Analize aspirante...

Analize aspirante... | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Am o lista imensa de analize pt aspirante care cred ca ma costa o avere...care sunt mai importante/Am un bb deja prin FIv si vreau sa mai fac odata FIV in octombrie.Eu vreau sa fac analizele pt ca la prima sarcina am avut o infectie care m-a facut sa nasc la 7 luni.
Lista mea arata asa:
CMV
toxoplasmoza
rubeola
listerioza
mononucleoza
chlamidia
complet urina
urocultura
glicemia
VSH
hemoleucograma
ureaplasma
bruceloza

Facute separat ma costa cam 5-6 milioane si noi ne chinuim inca sa strangem bani de FIV.Care sunt cele care duc la pierderea sarcinii?

Va pup,

Gabi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

gabid - incantata de cunostinta!!!
Eu sunt numai la stadiul de aspiranta fara sa am vreun bebel DEOCAMDATA. Am inceput si eu cu trei saptamania in urma investigatiile si pe lista mea au fost mai putine. Anume: Toxoplasma (si eu si el), Mycoplasma + Ureaplasma (amandoi), Chlamidia (la el serica si uretrala, la mine serica) si Secretie vaginala cu cultura bacteriologica (eu). In plus am facut un test Papanicolau care chiar ar trebui facut cel putin odata pe an. Exista un site - http://sanatate.vreau.com - pe care gasesti informatii cam despre tot ce vrei in domeniu. Succes si tine-ma si pe mine la curent pentru ca eu deja am ajuns la fabuloasa suma de 8.500.000 lei pana acuma!

OMM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

draga Gabid, din cate stiu eu toxmoplasma, ureaphlasma si chlamydia pot cauza pierderea sarcinii.
Costurile analizelor pot sa difere de la laborator la laborator si de la oras la oras, dupa cate stiu eu tu nu eti din Bucuresti

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Va multumesc mult!O sa vad cat o sa ma coste toate aceste analize.Acum ce mai conteaza...important este sa iasa un bebelas si la mine si la voi!

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Oare in provincie nu se pot face aceste analize?

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



Salut Gabi,

Nici eu nu le-am facut in Bucuresti...le-am facut la TG. Mures la Clinica de Infectioase ..nu au costat in sine nimic( dar te costa ceva medicii) si dureaza f mult pana iti dau rezulatatul..~o luna..cele mai uzuale se pot face gratuit la orice policlinica, cu trimitere de la medicul de familie( la rubeola nu mi-a venit rezulatatul de aproape 2 luni - la Cluj le trimit)... Ca sa fi sigura ca sunt corecte, le poti repeta ... asta daca nu te grabesti...apropo sotului meu nu ia cerut sa faca toxo...nu se transmite decat prin contact direct cu parazitul si de nici de la barbat la copil !
Beneficiezi la o asfel de clinica si de consultatia unor medici care au tousi experienta, le mai vin tot felul de idei..te chema de nu stiu cate ori pe sapatamana si nu este prea usor daca nu esti din localitate...oricum te costa destul..dar nu asa mult ...in plus analizele astea care tin mai ales de infectiaose nu se prea fac la orice laborator privat privat....

Te pup

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu inainte de a ramāne gravida n-am facut nici o analiza, iar dupa, din lista ta am facut numai CMV, toxoplasmoza si rubeola in primul trimestru. Am mai facut HIV si sifilis. Mai tārziu, prin trimestrul al doilea sau al treilea am mai facut hepatita B si C, urina, glicemia, secretie vaginala etc. (scriu din memorie).
Oricum, daca esti imunizata contra primelor 3, nu mai este nevoie sa refaci analizele. Daca nu, trebuie sa fii atenta toata sarcina sa nu te imbolnavesti.



@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy spune:

Fetelor,mie mi le-au facut toate analizele de la bun inceput.....
E vreo problema?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu zic ca-i bine sa le faci inainte de sarcina...asa ca e f.bine ca le-ai facut.Eu o sa le fac curand.Stie cinevea unde se pot face?La Iasi oare se fac?

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



Gabi, este f bine ca te-ai hotarat sa iti faci analizele cat mai complet inainte de sarcina. Majoritatea medicilor inainte de sarcina te intreaba doar daca sti sa i ceva probleme de sanatate si daca in familie sunt cazuri de cine stie ce..si daca nu iti dau OK- ul..Parerea mea este ca totusi abordarea este prea simplista...si iti dai seama doar dupa ce dai cu capul!

Daca nu te deranjeaza imi poti spune si mie despre ce infectie a fost vorba la prima ta sarcina?..mai ales ca spui ca ti-a creat si probleme ....acum nu stiu cat de grave in afara de nasterea prematura, care pana la urma este OK am inteles!

Despre Iasi nu stiu nimic..dar te-ai hotarat la ceva particular sau de stat? Eu zic ca pana in octombrie este timp...si banuiesc ca sunt medici buni la Spitalul Judeatean si in Clinici..pp ca si acolo trebuie sa fie... oricum au ei grija sa te trimita ptr. unele analize si la cabinete private .. de multe ori specificandu-le numele ..eu zic sa incepi cu infectioasele ... acolo se fac majoritatea analizeleor si ti se ia sange odata ptr. mai toate!

Pupici

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut Helen,

Nu stiu ce sa zic...daca am nascut prematur pt ca am avut infectie sau asa a fost sa fie!Clar este ca la prima sarcina nu am facut analize de tipul toxoplasmoza,chlamidia...eu banuiesc ca poate a fost ceva.La analizele din luna a 6 a mi-a iesit infectie urinara dar dr mi-a spus ca e in limite normale.Poate ca nu ne-am inteles pt ca eu l-am sunat la telefon...cine stie...cred ca trebuia sa-mi tratez infectia si numai nasteam la 7 luni jumatate.Acum pt siguranta mea vreau sa fac inainte toate analizele posibile.

Gabi.

Mergi la inceput