Maternitati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wannajo spune:

Da...fff trist ce se intampla in spitalele de pe la noi. Mizerie si ignoranta. De asta e bine sa aflam cat mai multe date inainte de nastere. Multumiri tuturor ce ne impartasesc opiniile si/sau experientele traite!

9+


wanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

A nascut cineva in clinica particulara din Bacau?
Medical Service se numeste si as vrea sa stiu cate ceva despre ea, pareri, preturi, profesionalism, etc.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am nascut acum o luna la Municipal si acum un an la Elias.
Ca si pareri, am zis ca nu mai calc pe la Elias (am scos copilul cu hematom la cap, clavicula rupta si pneumonie de absorbtie - deci n-are sens sa comentez profesionalismul lor...).
Municipalul e ok, dar faptul ca te lasa in salon peste noapte cu bb, in conditiile in care mai sunt inca 4 fomisti mici (saloanele sunt de 5 paturi) e cam crunt. Am plecat zombie dupa 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

eu am ales eliasul, varianta rezerva cu plata...este 100 e/noapte si este regim de garsoniera...sunt rezervaele care deservesc si maternitatea privata CMU

Eliza 34+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Eu am nascut in ianuarie la CFR2 cu dr. Nayel. Am numai cuvinte de lauda si pentru maternitate si pentru dr.
Sarcina usoara in continuare si sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Intru si eu sa va povestesc putin despre Maternitatea Cuza Voda din Iasi. Celebra si cea mai mare maternitate din Moldova!

Am nascut acolo in luna aprilie 2006. Sala de nastere este ingrozitor de veche iar baia undeva catre capatul holului. M-am intrebat toata noaptea cat am stat acolo: care ar fi fost diferenta daca nasteam intr-o sala de nastere dintr-un spital de comuna, ca eu sincer, nu am vazut nici un aparat mai sofisticat! In afara de celebra masa (care si aia era super veche) si inca doua paturi nu era mai nimic pe acolo!
Chiar ma intrebam daca s-ar naste un copilas cu probleme, cu ce l-ar fi resuscitat, cu ce ar fi putut sa-l salveze!

Saloanele in schimb au fost acceptabile. Asta daca nu luam in considerare vechimea saltelelor sau a lenjeriei! Dar macar era curat!

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Fetelor, nu neg importanta curateniei din saloanele in care sta mama cateva zile dupa ce naste, dar eu zic ca cel mai necesar e sa stii ca bebe e in siguranta maxima. E extrem de importanta sectia de neonatologie - sa aiba medici buni, dar sa fie si utilata. In cazul unei nasteri premature de exemplu, in Bucuresti doar maternitatea Polizu si maternitatea Giulesti sunt "de baza", dar aici saloanele in care stau mamicile sunt jalnice (exceptand rezervele cu plata).
Elias-ul e inr-adevar civilizat, dar daca bebe are probleme este transferat cu tot cu mama la Municipal sau la Giulesti.
Daca voi naste in Romania prefer sa renunt la confortul personal in favoarea sigurantei copilului.

Numai bine tuturor,


Larisa 25+ Horia Matei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oona spune:

a nascut vreo mamica la Spitalul judetean Ilfov"Sf.Constantin si Elena"?acolo am sa nasc eu,sunt tare curioasa cum e..multumesc!

Mergi la inceput