10 cuvinte pentru o relatie armonioasa

10 cuvinte pentru o relatie armonioasa | Autor: Dandush

Link direct la acest mesaj

Cate din aceste "conditii"le indepliniti?

Eu am probleme la capitolele "intimitate" si "autonomie"




"Comunicare
Multe dispute se nasc din cauza lipsei de comunicare in cuplu. Se intampla frecvent ca unul dintre parteneri sa accepte sa faca anumite lucruri pentru celalalt desi il deranjeaza si nu spune nimic despre acest lucru, crezand ca celalalt va intelege. Celalalt nu va reusi sa decodeze mesajul si, de aceea, trebuie ca partenerul sa explice clar despre ce este vorba. Daca frustrarile si dorintele nu sunt exprimate, se vor acumula multe resentimente.

Adaptare
Pentru ca fiecare persoana este unica, viata de cuplu necesita un numar de compromisuri. Nu este nevoie sa avem aceleasi obiceiuri sau acelasi ritm de viata. Este imposibil ca doua persoane , cu educatie diferita, sa se inteleaga fara compromisuri. Trebuie gasit un echilibru intre modurile de viata.

Generozitate
A iubi inseamna a da si a primi. Nu este vorba de cadouri ci de timp, de intelegere, de disponibilitate, de capacitatea de a-l iubi pe celalalt. Iar aceasta generozitate trebuie sa fie gratuita. Important e sa innoim in fiecare zi manifestarile de tandrete.

Respect
In momentul in care am atins un anumit grad de intimitate ni se pare normal sa fim mai directi. Se intampla ca partenerii sa ajunga sa-si vorbeasca brutal, fara tact si fara delicatete. De aici pana la umilire este un pas foarte mic. In mod bizar, ajungem sa nu mai respectam persoana pe care o iubim .

Disponibilitate
Consacrati timp celuilalt, impartasiti momentele de cuplu. Acest lucru pare evident, de vreme ce locuiti impreuna, petreceti mult timp impreuna. Dar nu este un lucru atat de simplu: este vorba de calitatea timpului petrecut impreuna si nu de cantitate. Avem nevoie de iesiri, de activitati comune.

Seductie
Incercati sa nu ajungeti sa banalizati relatia si cautati sa va faceti placere reciproc. Nu lasati rutina sa se instaleze. Intr-o relatie nu suntem spectatori ci actori, nu?

Incredere
Toata lumea repeta acest lucru: nu exista relatie fara incredere. Nu cedati crizelor de gelozie si nu transformati clipele petrecute impreuna in lungi interogatorii. Este important sa avem incredere in partener si in relatia noastra. Viata in cuplu nu este deloc un fluviu linistit iar daca este asa atunci exista cu siguranta o problema.

Proiect
Un proiect comun aduce un suflu nouin viata cuplului. "Traieste clipa" este doar o maniera de a nu ne implica. Pentru a supravietui tracasarilor cotidiene si rutinei care se instaleaza in cuplu, cei doi trebuie sa-si faca proiecte pentru ca acestea intaresc o relatie: o calatorie, un apartament, copii.

Intimitate
Oricine are nevoie de intimitate. Nu este vorba numai de intimitate fizica ci si de una sentimentala, emotionala. Momentele solitare, cultivarea "Gradinii secrete" permit pastrarea misterului si a libertatii. Deci este important ca fiecare sa aiba un spatiu al lui unde sa se retraga.

Autonomie
Viata in cuplu nu inseamna asimilarea partenerului si nici a te lasa asimilat de acesta. Sa nu confundam dragostea cu dependenta nu prea au legatura . Este extrem de important ca fiecare sa aiba o anumita doza de autonomie si sa-si conserve identitatea. Dar cu totii stim ca este foarte greu sa traim vieti "separate" dar sa traim uniti in acelasi timp ".

D.K.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Eu, de exemplu, sunt intr-o permanenta cautare de proiecte, de fiecare data planuiesc cate ceva, doar pentru a nu se instala "rutina" in cuplu.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Incredere si autonomie.Increderea insa , sau lipsa acesteia, nu avea legatura cu gelozia. Exista,incredibil, probleme legate de incredere mai mari decit..gelozia..
Aici ar fi(fost) problema cu mine de ex..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

dandush bravo imi place ce ai spus

mamica de terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

eu am atatea probleme incat realizez nu numai ca n-am o relatie armonioasa, dar ma intreb daca mai am o relatie.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:


Noi stam prost la categoria generozitate.

quote:
timp, intelegere, disponibilitate,

M-am resemnat, ca pina la urma stiu ca sint fitze de moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Eu stau prost la capitolul comunicare. Eu cam tac!

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Intrebarea este:cati oameni le pot intruni pe toate? Si cite sanse sint ca doi astfel de oameni sa se intalneasca?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Nu BRENDA...se poate sa ma fi exprimat gresit la inceput, scuze.

Intrebarea e: cate din cele 10 "reguli" NU le indepliniti?(si care sunt ele)

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Intrebarea este:cati oameni le pot intruni pe toate? Si cite sanse sint ca doi astfel de oameni sa se intalneasca?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran


Ba cred ca se poate .Dar mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

hmmm... greu subiect ai deschis cel putin pt, bibilica mea....... oare la mine ce merge si ce nu merge ??? cred ca "seductia" ( eu ezit ) hehehe...

mamica de terorist

Mergi la inceput