cum se declanseaza nasterea daca bb nu binevoieste

cum se declanseaza nasterea daca bb nu binevoieste | Autor: tatatushi

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Intrebarea mea e pentru acelea dintre voi care ati nascut peste termen, pentru ca bebele iubaret nu a vrut sa iasa la timp din burtica. Cum se declanseaza artificial nasterea? Se rup membranele sau se dau oxitocine sau toate la un loc?
Spuneti-mi, va rog, si daca procedurile astea sunt dureroase.
Multumesc,
Mami, tati si bb de 40 si 4 zile

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mie mi s-a pus un ovul. mai tarziu mi s-a rupt apa...
eu am stat calma, dr face cam totul. :)

nu a fost nimic dureros, totul a fost absolut perfect.

mi s-a provocat nasterea dupa 41 sapt implinite.
nu stiu ce sa-ti povestesc... adevarul e ca n-am fost prea atenta la ce se mai uita dr din cand in cand. eu eram f bucuroasa ca o sa-mi cunosc copilul.

nastere usoara!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am depasit termenul de 2 ori, si de fiecare data mi s-a indus nasterea, o data a dat rezultat, a doua oara nu.
Se-ncepe cu o injectie cu calciu, apoi oxitocina la greu; daca se instaleaza contractiile regulate si incepe sa se dilate colul iar apa inca nu s-a rupt atunci ti-o rup ei. La prima nastere stiu ca la un momentdat mi-au facut si o injectie in burta (nu stiu cu ce, asistenta mi-a zis dar mi-a intrat pe-o ureche si mi-a iesit pe alta). Ruperea membranelor nu e dureroasa si se face cu un fel de foarfeca lunga. Oricum, comparate cu contractiile restul procedurilor de declansare nu pot fi considerate dureroase.
O alta modalitate de declansare (babeasca) e o lingura de ulei de ricin, se zice ca da rezultate rapid, insa eu n-am avut curajul s-o testez.

Nastere usoara, si rabdare....n-o sa ramana bebe acolo la nesfarsit!


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asa cum au zis fetele mai sus...se rup membranele si se face injectie cu ocitocina (sau se pune in perfuzie). nu doare mai deloc....si crede-ma o sa ti se para floare la ureche..mai ales ca trebuie sa iasa la un moment dat!
nastere usoara!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

Mie mi-au pus perfuzie cu oxitocina, ca sa imi provoace contractii. Au inceput cu doza minima, si au tot marit-o...

Am inteles ca au optat pentru oxitocina, pentru ca aveam colul deja moale (dar inchis, afursitul). Daca , colul ar fi fost tare, ar fi folosit alta substantza, nu mai stiu care.

Membranele le-au rupt nu neaparat legat de provocare, ci ca au vrut ei mortis sa ia sange de la bebitza.

Se mai poate declansa si cu ceva ovule, sau unguent pe col. Substantza nu o tin minte, are un nume complicat.

Declansarea in sine nu e dureroasa, sau cel putin nu a fost in cazul meu. Contractiile sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu am baut asa numitul "coktail" provocator de contractii si rezultatul a venit prompt! E o reteta data de o moasa cu care am facut gimnastica de gravide! Asadar: 30 ml ulei de ricin, 30 ml vodka, 30 ml lapte. Rezultatul apare cam peste 4 ore de la administrare, la mine mi s-a rupt apa si au inceput contractiile.

Flavia si Bianca

Bia vijelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

La 41 sapt si 2 zile, mi-a facut injectie de dilatare (nu stiu cu ce), si dupa vreo cateva ore a inceput sa mi se rupa apa, dr. a "rupt-o" si mai tare si apoi... gata, a inceput calvarul (adica contractiile).

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Pastila cu oxitocina, apoi 3 ore de contractii suportabile, si inca o ora jumatate de chin crunt.
Si apoi, fetita mea iubita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Prima data ceva pastiluta introdusa in ...
A doua oara tot ceva pastiluta tinuta sub limba ...

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

mdah... si la mine trebuia indus travaliul pentru ca eram la fix 42 de sapt . Si culmea! trebuia sa merg pntru operatiune in dimineata zilei in care am nascut !!! travaliul s-a declansat natural in seara de 12 si la ora 12 il si vedeam pe fimio in remarca doctorului meu "ati vazut, doamna, ca pana la urma ati nascut?!" (ma vedea la 3-4 zile pentru echo sa se asigure ca totul e in regula si mai pot sta chiar daca am depasit termenul). Oricum doctorul va decide impreuna cu tine, cand va apropiati de implinirea celor 2 sapt permise dupa termen, despre optiunile de declansare a nasterii prin inducere medicamentoasa...



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Banuiesc ca deja ai nascut nu-i asa? Sa te felicitam?

si BB Fulvia

Mergi la inceput