Totul despre TUSE

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorimar spune:

buna danais am avut si eu problema ta cu amndoi coipii am unul de un 1 si 3 luni si unul de 5
au racit si tuseau le curgea nasul si intrun final am scapat de toate dar nu si de tuse
ce nu leam dat si am decurs la o metoda mai babeasca
le-am facut ceai din frunze de ceapa si nuca
dar nu miezul de nucu nici coaja de nuca
inauntrul la nuca ai vazut ca miezul mai e sustinut practic tot de o coaja aia subtire si pui cu foi de ceapa
sincer la cum tuseau nu ma gadeam ca le va trece
dar eu leam dat la amandoi
si sa sti ca lea trecut
le dadeam in loc de apa si la cel mic ii faceam si laptele tot cu ceai de nuca si ceapa
si a fost bine acum nu sau mai inbolnavit
apropo dac faci sa nu pui zahar deloc
sanatatae multa la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Aseara a tusit iara cam doua ore incontinuu. Avea o tuse spastica . A varsat de doua ori muci ( scuze pt expresie, dar asta erau). Dupa ce i-a varsat incet incet s-a linistit. Nu stiu de unde ies atatea mucozitati, ca-i curatasem nasul foarte bine chiar inainte de culcare. Nu sunt obijnuita cu tusea asta.
El de fiecare data cand tusea, tusea f gros si incarcat, uneori cu weezing. Stiu ca cea de acum nu este asa periculoasa ca cea pe care a facut-o pana acum, dar este foarte chinuitoare si nu stiu ce sa-i mai fac. Am incercat sa-i dau sa bea ceai caldut poate poate il mai calmeaza, dar bietul copil era frant de oboseala si dormea ( nu stiu cum putea sa doarma si sa tuseasca in halul ala in acelasi timp). Am mai pus sare calda pe piept, miere cu lamaie ( asta mai mult pt gat ca e rosu).
Ce sa mai incercam?


Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

faptul ca elimina mucozitatile (oricum ) este foarte bine, scapa de ele. o sa mai dureze ceva. intre timp continua cu mucoliticele, da-i miere cu lamaie si un sirop cu propolis sau muguri de pin (plantussin de exemplu) sa ii usureze tusea.
sanatate multa!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Multumesc pt sfat.
Luam mucolitic ( Eurespal) si Stodal.

Mami de Denisache

Mergi la inceput