Mamici de iulie - august 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Mai fetele care sunteti in sapt 36/37 de ce vi se pare normal sa nasteti la 37 sapt,sau nu va mai faceti pr de la sapt 37?
Io asa am nascut,m-am chinuit de numa ca bebele nu e pregatit sa se nasca(mie mi s-au rupt membranele),a avut pr de respiratie etc.E bine sa stea acolo cat mai mult si sa nu va suparati pe mine da sapt 37-40 sunt cele mai importante pentru sanatatea bbului.Desigur nu e regula generala dar pt dezvoltarea copilului e bine sa stea la mami pana e gata bine.Eu tare asa vrea sa prind sapt 40 sau 39 macar,va pup si sa nu va suparati,Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Vai, ce veste minunata!

Mikiion, felicitari sincere din inima, sa va traiasca baiatul si sa aiba parte de mult, mult noroc si sa va aduca numai bucurii! Tu pari foarte in forma psihic asa ca nu imi ramane decat sa iti urez lapte suficient si nopti linistite .

Madacristina, incearca sa te linistesti. Cred ca este foarte posibil sa se amelioreze problema pana la nastere, sa evolueze mai bine de acum inainte. Ai avut noroc ca ai ajuns la un ecograf performant si un medic priceput, macar stii sa te pregatesti si sa tratezi problema din timp. Te pup si crede-ma ca te inteleg din plin, datorita cordonului meu stau si eu cu inima cat un purice pana sa nasc si sa vad ca bb este bine.

Sanziana, eram suspecta de trombofilie pentru ca mi s-a obturat o artera pe cordonul ombilical, si nu se stia de ce. In final analizele mi-au iesit bine (sunt la limita intervalelor, dar cica este normal in sarcina) asa ca anomalia mea ramane neexplicata.

Mamanati, daca varsta lui bb a fost tot timpul cu doua saptamani mai mica, este foarte probabil ca tu sa fi ovulat mult mai tarziu. Daca bb e OK si evolutia este constanta in timp, nu te ingrijora.

Martta, hai ca ai fost tare, auzi erai balonata . Nu merita bataie Iosup? . Bine ca nu e nimic in neregula!

Larissa, tare draguta a fost si ieri Corina, nici n-am simtit cand mi-a luat cultura aia. Daca o sa fie asa si la nastere, suntem niste norocoase...

Pumpkin, tin eu minte bine sau ieri te duceai si tu la doctor? Ia vezi ce faci cu bagajul ala, usuca prin calcare chiloteii si pune-i la geanta . Ti-ai luat electrocasnicele?

Am fost si eu ieri la control si ecografie si in continuare este totul bine, bb evolueaza in parametri normali. M-am mai linistit pentru o saptamana. Oricum cred ca intru in analele spitalului Universitar pentru ca mi-a zis doctorita ca s-a consultat inclusiv cu celebrul dr. Badea despre cazul meu. Eu nu pot decat sa ma bucur ca se preocupa si cere mai multe pareri.

Cu ocazia asta am asistat la o discutie intre doctorita de la ecografie si asistenta ei care m-a convins inca o data ce mare importanta are si aparatul de ecografie, si cat conteaza sa te duci la unul bun (asta apropo si de madacristina, cel de la Medicover este un aparat slab). Ii povestea asistentei ca ii venise o pacienta la ecograful din CMU Amzei si se pare ca bb avea o malformatie cardiaca, numai ca ecograful era foarte prost (ea zicea ca e mai prost decat cele din spitale...) si nu se vedea deloc bine. Asa ca nu i-a spus nimic mamicii dar a mai chemat-o la o ecografie in Clucerului. Va dati seama, sa fie probleme din astea pe care e bine sa le cunosti din timp, si sa nu se vada din cauza ecografului . Macar bine ca am stiut de la Iosup din timp ca e prost aparatul ala si nu m-am dus niciodata acolo la ecografie...

M-a cam speriat Mikiion cu nasterea asa devreme, eu vroiam sa plec din Bucuresti diseara dar nu vreau sa nasc pe drum. Nici nu stiu ce sa mai fac .

Kehleyr 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Arghirmonica, cum sa ne suparam pe tine? Bineinteles ca e bine ca bebe sa stea cit mai mult in burtica, dar noi, cele cu probleme, ne rugam sa rezistam macar pana in saptamana 37, pentru ca de atunci, teoretic, nu ar trebui sa mai existe probleme majore la nastere. Eu nu sunt de acord cu cezarienele facute in saptamana 37-38, dar cum nu sunt medic, mai bine ma abtin, or sti ei ce fac!

