se da FE profilactic la bebei?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Fierul la bebe


anca_teohari
Buna, fetita mea a fost prematura s-a nascut la 35 de saptamani dar nu mi-a zis nimeni pana la 5 luni si jumatate de asa ceva. Iar daca cititi prospectul fierului acolo scrie clar ori constipa ori strica la burtica ideea este ca irita rau intestinul gros iar fetita mea din cauza lui facea kk cu sange, asa mi-au spus doctorii. Si tot ei au spus ca fierul este tare pacatos. Oare cine stie mai bine ca ei?




ale mele s-au nascut unala 33 si una la 32 de sapt si taman ca au fost premature li s-a prescris fier.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Eu ii dau profilactic 4-5 picaturi pe zi. Ii place si deschide gurita larg cand vede lingurita.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

CRISTINA,ANCA,PAPADIE,RAMONA,NOE va multumesc pt raspunsuri.Nu,nu am fost anemica niciodata,nici macar pe timpul sarcinii,imi faceam analizele importante tot la 2 luni si au iesit inca mai mult decat trebuie.Asa mi sa spus la spital ca Maya are o usoara anemie.Cred ca o sa astept pana va face 6 luni si atunci voi mai vedea ce fac. Am uitat sa va spun ca i-am facut hemoglobina lui Maya si a iesit buna dar eu i-am dat atunci fier ca vezi Doamne asa a spus medicul.
De la 6 luni isi va lua fata mea fierul din alimente si nu o mai chinui eu cu nici un fel de fier pana nu sunt sigura de o treba.
Sa va creasca puiutii mari si sanatosi.
Va pupam Maya si mami.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Fe fara analize? De ce?Numai ca asa se poarta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

La 4 luni pot sa ii dau fier?
anca_teohari
Buna,
am fost la doctor si mi-a prescris sa ii dau fier, trei picaturi in fiecare zi. Voi ce parere aveti?


Cristina_C
Laptele matern contine suficient fier asa ca pana la 6 luni poti alapta linistita si apoi incepi diversificarea.
Suplimentul de fier este necesar cand hemoglobina este mica (este o analiza simpla, i se ia copilului sange din deget).

cristalina
Parca de la 6 luni se dadea cel mai devreme...Haussmann...daca imi amintesc bine.
Ziceau ca pana la un an e indicat pentru ca bebe nu consuma suficient fier din alimente introduse de diversificare ca sa ii ajunga iar laptele tau (in cazul in care alaptezi) nu mai are suficient fier...
Daca imi amintesc bine asta e explicatia pe care am primit-o de la doctor....La 9 luni, cand ne-a spus ca ar fi bine ca pana la 1 an sa ii dam fier.


Monica-Elena
Eu i-am dat lui Mihnea la recomandarea pediatrului de la 4 luni ptr ca fiind alaptat la san fierul este vitamina care lipseste laptelui de mama. Mie mi se pare ok poti sa ii dai.

petruta
Lui Mihai i-am dat fier de la 4 luni la indicatia pediatrei dupa ce i-am facut analize si acestea indicau necesitatea administrarii de fier. Tratamentul a tinut 6 saptamini. De la 6 luni se face profilaxie pina la un an.
Asa ca daca dr. i-a prescris, urmezi tratamentul.
Sanatate !


dianad
la noi in urma analizelor a reiesit ca bebe era anemic. asa ca la 3 luni si jumatate i-am dat fier la indicatia medicului.


madau

Mie pediatra mi-a zis sa-i dau Mirunei fier in momentul in care incep diversificarea (la noi a fost la 4 luni). Ii dadeam si ii dau si acum Fe Haussmann, cate 5 pic pe zi, timp de 20 zile pe luna. Profilactic deci, analize nu am facut inca.


Medeea76

Noua ni s-au recamandat cate 5 picaturi de doua ori pe zi. Fetita mea are aproape trei luni si nu prea mananca, dotorita a spus ca i se pare putin palida, de-asta mi-a dat tratamentul. Supradozare cu fier nu exista.


Cristina_C
Acuma nu-i nici o problema ca ia fier, dar faptul ca e palida nu indica neaparat anemie. Unii copii chiar au tenul mai deschis, ca al meu, de exemplu (despre care a spus tot o doctorita ca ar fi anemic) - si, cand colo, are hemoglobina 13 desi n-a luat fier in viata lui.

Cristina_C
Da, am observat si eu. Multe se dau "preventiv": fier, antitermice (imediat dupa vaccin sau la febra foarte mica), antibiotice (la "rosu in gat").

Monica-Elena
Cristina din pacte in Romania medicul pediatru care vede copilul zice vai ce palid este inseamna ca e anemic sa-i dam fier. Eu una asa am patit fara analize fara nimic altceva


CRIXIA
Anca, vad ca raspunsurile primite sunt pro si contra!

Intradevar, pediatrul se uita la un bb mic si ii recomanda Fe fara analize. Eu am incredere in pediatra mea, si mi-a explicat de fiecare data care sunt semnele pentru care ia hotararile.

In jur de 4 luni mi-a recomandat sa incepem administrarea Fe, fara analize. Dintre semne imi amintesc: piele marmorata( pe fata, pe maini), cianotica in jurul gurii, nu neaparat cand plange( chiar si cand dormea se vedea ca era un pic palida in jurul gurii).
Am inceput cu cateva picaturi 3-5, dar fata mea il varsa imediat dupa administrare( e greu la stomac, babeste spus). Normal, ne-am speriat, am intrerupt, am facut analize pentru ca am devenit suspiciosi, si valoare hemoglobinei era mica si incercuita pe rezultat.

