FIV 78

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Multumesc pt. incurajari,si pt. raspunsuri.
Relya bine ai venit,sper sa nu stai nici pe jumatate cit am stat eu pe aici.Sa dea Domnul sa-ti iasa din prima.Ca asa e cel mai frumos.
Am facut diphereline de 3,75,voi continua cu menogon si gonalf,si habar n-am ce-o sa iasa.Dar nici nu ma mai gindesc pina acolo ca iar innebunesc si ii innebunesc si pe cei de linga mine(asta se pare ca imi iese chiar mai bine decit prima!)
Acuma ma gindeam ca daca am 4 embrioni congelati si m-as gindi sa-i pun ,oare ar rezista la decongelare??A facut cineva pina acum cu embrioni congelati?Ca eu fac parte dintre cele care ar face lunar cite un fiv daca s-ar putea ,numai sa ma vad si eu cu un bebelc in brate.Dar pina la urma adoptia nu e o solutie?Oare chiar ar fi asa de rau?Ca si sa stai sa faca medicii experiente pe tine la nesfirsit parca nu suna prea bine.Eu am 37 de ani si nu cred ca-mi suride ideea de a incerca pina la 67.
Ce de probleme am si eu in seara asta.Ce-i drept ma cam doare capul
Va pup si va doresc o seara buna....nu ca a mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michita spune:

Relya scuza-ma ca nu ti-am urat si eu bun venit, dar recunosc m-a impresionat povestea lui Lachi.
Dupa cum ai citit pe forum sunt destui medici buni in Buc. care au mult prea multe reusite la activ,asa incat merita sa rezolvi cea mai minora problema dintre toate - cazarea.
Mult succes la - asta e mai important. Pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Cristinici, ma bucur ca mai e cel putin inca o optimista "incurabila" alaturi de mine!
Ceci, oi fi eu la cura de slabire,dar cu suncile de pe burta o sa ma lupt mult timp de-acum incolo, ca sunt acumulate dupa 2 extrauterine si un FIV! am burta de luna a3a! asa m-a " complimentat" una saptamana trecuta! cat despre nisip, e pregatit deja!
Michita, eu sper sa te ajute Dumnezeu si sa-ti dea ce-ti doresti din prima!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fetelor revin si eu...acum m-am mai calmat...am fost tare tare necajita...tocmai imi incepusem in urma cu 10 zile injectiile pt fiv...toate bune si frumoase primele 2 zile pina la analiza hormonala...471 ..normal trebuia 50 sau 70...deci am facut rapid ovule multe si mari...normal,mi-au oprit tratamentul pina data viitoare...mai sint fete printre voi care ati patit la fel?si daca da,ce ati facut?...pupicele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Buna dimineata ,
Multumesc mult pentru mesajele voastre , sunteti minunate.

Michita, si eu m-am gandit la adoptie...Dar si mie mi-a fost teama ca as putea vreodata sa fac diferente intre ei. Si nu e corect...

As fi vrut din tot sufletul sa ma impac cu ideea ca nu mai pot avea copii. Dar nu pot. Deocamdata, nu. Mi-am zis ...incerc o singura data. Sper sa ma pot tine de cuvant...

Mi-am dorit cu atata disperare inca un copil si am primit lovitura dupa lovitura ( am pierdut o sarcina in 4 luni, apoi o extrauterina si apoi inca una...) incat uneori ma gandesc poate ca e un semn de la Dumnezeu ca trebuie sa pun punct aici si sa ma bucur de copilul minunat pe care il am , de sotul meu care imi este mereu alaturi, de viata pur si simplu. Alteori ma gandesc ca trebuie sa merg mai departe mai ales ca acum este alternativa FIV-ului.

Scuze ca m-am lungit cu probelmele mele existentiale... trec la fapte. Saptamana viitoare merg la un control de rutina ( n-am mai fost de aproape un an de la ultima extrauterina ) si functie de cand pot incepe procedura sa dau drumul la analize.

Eu sunt din Iasi si cel mai aproape imi este la Bucuresti. Nu e o problema cazarea ...doar ca nu prea cunosc orasul si lucrul asta imi da o oarecare nesiguranta.

toate feltele fara deosebire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, ce este cu starea asta generala proasta? Ia, hai ca va scot eu din ea! Sa stiti ca si eu si bb am venit sa va luam de aici cu noi la Odisee!
Lachi, imi pare tare rau, scumpa, dar nu trebuie sa renunti! Despre adoptie ce parere ai? Sau de ce nu faci un FIV in toamna?
Michita, eu una sunt pro adoptie, am spus-o si inainte de a ramane insarcinata ca daca nu reusesc anul acesta prin orice mijloace, la anu' adoptam. Nu cred ca vei face nici o diferenta, tot mamica lui / ei vei fi, dar daca nu esti sigura, mai bine nu face acest pas. Trebuie sa fii convinsa si sa vina din tot sufletul.
Andicu, de-abia astept sa te vad si pe tine la mamici!
Relya, ce rau imi pare...ce tragedii! Dar de ce ai pierdut sarcina la 4 luni? Si dupa extrauterine nu ai mai ramas deloc?