Cristina, 36+ si bebe Eric Andrei

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_miloiu/album?.dir=/98e2re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eugcem spune:

Felicitari si din partea mea Mikiion, nu imi venea sa cred cand am citit mai inainte. Sa dea Dumnezeu sa fie un copil sanatos, voios si cu o inima de aur.
Madacristina
, sunt sigura ca o sa fie bine copilasul. Te inteleg ca esti suparata ca si eu am inceput sa plang cand mi-a zis doctorita ca am colul scurtat (mi-i rusine acum ), dar sunt sigura ca daca era ceva intr-adevar grav ti-ar fi spus asta medicul.E bine sa luam vorbele asa cum sunt uneori si sa nu ne mai ingrijoram atat. Cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine :)

Eugenia 33+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;42/st/20060722/dt/7/k/2b0f/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Mikiion, Sa fiti sanatosi amandoi!
Nu-mi vine sa cred ca am inceput, eu incerc sa ma gandesc cat mai putin la nastere, ca mi se face frica.

Raluca 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Assa
Kehleyr ma bucur ca bb e bine,o sa vezi ca totul va fi ok pana la capat.Stefania ce zice de bb? Vorbeste cu burtica?
Madacristina,cum au spus si fetele,bine ca ai aflat din timp,sunt sigura ca va fi bine. si incearca sa nu te stresezi prea tare.
Yo nu stiu ce am dar de azidimineata am contractii la greu,sper sa nu am surprize neplacute,oricum sunt in repaus total,nimic nu am facut azi,e ora 6 PM si eu inca sunt in pijama
Mi-am schimbat si eu semnatura,la sfarsit mi-am gasit si eu ,poate intrati si va dati cu parerea despre noul meu ticker(e cel care scrie "bebe")
Gata,ma duc inapoi la clocit,stau de cam mult timp in sezut si nu mi-e bine

Stefania
www.snugglepie.com/cb/103904.png" target="_blank"> Bebe

www.snugglepie.com/ezb/525300.png" target="_blank">David

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Mikiion, felicitari, sa va traiasca bebelu' si sa fie sanatos!
Irda, saru'mana de sfat, atunci nu mai iau nici un sterilizator, daca ma pot ajuta asistentele
Muuh, hai noroc si sa traim
Iulenca, iubito, parca tu imi ziceai mai demult de o tanti de treaba care face curatenie? Femeia mea iar a comis-o major, sunt plina de nervi si incerc sa ma calmez, dar trebuie neaparat sa gasesc pe altcineva. Deci daca o mai ai pe tanti zi-mi si mie pls
Fetelor, bona cum gasim? Greu, nu?
Sabana, tu ce ai facut cu femeia aia nesimtita a ta?

Cristina +35 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns COSMMYR spune:

FELICITARI MIKIION!!!!!!!!
SA TE BUCURI DE BEBE SI SA FITI SANATOSI!!!!
Deja m-au luat emotiile....
Cine este urmatoarea?

COSMINA 34 SAPT si ROBERT ANDREI
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;28/st/20060714/k/53d7/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

Kehleyr, in seara asta oricat de tarziu ajung spal budigaii de spital si-i si usuc. Doctoritza mea e asa de busy ca n-am mai gasit nici un locsor la ea pana pe 15. Eu sunt optimista, nu nasc pana atunci, vreau sa ajung la termen. Vine prietena mea (australianca) pe 29 si vrea sa ma vada cu burtica, cum sa o dezamagesc??? Ai pierdut tu pariul cu Mikiion,care era in poll position dar cu mine nu-l pierzi, desi au inceput fetele sa-mi faca galerie
Electrocasnicele mele sosesc maine dimineatza, la fel si instalatorul si chiuveta de bucatarie+masca + noul . Din pacate a trebuit sa renuntz la frigiderul favorit Arctic pentru ca nu era "pe stoc" si m-am ales cu un Gorenje, sper sa fie bun ca de frumos e frumos. Iar pe luni-marti o sa am gata si dulapul bebelinei, patutul il comand azi, maine e si el acasa.

Miky 36 + si bebe
Albume : Burtici 18 martie15 aprilie 6 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Cristina deocamdata o tin pe langa mine, ca nu am alta de schimb. A mai pus-o Silviu la punct.
Am venit de la dr si pe 29 iunie sunt programata la cezariana. Voi avea 39 de saptamani atunci.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput