa zic legat de varsta. Lui Matei i s-a pus diagnosticul la 1,9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Lui Alex i-a pus diagnosticul la 2 luni.Se vedea clar.In timp i-a mai trecut,dar tot a fost nevoie de operatie.Acum sintem fericiti.

ghita

Mergi la inceput