Va mama pe toate si sunt cu voi!

Ingeras13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

Buna fetelor!
N-am mai intrat de ceva vreme la voi ca am fost la o cabana la munte cateva zile sa-mi revin, dar citesc mesajele voastre si majoritatea nu pareti prea optimiste.Si eu sunt convinsa ca oricat as incerca sa-mi iau gandul in vara asta de la , nu voi reusi, dar cel putin ma incurajez singura ca voi reusi cu orice pret in toamna, daca nu in primavara, vara si tot asa.Deocamdata nu renunt, chiar daca si eu am trecut 6 ani prin chinuri groaznice(tratamente, hormoni la greu,operatii,esecuri, etc).Am intrat sa va mai ridic moralul si sper ca catusi de putin am reusit.Va pupacesc si stiu ca daca nu erati voi treceam mult mai greu peste esec.
MRL-Ma bucur ca esti bine si chiar imi faceam griji.Asa mai incurajeaza si tu fetele ca au luat-o razna.
ANDICU-Mult succes in lupta cu kg.Am intrat si eu la cura de slabire.Eu iau niste pastile Regenon Retard care sunt super bune si mai citesc cartea Mihaelei Bilic care si asta m-a ajutat de fiecare data cand am vrut sa slabesc.
Voi mai plecat in vara asta in cocediu?Unde?Te pupic si sa auzim de bine.
Moniland-Mult , mult succes.Iti tin pumnii si ma rog pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Puiramy, ma bucur ca vii cu vorbe optimiste ptr fete, ca dupa cum vezi, incerc si eu sa le optimizez, cu Cristinici alaturi! mai e si MRL care sta bine, Crinuta care in sfarsit! a facut primul pas spre a2a incercare la Szeged...si sper , incet, sa-si revina toate fetele mele dragi, sa se odihneasca vara asta, sa se relaxeze, sa se distreze, si sa reinceapa incercarile ptr alaturi de noi, in toamna!
In concediu plecam oricum, in septembrie, dar cred ca lasam America pe mai tarziu; nu stiu de ce, ma streseaza ideea unui dum atat de lung cu avionul, formalitatile de viza, si sa-i vad pe toti speriatii de acolo cum ne trateaza ca pe niste idioti, numai ca le calcam pragul tarii! cred ca o sa mergem tot undeva, aproape, in Antalya, la soare, plaja, relaxare, si unde sa pun la loc kg pe care le dau jos acum!

Va pe toate si va urez o zi frumoasa si optimista!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Salut gagici!
Relya mama, daca te hotarasti pentru Bucuresti, ma ofer voluntar pentru ghid, dama de companie, sofer, tovarasa de suferinta si bucurii pentru tine! Nu-ti mai fa probleme ca nu cunosti orasul ca o sa am eu grija de tine.

Michita eu m-am gandit foarte serios la adoptie, dar nu am nici o sansa, crede-ma! Sotul meu e total impotriva si nu am cum sa-l conving.

Puiramy tu la cine ai facut fiv-ul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocutza_mic spune:

Buna fetelor!
Ceci eu am incercat sa ma pun in locul tau si de asta m-am gandit ca esti intr-o pasa rea .Si eu mai am 2 zile pana aflu cum stau si incepe sa imi fie frica de rezultat(acum parca imi doresc sa mai dureze pana aflu).Eu ma stiu pe mine si stiu ca as intra intr-o pasa foarte proasta daca nu iese nimic si atunci m-as gandi foarte serios daca mai fac un FIV sau nu.
In ceea ce priveste adoptzia vreau sa va spun ca sotzul meu e infiat (si mai are o sora care e infiata de alta familie din Bucuresti) si pentru mine ei reprezinta dovada vie ca sunt foarte reusitzi copii infiatzi.Dar totusi cred ca pana la adoptzie trebuie sa incercam tot ce se poate ca sa avem bebeii nostri.Asta ramane o ultima varianta (in cazul meu), pentru ca parerea mea e ca trebuie sa aratzi o raspundere mai mare fatza de un copil infiat si itzi trebuie mult curaj sa faci asta,mie nu mi-e frica de doctori si de tratamente cum mi-e frica sa infiez un copil si sa fiu o mama buna pentru el.
Nici prin cap nu imi trece sa te consider "slaba sau lipsita de personalitate" sau sa te judec in vre-un fel.Din contra, te admir pentru ca incerci sa fi realista si sa iei in calcul toate variantele.
Puiramy, bine ai revenit si ma rog pentru tine sa iasa bine pe viitor!

Mergi la inceput