intai vad stele verzi si apoi am migrena cumplita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Cristina,

Verisoara mea s-a confruntat cu asa ceva.
A facut multe analize, inclusiv RMN.
De la neuro+oftalmo i s-a spus ca migrena se datoreaza depozitelor de grasime de pe vasele de sange aferente nervilor si globurilor oculare, de aici orbire partiala+dureri puternice de cap.

ca sa te faci bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Si mie mi-a spus neurologul ca e ceva vascular...dar de ce se declanseaza la stress sau curent- aer conditionat?
Am inteles ca nu prea sunt elucidate cauzele...
Oricum, urata treaba !E o stare de rau generala de nedescris

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

la mine nu e insotita de dureri mari de cap, doar o tampla si in crestetul capului si fundul ochilor...asta dupa ce trec "luminile" si dureaza incepand cu "orbirea"cam jumatate de ora...am avut si zile la rand...ce m-am mai speriat...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Salut. Si eu sufar de migrene- mai rar,in ultima vreme, ce e drept. Prima grava la 13 ani...apoi migrene zilnice....vreo cativa ani....am trecut la investigatii: tomografie, electro-encefalograma etc..Concluzia: circulatie proasta a sangelui(e adevarat, am mainile si picioarele mai mereu reci) si vaso-constrictie la nivel cranian...Intreba cineva de ce stresul si oboseala produc migrenele...Oboseala si stresul supun intregul organism la o incordare/tensiune de care noi nu mai suntem atat de constienti, avand in vedere ca aceste stari sunt cvasi-continue..implicit, tensiunea aceasta apare si la nivel circulator cranian, producand contractarea vaselor de sange si cresterea tensiunii intra-craniene...de aici durerea.
Alte cauze constatate ale migrenelor: proasta functionare a vezicii biliare si...meteo-dependenta!!! (migrene cauzate de schimbarile de presiune atmosferica). Se pot depista cauzele migrenei pe baza simptomelor dar si in urma investigatiilor medicale mai complexe...insa de multe ori investigatiile medicale indica o stare de sanatate buna chiar daca noi suferim de migrene...

Ca tratament: analgezice ce contin cofeina sau chiar o mica cescuta de cafea, Ibuprofen, Solpadeine, comprese cu apa rece pe frunte si stat nemiscat, cu ochii inchisi, in pat fara a misca capul deloc pana trece migrena...

Tot ce am spus mai sus este bazat pe experienta personala in urma investigatiilor medicale si a incercarilor de a imi intelege starile si a le gasi un remediu. Sper sa va fi fost de ajutor.

Eu experimentez uneori niste junghiuri ca niste cutite intr-un punct fix din partea dreapta a craniului...alea chiar nu stiu din ce cauza apar.


Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Iepumic, si eu experimentez junghiul dar in stanga fata de crestetul capului
Altfel durerile mele sunt in fundul ochilor sau in tample si numai dupa ce trece aura.Nu ma pot plange prea tare de ele cat de starea de rau din timpul aurei - e groaznic .

Oare cei cu migrene sunt predispusi la vreun accident vascular ? Si eu am probleme cu circulatia in general si cei din familie au cu inima ( partea mamei)


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

quote:
Originally posted by arinna

Oare cei cu migrene sunt predispusi la vreun accident vascular ? Si eu am probleme cu circulatia in general si cei din familie au cu inima ( partea mamei)




Asta as vrea si eu sa stiu..am o circulatie ft proasta intra-adevar, bunica mea a murit de inima, mama mea se pare ca mosteneste si ea ceva probleme de la bunica mea, tot cu inima. Am si eu niste migrene ingrozitoare, ce-i drept de cand am renuntat la anticonceptionale s-au diminuat ca si aparitie, si niste junghiuri prin cap tot asa foarte puternice.
Pentru migrene iau si eu Quareline, e unicul medicament care are efect, dar pentru junghiuri....nu stiu astea de la ce or fi si cum/daca se pot trata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am avut si eu anul trecut e craciun asa ceva....a inceput prin a se invirti casa cu mine, apoi am vazut stelute si apoi mi-a fost f rau....am varsat 3 zile de la un moment dat numai verde...de la bila banuiesc. Aveam ameteli cind ma intorceam 1 cm in pat si nu am putut deschide ochii 2 zile am stat nemiscata in pat, la un moment dar parca intrasem si in panica. Si m-a tinut cam 2 saptamini pina mi-am mai revenit. Acum, dupa un an,,,, am greturi si o usoara ameteala cam de 2 saptamini , banuiesc ca tot de la bila ar fi.... Si eu iau Quarelin si metoclopramid, anghirol.

Mergi la inceput