Am inceput sa iau eu Fe, iar fetei i-am reluat administrarea la 6 luni, la diversificare.


bubu05
Tot profilactic i-a dat pediatra si baietelului meu de la 6 la 9 luni, fara analize.

bogdanai
Si noi am dat fetitei, de la 2 luni jumate, pt ca unei asistente i s-a parut palida si cu piele marmorata (si asa si era), si i-a facut hemograma si a iesit hemoglobina 10.5.

Din cate stiu eu, fierul (Hausmann) trebuie dat vreo 3 luni ca sa se regleze hemoglobina; noi am refacut analiza pe la 4 luni si a iesit hemoglobina 11, si ii dam fier in continuare.

Am inceput cu 2 picaturi / de 2 ori pe zi, la 2 luni jumate, pe urma am crescut la 3 pic * 2 pe zi si acum, de la 4 lnui si 6 kile ii dam 5 pic * 2 pe zi.

Daca are probleme cu hemoglobina, da-i, daca nu, nu.


miria_cristina
Daca este prescris si dozat de dr. normal ca poti sa-i dai!

Doris-Alina

Si eu i-am dat fetitei mele de la 3 luni, fier Haussmann, la recomandarea pediatrului si bineinteles in urma analizelor...la ea era nevoie.


marcellinna
Ba exista si e chiar foarte serioasa supradozarea de fier.In unele cazuri se pot ajunge la intoxicatii cu fier foarte periculoase.
Nu am alt material la indemana decat ce e scris aici pe prospectul asta la "supradozare" .

E drept ca medicamentul asta e indicat doar pt adulti dar ca o idee vreau sa va atrag atentia ca fierul chiar si in produse farmaceutice speciale pt copii poate fi periculos daca e administrat asa dupa "ochi".

Fierul se da doar in anemii feriprive si nu dupa ochi(ca-i palid copilul ca n-are pofta de mancare ca-i mai slabut, nu sunt motive intemeiate sa le dati fier).
Daca sideremia e buna, un aport crescut de fier poate foarte usor sa duca la supradozare si intoxicatii urate de tot care in cazuri grave pot sa lase in cel mai fericit caz sechele.

Eu va recomand de parca ati fi surorile mele sa cereti sideremia la copii inainte de a le da fier.

Si acum cititi ce se intampla in cazuri de supradozare cu fier.
http://www.egirl.ro/medicamente/display/1164/TARDYFERON.html

anamaria
parerea mea: daca dr respectiv nu i-a facut analize la sange, din care sa reiasa carentza de Fe, eu nu i-as da fier.

cum au mai zis si alte mamici inainte, laptele de mama are Fe, daca papa laptic la bibe tot asa, are Fe. bebe teoretic nu are de ce sa aiba lipsa de Fe la varsta asta. si, repet, lipsa de Fe se diagnosticheaza in urma analizei de sange!

pediatra de la circa le daduse si la ai mei Fe pe la 4-5 luni, ca cica sunt palizi... (au pielea alba) dr de la bucuresti ne-a interzis, insa. a zis ca nici vorba de asa ceva! plus ca Fe e foarte nociv la stomacel, da arsuri, constipatie, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si eu auzisem kestia asta, ca pe la 6 luni ar trebui sa ia bebe Fe. am intrebat dr si mi-a zis ca, daca ar fi nevoie, mi-ar recomanda el! si in nci un caz fara analize!

cand a fost cazul, am facut analize si i-a dat Fe - atentie, noua ne-a explicat atunci ca Fe il dai degeaba daca nu il dai in tre 3 si 6 luni, dar minim 3 luni. el ne-a recomandat sa luam 3 luni (in functie de cat de grava este carenta). dupa aceste 3 luni am asteptat 3 saptamani, am refacut analizele si a fost ok.

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criscodrin spune:

buna.iti pot spune din experienta ca nu ai sa gasesti 2 pareri la fel in cazul dr.baietelul meu face acum 2 anisori dar pe la un an si cateva luni ,la recomandarea unui dr si in urma unei analize de sange,ii dadeam 10 pic pe zi.tin sa precizeze ca hemograma a iesit bine ,dar dr i s-a parut ca e cam palid si in perioada aceia nici nu mai avea pofta de mancare.a trebuit sa schimb pediatru din cauza baiatului care se imbolnavea de plans cand o vedea pe dr(altfel era f cuminte si chiar bucuros cand mergeam la dr).noua dr mi-a zis sa -i intrerup fierul atata timp cat analiza a iesit bine si ca pofta de mancare va veni singura.mi-a zis ca a mers la un congres la Tg-Mures si a vazut niste cazuri ingrozitoare,copii care si-au dat ficatul peste cap din cauza adminsistrarii de fier aiurea.dr mi-a zis ca fierul e f toxic pt ficat,de fapt asta am mai auzit-o si de la dr de familie a baietelului.ii merge bine pana acum fara supliment de fier.daca va trebui la un moment dat ii voi da.eu zic sa-i faci o hemograma,ii ia sange din degetel si atunci vei stii sigur.sanate si sa creasca mare si frumoasa fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aprilie1976 spune:

Fetele care au dat fier la copii iti vor spune ca e bine sa dai, iar cele care nu au dat iti vor raspunde ca nu e bine sa dai fara analize, asa ca cel mai bine e sa faci cum crezi tu ca e mai bine. Oricum cel mai sigur este sa ii faci analize si sa vezi daca are intr-adevar nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

sa fac o PRECIZARE ca amu am vazut la ce subiect au fost mutate postarile anterioare: Fierul NU se da fara analize!




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Papadie - ca e bine sau nu...noi suntem in cura de Fe, fara sa fi facut analize, la recomandarea pediatrei. Daca nici ea nu se pricepe, atunci cine? Doza este de pana la 14 picaturi pe zi, timp de 1 luna.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput